אבץ: 10 תוספי אבץ מומלצים לשנת 2024 [דירוג מקיף]

אבץ הוא מינרל חיוני הנמצא כמעט בכל תא בגוף, וקיים קשר ישיר בינו לבין תפקוד תקין של המערכת החיסונית, רמות גבוהות של טסטוסטרון והורמונים נוספים המסייעים לבניית השריר.

קצרים בזמן? הנה 2 המובחרים:

תוסף אבץ של NOW Foods הבחירה שלנו
תוסף מעולה שמיוצר על ידי מעצמת תוספי התזונה NOW Foods. בעל זמינות ביולוגית גבוהה, ובמחיר מצחיק.
תוסף אבץ של Garden of Life תמורה מעולה למחיר
תוסף שמכיל אבץ ממספר מקורות טבעיים לחלוטין, במינון יחסית גבוה.

רוב האנשים לא משלבים מספיק אבץ בתפריט התזונה שלהם ולכן לא מקבלים ממנו מספיק באופן טבעי.

הדרך הטובה ביותר להגיע לכמות היומית המומלצת וליהנות מהיתרונות הרבים שיש למינרל הזה להציע, בדגש על חיזוק המערכת החיסונית ושיפור בבניית השרירים, היא על ידי נטילת תוספי תזונה שמכילים אותו.

החלק הראשון של המדריך הזה מתמקד בדירוג של תוספי האבץ הכי טובים שיש בשוק, לאחר מכן, בחלק השני נסביר לכם לעומק איך התוספים האלה עובדים ולמה הם נחשבים לבריאים.

תוכן עניינים לצפיה בתוכן העניינים

10 תוספי האבץ הכי טובים בעולם לשנת 2024

תוסף אבץ פיקולינט של חברת NOW Foods

מדובר בתוסף שמיוצר על ידי חברה גדולה, מוכרת ואמינה, בעלת מוניטין. התוסף שלהם 100% טבעי והוא בעל זמינות ביולוגית גבוהה מכיוון שהם משתמשים באבץ שעבר קלאציה בחומצת פיקולינט. התוסף מכיל כמות נכבדת של המינרל והכל במחיר הוגן.

התוסף Zinc Picolinate של חברת NOW Foods הוא תוסף אבץ פיקולינט טבעי לחלוטין המגיע בצורת קפסולות. אבץ פיקולינט הוא מוצר שעבר קלאציה בחומצת פיקולינט והוא נחשב לבעל זמינות ביולוגית גבוהה מאוד, ויש לו אחוזי ספיגה גבוהים יותר בגוף מכל צורה אחרת שבה התוסף מיוצר.

מה אנחנו מקבלים?

 • בעל זמינות ביולוגית גבוהה
 • 100% טבעי
 • מכיל 50 מיליגרם של אבץ פיקולינט בכל מנת הגשה

מי עומד מאחורי המוצר?

התוסף מיוצר על ידי חברת Now Foods, חברה אשר נוסדה על ידי אדם בשם אלווד ריצ'ארד. חברת Now Foods האמריקאית ידועה בשל ייצור תוספים 100% טבעיים, איכותיים, במחירים הוגנים ובנוסף לכל הם מקפידים לשמור על איכות הסביבה. החברה נוסדה אי שם בשנת 1968 והם נחשבים לחלוצים בתעשיית תוספי התזונה. התוספים שמייצרת חברת Now Foods יכולים לסייע לכם לשמור על הבריאות ואף לשפר אותה, כמו כן, הם מייצרים את אחד מתוספי האבץ הטובים ביותר שקיימים בשוק.

Vitamin Code Raw Zinc של חברת Garden of Life

התוסף הזה שונה מעט משאר התוספים בשוק מכיוון שהרכיבים שהוא מכיל מגיע ממקורות טבעיים לחלוטין, והוא מכיל בין היתר פיטונוטריאנטים, ויטמין C וחיידקים פרוביוטים (פרוביוטיקה). התוסף הזה נותן תמורה מעולה למחיר, הוא 100% טבעי ומגיע עם מינון מאוד מכובד של המינרל.

חברת Garden of Life ידועה בכך שהם מייצרים את התוספים שלהם ממרכיבים שנלקחו מאוכל אמיתי.

התוסף שלהם  אינו שונה במובן הזה: התוסף מכיל 15 מיליגרם של אבץ ו-30 מיליגרם של ויטמין C בכל טבלייה (שהם 100% ו-50% מהכמות היומית המומלצת בהתאמה), ובנוסף לכך התוסף כולל תערובת של פירות וירקות אורגניים.

המרכיבים העיקריים של התערובת האורגנית הם: סלק, תפוח, ברוקולי, נבטי בריסל, ועוד.

