מגנזיום: 3 תוספי מגנזיום הכי טובים בעולם לשנת 2024

מגנזיום הוא אחד מהמינרלים החשובים ביותר לגוף האדם, והמסיבה הזאת לא מעט אנשים צורכים אותו באופן קבוע. אך בכדי שתוכלו להבין עד כמה הוא משמעותי לגוף, עליכם לשמוע את כל היתרונות שמציע המינרל הזה. אנחנו בטוחים כי לאחר שתבינו לעומק עד כמה הוא חשוב, אתם תיקחו את התוסף הזה באופן קבוע – כל זאת כדי שתוכלו לסייע לגוף שלכם להתמודד עם השינויים השונים.

נשמע טוב? יופי! כתבנו לכם סקירה מקיפה על 3 תוספי המגנזיום הכי טובים בעולם לשנת 2024, וגם מדריך מקיף על המינרל הזה ועל המדע שעומד מאחוריו.

קצרים בזמן? הנה 3 המובחרים:

תוסף עם המון חוות דעת חיוביות שמכיל רכיבים איכותיים ומגיע במחיר משתלם מאוד.
תוסף של אחת מהחברות הכי גדולות ונחשבות בעולם תוספי התזונה, בעל רמת ספיגה גבוהה, וזול.
מכיל צורה מיוחדת של מגנזיום "ל-תראונט", אשר נחקר בזכות היכולת שלו לכאורה לשפר את הזיכרון.
תוכן עניינים לצפיה בתוכן העניינים

3 תוספי מגנזיום הכי טובים לשנת 2024

מגנזיום של Doctor’s Best

המוצר הזה הוא תוסף מאוד פופולרי שמגיע בצורה של טבליות עם 100 מ"ג של מגנזיום בכל אחת. מדובר באחד התוספים הכי איכותיים (ובעיני רבים אפילו הכי איכותי) שיש בקטגוריה הזאת, בזכות הרכיבים האיכותיים שבו והמחיר הנגיש שלו.

יש לו המון תגובות וחוות דעת חיוביות, שרובן המוחלט משבחות את המוצר. שימו לב שהוא מכיל בערך 25% מהכמות היומית המומלצת של מגנזיום ליום (עבור אדם בוגר), ולכן חלק מהאנשים לוקחים 3-4 טבליות ביום של התוסף הזה.

אחד הדברים הכי מעניינים ששמתי אליהם לב בתגובות, הוא שהרבה אנשים מדברים על זה שהתוסף הזה עזר להם עם מיגרנות והצליח להחליש אותן ואפילו להוריד את התדירות שלהן. כמובן שלא מדובר בעובדה מדעית או בהמלצה רפואית, אבל עצם העובדה שמצאתי חוות דעת שמדברות על זה, בהחלט מוסיף נקודות לתוסף.

התוסף הזה אושר על ידי בדיקות של מעבדת צד ג' לרמות מאוד נמוכות של ארסן ושאר חומרים מסוכנים. בשורה תחתונה, מדובר באחד התוספים הכי טהורים שיש.

מגנזיום ציטראט של NOW Foods

התוסף של חברת NOW Foods הוא רב מכר מאוד מפורסם שמגיע בצורת אבקה. המרכיב היחיד שלו הוא מגנזיום ציטראט, שהוא בעל יכולת ספיגה טובה מאוד, ויש לו טעם קצת חד.

כמו עם הרבה תוספי תזונה שונים שמגיעים בצורת אבקה, כדאי לכם להשתמש במשקל או כף מדידה מיוחדת כדי למדוד את הכמות הנכונה שבה אתם רוצים להשתמש (היצרן לא תמיד מצרף כפית מדידה למוצרים שמגיעים במיכל קטן). מומלץ מאוד להזמין סט מדידה כזה באינטרנט או פשוט לקנות אחד – עולה 20-30 ₪.

מעבר לזה, מדובר בתוסף מצוין עם רמת ספיגה גבוהה, שעבר בקרת איכות מאוד קפדנית בתקן GMP (תקן בקרת איכות שבו כל אחד משלבי הייצור נבדק לעומק). בנוסף, הוא גם מאוד זול כמו כל המוצרים של חברת NOW Foods, ובכללי מדובר באחד התוספים הכי טובים שיש בקטגוריה הזאת.

כמוסות מגנזיום של Life Extension

התוסף של חברת Life Extension משתמש בצורה לא שגרתית של מגנזיום: ל-תראונט. אמנם לא מדובר במינון גבוה כמו שאפשר למצוא בתוספים אחרים, אבל הסוג הזה של המינרל נחקר בזכות היכולת שלו (אולי) לשפר את הזיכרון אצל אנשים מבוגרים. כמובן שזה עדיין לא הוכח באופן חד משמעי וצריך לעשות עוד מחקרים בנושא, אבל זה בהחלט נותן כמה נקודות זכות לתוסף הזה.

זה לא התוסף הכי טוב מבחינת כמויות של המינרל פר מנת הגשה, אבל הוא שווה בדיקה אם אתם מחפשים תוסף שאולי יכול לעזור עם שיפור הזיכרון, או הביצועים של המוח. אם כל זה לא מספיק, אז גם מדובר במוצר עם יכולת ספיגה גבוהה במיוחד. מה עוד אפשר לבקש?

מגנזיום: מדריך מקיף

עוד לפני שנתחיל לספר לכם על כל היתרונות של המינרל הזה, אתם צריכים להבין מה הוא בכלל. מדובר על אחד מהמינרלים החשובים ביותר בגוף, מחקרים מראים כי הוא נמצא במקום הרביעי בחשיבותו מבין המינרלים בגופנו. מבחינת החשיבות שלו לתאים בגוף, הוא דווקא מוצא את עצמו במקום השני – כך שאתם בוודאי מבינים עד כמה הוא חיוני לתפקוד הגוף.

מחוסר במינרל הזה עלול להוביל ללא מעט בעיות, כאשר הבעיה המשמעותית ביותר שעלולה להיווצר היא תופעה של הפרעות בקצב הלב. במצב כזה לאותו אדם נשקפת סכנת חיים של ממש, ולכן חשוב מאוד לוודא כי יש מספקים מגנזיום בגוף.

מהסיבה הזאת כמעט בכל בדיקת דם שגרתית שאתם תבצעו דרך קופת החולים אתם תקבלו את המדדים שלו בגוף שלכם. כך שאם עד כה הייתם נוטים לעבור על הנתון הזה כלא חשוב, אתם כעת מבינים עד כמה חשוב שתוודאו כי הנתון הזה תקין. כל תוכלו למנוע מעצמכם בעתיד מצבים בריאותיים לא נעימים, מצבים שאם קצת יותר תשומת לב הייתם יכולים למנוע אותם – הכדור נמצא ללא ספק במגרש שלכם, רק תדעו איך תוכלו לנצל אותו כמו שבאמת צריך.

נכון להיום ניתן להשיג את המינרל לא רק באמצעות תוספי תזונה אלא גם בעזרת תפריט בריאה ומאוזן שכולל בתוכו מאכלים עשירי מגנזיום. אך ברוב המקרים, אם אתם נמצאים במצב שבו הערכים נמוכים מהרגיל אתם תהיו חייבים לקבל תוספים שונים בכדי להעשיר את הכמות בגוף שלהם. אך רגע לפני שאתם בוחרים את התוסף המתאים ביותר עבורכם, שווה לכם לקרוא את המדריך הזה שנכתב כדי לעשות לכם סדר בבלגן.

כך לא תצטרכו לשמוע לטיפים של אנשים שאין להם את ההכשרה הנדרשת או ללכת בעיניים עצומות אחרי הרופא שלכם. תוכלו להבין לעומק מדוע אתם צריכים לוודא שרמת המגנזיום בגוף שלכם תקינה, ואם היא לא תקינה אז מדוע תצטרכו לנקוט בפעולות שונות כדי לאזן אותה. אתם יכולים להיות הרופאים של עצמכם, ובכך לדעת שהגוף שלכם מקבל את כל מה שהוא צריך בכדי להמשיך להתפתח ולהגן על עצמו. המינרל הזה הוא אחד מהמירנלים החשובים ביותר לגוף שלכם, וזה שלא תכירו אותו זה לא ישנה את העובדה הזאת – אז זה הזמן שלכם להבין בדיוק מדוע הוא כל כך חשוב.

מה המחקרים אומרים על החשיבות שלו?

טפי מטפטף נוזל לתוך מבחנה בניסוי מדעי

אז אחרי שהבנתם סוף כל סוף מה זה בדיוק המינרל הזה, כעת אתם בוודאי שואלים את עצמכם – מה המדע אומר לגביו וכיצד ניתן להסביר את החשיבות שלו? אז בדיוק בכדי לענות לכם על השאלה הזאת, החלטנו להרים את הכפפה ולספק לכם את התשובה המדויקת ביותר. כך שתוכלו לדעת שאתם לא מקבלים החלטות בצורה עיוורת, אלא יודעים בדיוק שהתוסף הזה יכול לסייע לכם לשפר את המצב שבו אתם נמצאים. תזכרו כי המינרל הזה עשוי לשפר בצורה משמעותית לא מעט מחלות ובעיות שונות שמהם אתם עשויים לסבול, גם בעיות או מחלות שמלוות אתכם תקופת זמן ארוכה במיוחד.

החוקרים הראו כי ברגע שגוף האדם מקבל כמות גדולה של מים עשירים במינרלים ישנו שיפור משמעותי ברמת השומנים בגוף ובנוסף ניתן להבחין בירידה משמעותית של לחץ הדם. המים הללו הם מים עשירים במגנזיום ובעוד שלל מינרלים אחרים, ולפיכך אתם יכולים להבין עד כמה המינרל הזה הוא משמעותי מאוד לגוף האדם. במקרה של מחסור משמעותי המחלות שבהן הוא נלחם עלולות להופיע ללא כל התראה מוקדמת, וברגע שהמחלות הללו מופיעות יהיה לכם קשה מאוד לעצור אותם. הקדימו תרופה למכה על ידי צריכת המגנזיום הנדרשת, כך תוכלו לדעת שאתם מחזקים את הגוף שלכם – ומעניקים לו את כל הכלים הדרושים כדי למנוע מחלות שעלולות להיות מאוד מסוכנות.

איך אוכל לדעת שחסר לי מגנזיום בגוף?

זוהי אחת מהשאלות השכיחות ביותר שאתם בוודאי רוצים לקבל עליה תשובה. כל אחד יכול ללכת לעשות בדיקת דם ולקבל את האבחנה המדויקת ביותר, אך ישנם סימנים מקדימים שעשויים להדליק לכם נורה אדומה. כך שתוכלו לדעת כמעט באופן חד משמעי כי אתם צריכים ללכת לעשות בדיקות דם כדי לאמת את החשש שלכם.