אמנם המרכיבים של התוסף משפיעים על המחיר ומייקרים אותו, אבל מצד הרכיבים מגיעים ממקורות טבעיים ואיכותיים בלבד.

בנוסף, במידה ותבחרו להתחיל לצרוך את התוסף של חברת Garden of Life אתם תהנו מיתרונות נוספים שהוא מציע מכיוון שהוא מבוסס על פיטונוטריאנטים, נוגדי חמצן ותמציות מזינות נוספות הנמצאות בתמצית הפירות והירקות שהתוסף מכיל.

התוסף הזה מכיל גם תערובת של פרוביוטיקה וגם מינרלים המגיעים ממקורות שונים, כולל: ספרולינה, כבול עתיק ואבקת כלורלה, למרות שהיתרונות הבריאותיים של כל אחד מהמרכיבים הללו עדיין לא ברור.

באופן מפתיע, למרות שהתוסף של חברת Garden of Life מיוצר מתמציות צמחים ולא ממלח אבץ טהור שהמינון שלו נמדד בקפידה, התוסף נחשב טעם יחסית, הכל תלוי בהעדפות אישיות כמובן.

כל טבלייה מכילה כמות טיפה יותר גדולה ממה שרשום בתווית התוסף, מה שמצביע על כך שהתוסף מיוצר תחת פיקוח מחמיר.

מה אנחנו מקבלים?

 • מכיל 30 מ"ג של אבץ טבעי
 • מכיל 60 מ"ג של ויטמין C
 • מכיל תערובת של פירות וירקות אורגניים
 • מכיל תערובת של מינרלים
 • מכיל תערובת של פרוביוטיקה ותערובת של אנזים

מי עומד מאחורי המוצר?

חברת Garden of Life היא חברה אשר מתמקדת בייצור תוספים 100% טבעיים ובנוסף שמה דגש על שמירה על איכות הסביבה. החברה קיבלה תעודה מטעם משרד החקלאות בארה"ב (USDA) על כך שהמוצרים שלהם אורגניים, והם חברים בארגון Non-GMO Project. בנוסף, המוצרים שלהם מתאימים למגוון רחב של אנשים מכיוון שהם נחשבים לטבעוניים, ללא גלוטן, כשרים, ועוד. חברת Garden of Life מחויבת לשקיפות מלאה ולכן היא מפרסמת באתר שלה את כל המידע הדרוש על תוספי התזונה שלה, כולל המרכיבים, תהליך הייצור ותהליך הבדיקות שהיא עושים למוצרים. מדובר בחברה אמינה המייצרת תוספי תזונה איכותיים ויעילים.

תוסף אבץ עם נחושת של חברת Solaray

התוסף הזה מכיל מינון גבוה של המינרל, מעט נחושת כדי ליצור איזון, וכמובן יוד המופק מאצות ים, שיש לו יתרונות רבים כגון איזון הפעילות של בלוטת התריס והסדרת תפקודים רבים בגוף, כולל: קצב חילוף החומרים, שמירה על משקל תקין, איזון הורמונלי, איזון רמת החומציות בגוף ועוד.

התוסף מחברת Solaray הבריטית הוא תערובת של נחושת ואבץ – השילוב בין השניים משפר את היכולת של הגוף לספוג את המינרל. התוסף מכיל גם יוד המופק מאצות. שני המינרלים האלה עברו קלאציה והם מופקים מאורז, לכן התוסף אינו מכיל סויה. התוסף של חברת Solaray הוא 100% צמחוני ומתאים גם לאנשים שרגישים לסויה. בתוספים רבים משתמשים בשמרים, חלב או סויה בתהליך הקלאציה.

למרות זאת, הצד הפחות חיובי בתוסף הוא המחיר היחסית גבוה שלו לעומת המתחרים, זאת בנוסף לעובדה שיש פחות שקיפות מצד החברה בנוגע למרכיבי התוסף. בנוגע למינרל עצמו, הם פשוט רושמים שמדובר ב: "אבץ חומצת אמינו שעבר קלאציה" שזה בגדול אומר לנו שהמינרל עבר קלאציה עם חומצת אמינו כלשהי, אך לא ברור על איזו חומצת אמינו בדיוק מדובר.

מה אנחנו מקבלים?

 • מכיל 50 מ"ג של אבץ שעבר קלאציה
 • מכיל 53 מיקרוגרם של יוד המופק מאצות
 • מכיל 2 מ"ג של נחושת חומצת אמינו שעברה קלאציה
 • התוסף מתאים גם לצמחונים

מי עומד מאחורי המוצר?