 • אחד מהסימנים הבולטים ביותר למחסור של המינרל הספציפי הזה הוא מצב של עייפות כרונית. ברגע שישנו חוסר משמעותי בגוף, אתם עלולים לחוות מצב תמידי של מחסור באנרגיה זמינה. לא משנה כמה תנוחו, אתם תמיד תהיו עייפים ותרגישו תשושים.
 • עוד סימן שיכול להדליק כלם נורות אדומות הוא מצב של עצירות, גם במקרה הזה מדובר בעיקר על עצירות כרונית. במצב שבו אתם חווים מחסור במגנזיום ישנה עצלות מסוימת מצד מערכת העיכול, כתוצאה מאותה עצלות אתם עלולים לחוות בעצירות.
 • לכל אחד מאיתנו עלול לכאוב הראש, אך מצב של מיגרנה הוא קצת יותר נדיר. אם אתם מרגישים שיש לכם מיגרנות שלא עוזבות אתכם, ככל הנראה שזה עוד סימן אזהרה שאתם מקבלים מהגוף. ישנם מחקרים שהוכיחו את הקשר באופן חד משמעי.
 • אחת מהסיבות לכך שאנשים צורכים את התוסף היא בכדי להילחם בלחץ הדם. במקרה שבו אתם חווים עלייה משמעותית בלחץ הדם, גם זה יכול להיות סימן שאתם מקבלים מהגוף שלכם – ובמקרה הזה צריכת התוסף עשויה לסייע בצורה משמעותית.

איך ניתן לטפל במחסור בצורה טבעית?

ידיים מחזיקות עץ ירוק וקטן שצומח

הדרך הקלה ביותר מבחינתכם לטפל במחסור זה על ידי לקיחת תוספי תזונה, עליהם כמובן אנחנו נרחיב בהמשך המדריך. אך אתם צריכים לדעת כי אם אתם לא רוצים לקחת תוספי תזונה, ישנן דרכים טבעיות שיסייעו לכם להתמודד עם המחסור. כך שאתם לא צריכים השלים עם כמות נמוכה של מגנזיום בגופכם! אנחנו נציע לכם מספר אפשרויות שעומדות לרשותכם, כך שתוכלו להעלים את המחסור – ולהביא את הגוף שלכם למצב של איזון מוחלט.

 • תזונה נכונה היא אחת מהאפשרויות האפקטיביות ביותר שאתם צריכים לסגל לעצמכם, כדאי מאוד ללכת לאיש או אשת מקצוע בתחום התזונה כדי שיספקו לכם תפריט. התפריט חייב לכלול בתוכו כל מיני סוגים שונים של מזון, מזון עשיר בסיבים תזונתיים.
 • אם אתם מתקשים לשמור על תזונה נכונה ובריאה, תוכלו לעסות את השיער שלכם עם שמנים וחומרים שונים שעשירים במינרלים. כך תוכלו להמריץ את זרימת הדם בגופכם, באמצעות הזרמת הדם בגוף תוכלו להגביר את כמות המינרל באופן משמעותי.
 • תצאו החוצה לשמש שגם היא יכולה לסייע לגוף שלכם לקבל את המינרלים ואת הוויטמינים שחסרים לו. כמובן שאתם צריכים לצאת לשמש כאשר אתם מורחים על עצמם קרם הגנה ונוקטים במשנה זהירות בכדי להימנע מהסכנות השונות של הקרינה.

יתרונות וחסרונות

כיום קיימים לא מעט תוספים שתוכלו לקחת כדי לחזק את הגוף שלכם. אך כאשר אתם צורכים את התוסף הזה, אתם שומרים על רמות נדרשות של המינרל בגוף ובכך אתם יכולים למנוע הופעת מחלות ובעיות בריאותיות אחרות.

ההשפעה של התוסף תהיה אפקטיבית גם עבור נשים וגם עבור גברים. כך שלא משנה בני כמה אתם או מה המין שלכם, תוכלו ליהנות מכל היתרונות שהתוסף מציע. כמו שאמרנו התוסף יחזק את הגוף שלכם, ויאפשר לו למנוע מחלות.

המגנזיום הוא אחד מהתוספים הכי יעילים להתמודדות עם דיכאון. מחקרים הוכיחו כי יותר מ-20% מהאנשים הצעירים שיש להם מחסור במינרל עלולים לחוות דיכאון בשלב כזה או אחר. כך שאם אתם מרגישים קצת מדוכדכים לאחרונה, יכול מאוד להיות שזאת תהיה הסיבה – זה יתרון שיכול להיות משמעותי עבור לא מעט אנשים.

כיום תוכלו למצוא את התוסף כמעט בכל חנות טבע או בית מרקחת שתגיעו אליו. כך שאתם לא צריכים ללכת לאיבוד בין שלל חנויות שלא יספקו לכם את הסחורה, תוכלו אפילו ללכת לבדוק בחנות שנמצאת סמוך למקום מגוריכם. רוב הסיכויים שגם שם תוכלו למצוא את התוסף עומד למכירה.

היתרונות של המגנזיום הם רבים ומגוונים, אך אתם צריכים לזכור כי מדובר על טיפול שברוב המקרים לוקח זמן. כך שאם אתם רוצים לראות תוצאות של כאן ועכשיו, זוהי לא תהיה הדרך הנכונה – אתם תצטרכו לבחור שיטות אחרות שיתנו לכם תוצאות מיידיות.

אתם תהיו חייבים להתמיד לקחת את התוסף, אם לא תתמידו אתם לא תוכלו לראות הצלחה בטיפול. כך שאם אתם מאלה שאוהבים לוותר אחרי תקופת זמן מסוימת, אתם צריכים להבין שכאן זה לא יסייע לכם. חשוב מאוד שתבינו כי מדובר על מסע שאתם מחויבים אליו, מסע לטווח רחוק.

מדובר על הוצאה כספית קבועה שאתם צריכים לקחת אותה בחשבון. הרי בכל פעם שתיגמר לכם הקופסא אתם תצטרכו ללכת לרכוש קופסא חדשה. כך שלא לכל אחד או אחת יש את האפשרות להתחייב לרכוש את התוסף באופן קבוע, וזה בהחלט חיסרון שחשוב שתכירו.

אתם עלולים בשלב מסוים לשכוח לקחת את הכמוסה, ובכל פעם שתשכחו לקחת אותה אתם מחזירים את עצמכם כמה צעדים אחורנית. בכדי להתמודד עם החיסרון הזה אתם תהיו חייבים לעשות לעצמכם סדר יום קבוע או שעה קבועה שבה תיקחו את הכמוסה או שאפילו תשימו לעצמכם תזכורת בטלפון. כל בחירה שתעשו תהיה משמעותית כל עוד היא תסייע לכם לזכור.

מינון מומלץ

נצנצים נופלים לתוך כפית מדמה מינון של משהו

חשוב מאוד להימנע ממינון יתר של מגנזיום כי אתם לא באמת יכולים לדעת אילו תופעות לוואי הוא יביא איתו. כמו שאמרנו מדובר על תוסף שהוא מאוד בטוח לשימוש בסך הכל, אך אתם לא רוצים לקחת סיכונים מיותרים שעלולים לעלות לכם ביוקר. אך לרוב אתם לא צריכים לחשוש כי כאשר אתם צורכים את התוסף בתור כמוסה הוא מגיע בדיוק במינון המומלץ כללי, כך שאתם לא באמת צריכים לעשות שום פעולה מיוחדת. אך עדיין חשוב שתכירו את המינונים השונים, מינונים שגם משתנים בין גבר לאישה.

המינונים המומלצים לפי המכונים הלאומיים לבריאות בארה"ב:

 • המינון המומלץ לגבר בין גיל 9 לגיל 13 הוא 240 מיליגרם ליום.
 • המינון המומלץ לגבר בין גיל 14 לגיל 18 הוא 410 מיליגרם ליום.
 • המינון המומלץ לגבר בין גיל 19 לגיל 30 הוא 400 מיליגרם ליום.
 • המינון המומלץ לגבר בין גיל 31 לגיל 50 הוא 420 מיליגרם ליום.
 • המינון המומלץ לגבר מגיל 50 ומעלה הוא 420 מיליגרם ליום.
 • המינון המומלץ לאישה בין גיל 9 לגיל 13 הוא 240 מיליגרם ליום.
 • המינון המומלץ לאישה בין גיל 14 לגיל 18 הוא 360 מיליגרם ליום.
 • המינון המומלץ לאישה בין גיל 19 לגיל 30 הוא 310 מיליגרם ליום.
 • המינון המומלץ לאישה בין גיל 31 לגיל 50 הוא 320 מיליגרם ליום.
 • המינון המומלץ לאישה מגיל 50 ומעלה הוא 320 מיליגרם ליום.

גברים או נשים שסובלים מעצירות מסיבה כזאת או אחרת יכולים לקחת מינון גבוה יותר. אך עדיין עדיף לקרוא את הוראות השימוש כדי שתוכלו לדעת בדיוק מהו המינון של התוסף שאותו אתם רכשתם. כך תוכלו לוודא שאתם לוקחים את המינון הנכון שיביא אתכם לתוצאות אך גם לא יחשוף אתכם לסכנה.

מהי הדרך המומלצת ביותר לנטול את התוסף?

בחור עם זקן קצר מחזיק כמוסה ומחייך

אחרי שהבנתם עד כמה המגנזיום חשוב למערכות הגוף שלכם, כעת אתם צריכים להכיר את כל הדרכים הנפוצות ביותר שתוכלו לנטול אותו. כך שאתם מהצד שלכם תוכלו לבחור את הדרך שתהיה הכי נוחה עבורכם, כי בסוף אתם צריכים להתמיד עם התוסף – ואם תבחרו בדרך שלא נוחה לכם, ככל הנראה יהיה לכם מאוד קשה להתמיד איתו.

לרוב הדרך הנפוצה ביותר לנטול את המינרל הזה היא על ידי כמוסות שאותן ניתן לקנות כמעט בכל בית מרקחת או בכל חנות טבע. תוכלו למצוא מגוון רחב של כמוסות, כאשר מאחורי כל כמוסה יש את החברה שמייצרת אותה. לרוב אין ממש הבדל בין כל החברות הללו, לרוב ההבדל היחידי בין החברות יהיה בתג המחיר שמופיע על האריזה.

למעט הכמוסות לא תוכלו למצוא עוד דרכים יעילות שבהן תוכלו לנטול את התוסף באופן יזום. כך תוכלו למצוא אותו בלא מעט מאכלים שאנחנו יכולים לאכול אותם ביומיום, אך מדובר על כמות נמוכה יחסית – דבר שככל הנראה לא ממש יביא אתכם לתוצאות. לרוב תוכלו למצוא אותו בירקות ובעלים ירוקים, כך שאם אתם רוצים להוסיף עוד מגנזיום לתפריט היומי שלכם תוכלו לעשות זאת על ידי אכילה. אך עדיין ברוב המקרים זה לא מה שיעשה את ההבדל ויסייע לכם להתמודד עם נשירת השיער הטורדנית שאתם בוודאי סובלים ממנה לא מעט ותרצו לראות תוצאות כמה שיותר מהירות.

תופעות לוואי

בחורה צעירה עם חולצה לבנה מנוקדת מדמה תופעות לוואי

לפני שאתם רצים לחנות הקרובה למקום מגוריכם כדי לבצע את הרכישה, מוטב כי תבינו האם יש לתוסף התזונה הזה תופעות לוואי. הרי אתם לא תרצו למצוא את עצמכם מופתעים כאשר תתחילו לחוות תופעות לוואי שאינכם ידעתם על קיומם. זה תמיד טוב שיש לכם אינפורמציה ראשונית, כך תוכלו להכין את עצמכם גם לתופעות לוואי שהם לא כל כך נעימות.

אך במקרה הזה יש לנו חדשות מצוינות עבורכם! במידה ואתם תצליחו לשמור על המינון הנכון לא אמורות להופיע לכם אף תופעות לוואי. באופן עקרוני התוסף הזה נועד כדי להילחם בלא מעט מחלות ובעיות רפואיות, כך שאתם יכולים להיות בטוחים שהוא לא יעשה לכם שום נזק.

במקרים מאוד נדירים ישנם אנשים שמספרים כי נוצרו להם כאבי בטן או בחילות כתוצאה מנטילת התוסף. אך מדובר על מקרים מאוד נדירים, ולרוב הדברים הללו נעלמים לאחר מספר ימים שבהם נוטלים אותו. כך שאתם לגמרי יכולים להוריד את הנושא של תופעות לוואי מהפרק, כל עוד תקשיבו להנחיות של הרופא או של הרוקח בבית המרקחת – אין שום סיבה שהם יופיעו. אך כמובן שאתם מהצד שלכם צריכים לשמור על עצמכם ולשים לב לכל שינוי מסוים שעלול להתעורר מהרגע שבו התחלתם לקחת את המינרל.

האם יש הבדל בין התוספים השונים שנמכרים בחנויות?

יד משחקת עם כלי שחמט של חיל רגלים

נתחיל מהשורה התחתונה שהיא שעדיף לכם לצרוך מגנזיום באמצעות תזונה, כך שאם יש לכם אפשרות לעשות זאת – זאת ההמלצה הטובה ביותר. אך כמו שאתם יכולים לתאר לעצמכם כאשר מדובר על מצב שבו רמת המינרל נמוכה במיוחד, אתם תצטרכו לקחת כמות גדולה של מגנזיום – ולא תמיד הכמות הזאת נמצאת בתפריט היומי שלכם. במקרה כזה אתם תעדיפו ככל הנראה לצרוך תוספי מגנזיום שאותם ניתן למצוא כמעט בכל חנות שמוכרת תוספי תזונה. אז האם יש הבדל משמעותי בין תוספי המזון השונים? או שתוכלו לקחת כל תוסף מזון שמצאתם על המדף? זוהי בהחלט שאלה חשובה שאתם צריכים לקבל עליה מענה.

באופן עקרוני אין הבדל בין החברות השונות שמשווקת תוספי מגנזיום. אך כמובן שאתם צריכים לבחור את התוסף המושלם על פי מספר פרמטרים שעליהם אנחנו נרחיב בהמשך. אך לרוב אתם צריכים לבצע את הבחירה שלכם על סמך היצרן שמייצר את התוסף, כך תוכלו לדעת שאתם נמצאים בידיים הטובות ביותר – בידיים של יצרן מוכר שאתם יכולים לסמוך עליו.

אך נציין שנית כי תוספים יהיו אפשרות טובה רק במקרה שבו אתם לא מצליחים לצרוך את הכמות הנדרשת בעזרת האוכל שאתם אוכלים. תזונה היא הבסיס להצלחה, וככל שתאכלו יותר אוכל עשיר במינרל כך תוכלו להפחית את כמות הכמוסות שאותם תצטרכו לקחת כדי למנוע את ההתקרחות ולעצור את נשירת השיער.

מהי העלות של רכישת התוסף?

עגלת קניות קטנה עומדת על שולחן ובתוכה יש קופסאות קרטון

עליכם לזכור כי המגנזיום הוא לא טיפול קסם, מדובר על טיפול קבוע שאתם צריכים להתמיד בו כדי שתוכלו לראות תוצאות. לכן מכיוון שמדובר על טיפול קבוע שאתם מחויבים להתמיד בו, אתם צריכים לדעת מהי העלות של התוסף – כך שתוכלו להכין את עצמכם למצב שבו אתם רוכשים אותו באופן תדיר.

נגלה לכם כי העלויות של המינרל הזה משתנות בהתאם למקום שממנו אתם רוכשים ובהתאם לסוג התוסף שהחלטתם לרכוש. כך שאתם יכולים לבצע סקר שוק קצר כדי להבין איזה מבין האפשרויות תהיה האטרקטיבית ביותר עבורכם גם מבחינת העלות – דבר שהוא מאוד משמעותי אם אתם מחליטים לבחור בשיטת הטיפול הזאת.

ההמלצה שלנו היא שלא שתבחרו סוג מסוים של תוסף ותיקחו אך ורק אותו, כל עוד הוא משפיע עליכם בצורה טובה. לשנות בכל פעם את התוסף בהתאם למחירים או בהתאם לזמינות זה לא משהו שכדאי לעשות, זה יכול לבלבל אתכם ובמצבים מסוימים זה אפילו יכול להגביר את תופעות הלוואי.

באופן כללי העלויות של תוסף מגנזיום הן כמה עשרות שקלים לקופסא, שזוהי בהחלט הוצאה שאם אתם מסתכלים לטווח הרחוק אתם תוכלו לעמוד בה. לא מדובר על הוצאה כבדה שאמורה להרתיע אתכם מלהמשיך את הטיפול, מה שגם כל קופסא שאתם רוכשים יכולה להחזיק לכם מעמד זמן רב.

האם צריך להתייעץ עם רופא לפני שלוקחים מגנזיום?

רופאה צעירה יושבת במשרד ומסתכלת למצלמה עם חיוך

באופן עקרוני אתם צריכים להתייעץ עם רופא כדי להתחיל לקחת מגנזיום, בטח אם אתם לוקחים ביחד איתו עוד תרופות אחרות. לאורך כל הדרך אתם תרצו להגיע למצב שבו אתם מצליחים להתמודד עם נשירת השיער באופן יעיל, אך אתם לא תרצו שזה יבוא על חשבון דברים אחרים. אך מעכשיו נוכל להגיד לכם כי ברוב המכריע של המקרים הרופא יאשר ואפילו ימליץ לכם לקחת את התוסף, כך שאתם יכולים להיות לגמרי רגועים מהצד שלכם.

הרופא שיספק לכם את האישור ואת ההמלצה לקחת את המינרל הוא כמובן רופא המשפחה שלכם. מדובר על הרופא שמכיר אתכם בצורה הטובה ביותר, כך שאתם יכולים לסמוך עליו שעל סמך הרקע הרפואי שלכם הוא יוכל להמליץ או לא להמליץ לקחת את התוסף.

אתם מהצד שלכם תוכלו לנצל את השיחה עם רופא המשפחה שלכם כדי לקבל המלצות לתוספי מגנזיום מומלצים שאותם הרופא מכיר. כך תוכלו על הדרך לקבל הכוונה מדויקת לתוסף האידיאלי ביותר, בכל זאת מדובר על התוסף שהרופא שלכם המליץ עליו. אם הרופא לא המליץ לכם על תוסף מסוים, תוכלו כמובן להתייעץ עם הרוקחים הנמצאים במקום שבו אתם רוכשים – גם הם יוכלו לספק לכם הכוונה מדויקת ולהגיד לכם בדיוק איזה מהאפשרויות היא הטובה ביותר.

תוך כמה זמן מתחילת הטיפול ניתן התוסף מתחיל להשפיע?

בחור צעיר עם ג'קט אפור מחזיק שעון ומודד זמן

כמו שאתם יכולים לתאר לעצמכם כאשר אתם לוקחים תוספי מזון, ההשפעה שלכם איננה מידית. גם במקרה הזה מדובר על טיפול של יביא לכם תוצאות בתוך זמן קצר, אתם תצטרכו להיות מאוד סבלניים עד אשר תוכלו לראות את התוצאה המיוחלת. ברוב המקרים התוצאות הראשוניות מתחילות להגיע לאחר שלושה עד ארבעה חודשים, אך כמובן שיש מקרים מסוימים שבהם התוצאות הראשוניות יכולות להגיע כעבור תקופת זמן ארוכה יותר.

ההצלחה שלכם במסגרת הטיפול נמדדת על פי הסובלנות שלכם, כי מדובר על מצב לא הכי אידיאלי שבו אתם לוקחים תוסף וצריכים לחכות מספר חודשים עד אשר תוכלו לראות את התוצאות הראשוניות. אך נספר לכם כי רוב האנשים התחילו לראות את התוצאות הראשונות, הבינו עד כמה התוסף הזה היעיל וכיצד הוא יכול לשנות את החיים שלהם מקצה אחד לקצה אחר.

בכדי שתוכלו לזרז את התהליך תוכלו בנוסף לצריכת התוסף גם לאכול הרבה ירקות ועלים ירוקים, גם הם עשירים במגנזיום. כך שאתם הופכים את היעילות של הטיפול להרבה יותר אפקטיבית, ולא מן הנמנע שתוכלו לראות את התוצאות בטווח זמן מהיר יותר והתוצאות יהיו הרבה יותר משמעותיות. אל תשכחו כי בסופו של יום השאיפה שלכם היא להביא את מצב המגנזיום בגוף להיות ברף הנורמטיבי והבריא עבורכם.

שאלות נפוצות

סימן שאלה מגיר לבן מצויר על הקיר

איך מגנזיום קשור לשינה?

רמות נמוכות של מגנזיום קשורות לאיכות שינה ירודה והתפתחות של הפרעות שינה, כולל תסמונת הרגליים חסרות המנוחה. עם זאת עד לא מזמן, היה קשה להסביר את הסיבה לזה, ולקשר את השפעת המגנזיום על המנגנונים הביולוגיים שלנו.

אבל, יש מחקר מבטיח שמצביע על כך שדלקת כרונית עשויה להיות החולייה המקשרת. לאנשים עם צריכת מגנזיום נמוכה יש רמות נמוכות שלו בדם (לא מפתיע), אבל גם רמות גבוהות של סמנים ביולוגיים לדלקת כרונית, כולל חלבון מגיב C.

הממצאים המחקריים האלה מראים שהמינרל שלנו עשוי לשפר את השינה על ידי הפחתה של דלקת כרונית. מחקרים אחרים מראים שיוני מגנזיום מקיימים אינטראקציה עם מעבירים עצביים כמו חומצה גאמא-אמינובוטירית כדי להשפיע על השינה, כך שבעוד שדלקת היא רק חלק מהתמונה, יתכן שזו לא הסיבה היחידה שמקשרת את המינרל הזה לשינה.

האם זה אפשרי לקבל מנת יתר של מגנזיום?

אומנם מדובר בסיכוי לא סביר, אבל כן – אפשר לקבל מנת יתר של מגנזיום אם לוקחים כמות עצומה שלו. על פי משרד תוספי התזונה של ארה"ב, זה בטוח לצרוך תוספים בכמות של עד 350 מ"ג ליום.

היו דיווחים על מקרים של מנת יתר  אחרי בליעה של בערך 5,000 מ"ג – כמות כל כך גדולה שהיא פוגעת ביכולת של הגוף שלנו להיפטר מעודפים של מגנזיום.

במינונים מתונים יותר, הכליות שלנו יכולות לנקות עודפים שלו מהדם ולהפריש אותו בשתן. זאת הסיבה שאנשים הסובלים ממחלת כליות או אי ספיקת כליות נמצאים בסיכון גבוה יותר להרעלת מגנזיום, ולכן עליהם לדבר עם רופא לפני שהם מחליטים להשתמש בתוספי תזונה.

אילו מזונות עשירים במגנזיום?

פירות, אגוזים וירקות כמו: תרד, טופו, אבוקדו, זרעי דלעת, בננות, שקדים ואפילו שוקולד מריר, הם כולם מקורות מצוינים שלו.

כשמדובר במגנזיום שנצרך ממזון, ארגוני הבריאות לא קבעו מגבלות על צריכה של המינרל הזה ממזון, בגלל שהגוף שלנו מותאם טוב יותר לניקוי של עודפים שלו שנצרכים ממזון. זאת הסיבה שכמות גדולה של זרעי דלעת שמכילים כמות גדולה של המינרל הזה לגרם, לא מהווה סיכון למנת יתר או הרעלה.

מתי עדיף לקחת מגנזיום?

בגלל שיש כמות מוגבלת של מגנזיום שהגוף שלנו מסוגל לספוג בפעם אחת, כדאי לפצל את הכמות שאנחנו רוצים לצרוך לכמה מנות קטנות במהלך היום.

ניסוי קליני שנערך על ידי משרד החקלאות בארה"ב הדגים איך זה אמור לעבוד בפועל: המינון נקבע על 320 מ"ג ליום, וחולק ל-5 כמוסות נפרדות.

2 כמוסות נלקחו בבוקר, אחת נלקחה עם ארוחת הצהריים, וה-2 הנוספות נלקחו בערב. שיטת הצריכה הזאת הבטיחה תיסוף קבוע שלו לאורך היום, מה שאיפשר את הספיגה האופטימלית של כל הכמות.

אפילו מחקרים שבדקו את השפעתו על שיפור השינה, הראו שנטילת מינונים קטנים יותר לאורך היום עדיפה על נטילת מנה אחת גדולה לפני השינה.

מה זה מחסור במגנזיום?

אם התזונה שלכם לא מספקת לכם את כמות המגנזיום שהגוף שלכם זקוק לה, אתם עלולים לפתח מחסור. בדיוק כמו מה שדיברנו עליו מקודם – מחסור במינרל זהקשור לאיכות שינה ירודה, טסטוסטרון נמוך ותופעות לא נעימות נוספות.

זה נראה שאנשים הסובלים מהשמנת הם בעלי סיכון גבוה יותר למחסור – השמנת יתר קשורה לדלקת, ובהתחשב בתפקידו של המגנזיום במאבק בדלקת כרונית ומערכתית, זה עשוי להסביר את הקשר בין השמנת יתר למחסור במינרל.

מעניין שמחקרים מסוימים אפילו מראים שויטמין D גם קשור להשמנת יתר ומגנזיום, מכיוון שעליית רמות ויטמין D בקרב אנשים הסובלים מהשמנת יתר עם מחסור במגנזיום, ככל הנראה מגבירה את הרמות שלו.

האם מגנזיום יכול לעזור עם מיגרנות?

יש מספר ראיות מחקריות שמצביעות על קשר בין ירידה ברמת המגנזיום למיגרנות, כמו מחקר משנת 1989 שהשתמש בהדמיה רפואית כדי להדגים שהרמות שלו יורדות במוח במהלך התקף של מיגרנה.

זה כמובן הוביל לניסויים קליניים כדי לבדוק אם תוסף תזונה יכול למעשה למנוע או להפחית את חומרת המיגרנות. ניסוי כזה שפורסם בשנת 1996 לא מצא השפעה של תוספי מגנזיום על מיגרנות, והניסוי הקליני הופסק.

ניסוי קליני נוסף לא מצא השפעה של תיסוף המינרל במינון של 300 מ"ג על מיגרנות. כך שלמרבה הצער, למרות שיש ראיות שמצביעות על כך שרמות המגנזיום קשורות להתפתחות מיגרנות, עדיין אין עדויות חזקות לכך שתוספת שלו תפחית את העוצמה או התדירות של המיגרנות.

מה מגנזיום עושה?

מדובר במינרל חיוני הנחוץ לכל התאים החיים. הוא ממלא תפקיד מפתח בייצור האנרגיה של התא, בוויסות של תאי עצב, ועוד המון תפקידים חשובים נוספים.

מה היא כמות מוגזמת של מגנזיום?

לפי המומחים של המכון הלאומי לבריאות של ארה"ב, לא מומלץ לאדם בוגר ובריא לצרוך יותר מ-350 מ"ג ביום, אלא אם כן הוא נמצא תחת השגחה רפואית.

חשוב לציין שלעתים קרובות מחקרים קליניים משתמשים במינונים יותר גבוהים מזה, בעיקר כשהם מנסים לטפל במחסור שלו בגוף, אבל ברגע שרמות המגנזיום מתאזנות חזרה לרמה הבריאה, חשוב ללכת לפי ההוראות הרגילות.

אנשים שסובלים מבעיות בכליות נמצאים בסיכון גבוה יותר לצרוך כמות מוגזמת של המינרל בגלל שהם לא יכולים לנקות אותו מהגוף שלהם באותה קלות כמו אנשים רגילים. אז אם יש לכם בעיות בכליות, חשוב שתדברו עם הרופא שלכם לפני שאתם מתחילים להשתמש בתוספי תזונה.

האם מגנזיום יכול לעזור עם עצירות?

כן, יש 2 דרכים שבהן הוא יכול לעזור עם עצירות. קודם כל, מינונים גדולים של מלחי מגנזיום כמו סולפט (הידועים גם בשם מלחי אפסום) יכולים לטפל ישירות בעצירות על ידי שאיבת מים לדרכי העיכול ויצירה של אפקט משלשל. דבר שני, ידוע שתיסוף של המינרל הזה, למרות שלא מדובר בטיפול בעצירות חריפה, יכול לרכך את הצואה.

למעשה, מדובר בסוג של תופעת לוואי שלילית של מגנזיום, אבל אם יש לכם בעיות צואה, תוכלו דווקא למנף את זה בתור יתרון מאשר תופעת לוואי.

מה זה מגנזיום ציטראט?

מגנזיום ציטראט הוא מינרל מאוד מסיס במים, מה שהופך אותו לסוג כזה שנספג בקלות בגוף (בעיקר כשהמשווים אותו לסוגים אחרים כמו מגנזיום אוקסיד). זאת הסיבה שכל התוספים המובילים ברשימה שלנו עשויים ממגנזיום ציטראט או מצורות אחרות שלו שמתמוססות בקלות.

מה גורם למחסור במגנזיום?

ברוב המקרים הסיבה היא תזונה לא מספקת: תזונה שחסרים בה אגורים, זרעים, ירקות ופירות עשויה לגרום למחסור שלו בגוף, אבל לא רק.

נראה שגם מצבים בריאותיים כמו השתנת יתר, קשורים לרמות נמוכות יותר של מגנזיום, ונכון לרגע זה הגורם לכך עדיין לא ברור ב-100%. השמנת יתר יכולה להפחית את הזמינות הביולוגית של חומרים מזינים אחרים, כמו למשל ויטמין D, ככה שהיא בהחלט עלולה להפחית גם את הזמינות הביולוגית שלו בגוף.

יש מספר תופעות בריאותיות פחות נפוצות כמו מחלת הצליאק (כשלא מטפלים בה), שיכולות לגרום לבעיות בספיגה שלו בגוף. אז אם התזונה שלכם מושלמת אבל עדיין גיליתם שיש לכם מחסור במינרל, כדאי לבדוק מה היא הסיבה האמיתית למחסור הזה.

מגנזיום: סיכום ומסקנות

בחורה עומדת על רקע של ים ושמיים כחולים

אז רגע לפני שאתם עושים את הבחירה הסופית, אנחנו נוכל להגיד לכם כי כל מקרה נשקל לגופו – ואתם צריכים לבחון את המצב הספציפי שלכם. זאת אומרת שאם אתם נמצאים במצב שבו כמות המינרל בגוף שלכם איננה נמוכה במיוחד, תוכלו לפתור את הבעיה על ידי התאמת תפריט התזונה שלכם למצב. כל זאת בעזרת איש מקצוע מנוסה אשר יוכל לדעת איזה מהמאכלים מומלץ לכם לאכול, ומאילו מאכלים אתם צריכים להימנע.

אך במקרה שבו רמת המגנזיום בגוף שלכם נמוכה במיוחד, לא תהיה לכם ברירה אחרת מלבד צריכת תוספי תזונה. התוספים אמורים להילקח ביחד עם התפריט שיבנו עבורכם, כך שתוכלו להגיע למצב שבתוך מספר שבועות או בתוך מספר חודשים רמת המינרל בגוף שלכם תהיה נורמטיבית.

עליכם לזכור כי רמת מגנזיום נורמלית בגופכם היא חשובה במיוחד, ואסור לכם לזלזל בה. כך שאם אתם נוטים לחשוב שיש לכם מחסור של המינרל, מוטב ללכת לרופא המשפחה שלכם כדי שיבדוק את מצבכם בעזרת בדיקת דם רגילה. מכאן יהיה הרבה יותר פשוט לקבוע איזה אפשרות מבין האפשרויות הקיימות היא הנכונה ביותר עבורכם. במצב כזה מוטב שאתם לא תהיו אלה שמחליטים, תנו לרופא שלכם לקבוע מה נכון עבורכם – אתם צריכים להיות אלה שבסופו של יום מיישמים את ההוראות ומוציאים אותם לפועל.

שאלות? הצעות? סתם בא לכם לדבר? ספרו לנו בתגובות שלמטה!
ד"ר מארק ליטווק
ד"ר מארק ליטווק

ד"ר מארק ליטווק הוא רופא בכיר בישראל, עם למעלה מ-35 שנות ניסיון ברפואה קונבנציונלית ואלטרנטיבית. ומכהן בתור נשיא איגוד הרופאים המטפלים בשיטת פרופסור רביצ'י. בין היתר, ד"ר ליטווק הוא בעל ידע עשיר והבנה מעמיקה בתחום תוספי התזונה, והוא עומד מאחורי המצאה ופיתוח של מכשירים טיפוליים רבים.

דברו איתנו בתגובות

השאירו תגובה

ויטה פלוס
Logo