חברת Solaray היא יצרנית תוספי תזונה בריטית שהחלה לפעול בשנת 1973. הם מתמחים בייצור תוספי ויטמינים טבעיים, מינרלים ותוספי תזונה רבים נוספים. כיום, לחברה יש מגוון רחב של לא פחות מ-1000 מוצרים שונים בשוק, תמציות צמחים, ועוד. החברה שהחלה את דרכה במדינת יוטה שבארה"ב בשנת 1973, נרכשה בשנת 1993 וכיום הם פועלים מהעיר מנצ'סטר שבאנגליה. הם ידועים בכך שהם הראשונים שהשיקו תוסף של תמציות צמחים מעורבבות בצורת קפסולה.

Thorne Research Zinc Picolinate

מדובר באבץ שעבר קלאציה. הסיבה לכך היא שהאפשרות השנייה היא להוסיף לתוסף מלח כדי שהוא יתפרק כמו שצריך בנוזל או בקיבה.

התוסף מבית חברת Thorne Research המתמחה בייצור תוספי תזונה בהשקעה גבוהה יותר מאשר תוספי תזונה רגילים.

תוסף אבץ שעבר תהליך קלאציה הוא תוסף שבעצם עטוף בחומצות אמינו, מה שמקל על כל תהליך הספיגה שלו בגוף.

המשמעות של זה היא שכמות האבץ שהגוף שלכם יהיה מסוגל לספוג בכל מנת הגשה תהיה גבוהה יותר, ואפילו יכול להיות שתצליחו לספוג 100% מהכמות שנמצאת בטבלייה!

כמות האבץ שמכיל התוסף של חברת Throne Research הוא 15 מיליגרם, שזה בדיוק המינון המומלץ לצריכה יומית.

במידה ואתם מעוניינים להתחיל לצרוך תוסף קריאטין אלה חדשות מצוינות בשבילכם: במידה ותבחרו בתוסף הזה, זה מספיק שתצרכו טבלייה אחת ביום כדי להגיע למינון הנדרש, זאת לעומת תוספים אחרים של חברות מתחרות שלפעמים מכילים כמות גבוהה יותר של המינרל, למרות שאין בזה טעם.

התוסף הזה נבדק ונחקר על ידי צד שלישי ובלתי תלוי, והתוצאות של בדיקות המעבדה הראו שקיימת סטייה של עד 4% בלבד בין מה שהתוסף מכיל על פי היצרן, לבין מה שהוא מכיל בפועל (מדובר בסטייה נמוכה מאוד).

למרות שבפועל המינון בתוסף מעט נמוך יותר ממה שהם מפרסמים, מדובר על פער קטן מאוד ואין לו שום משמעות מבחינת היעילות של התוסף.

השילוב של כל העובדות האלה הופך את התוסף של חברת Throne Research לאפשרות מעולה אם הדבר החשוב ביותר בשבילכם הוא לקבל תוסף איכותי.

החיסרון היחידי של התוסף הזה הוא עניין המחיר: המחיר הממוצע לכל מנת הגשה שלו (טבלייה), הוא גבוה יחסית למחיר של החברות המתחרות, אבל זה רק בגלל שהתוסף הזה מיוצר בקפידה רבה ובאיכות מקסימלית.

אבץ קלתי של חברת Nature's Bounty

התוסף הזה הוא תוסף אשר נותן תמורה מדהימה יחסית למחיר הנמוך שלו. מדובר בתוסף תזונה המכיל מינרל מרוכז ו-100% טבעי. מכיוון שמדובר באבץ גלוקונאט, לתוסף יש חיי מדף ארוכים מאוד דבר שהוא חיובי גם ליצרני התוסף וגם לצרכנים.

למרות שמדובר באחת מיצרניות תוספי התזונה הפופולריות ביותר בארצות הברית, כזאת שניתן למצוא את המוצרים שלה כמעט בכל בית מרקחת, זה בכלל לא מובן מאליו שהם מציעים תוסף במינון גבוה, שגם עבר קלאציה.

בעוד שהמינון המומלץ הוא צריכה של 15 מיליגרם ביום, כל טבלייה של התוסף של חברת Nature's Bounty מכילה 50 (!) מיליגרם של אבץ שעבר קלאציה.

למרות שלאבץ שעבר קלאציה יש ערך נומינמלי, הוא מגיע בתוסף בצורת אבץ גלוקונאט. בדרך כלל כשמפרסמים ויטמינים בתור כאלו שעברו קלאציה, הם נקשרים עם חומצות אמינו, אך לא במקרה של התוסף של חברת Nature's Bounty.

למרות הכל, התוסף שנבדק במעבדה על ידי גורם חיצוני ובלתי תלוי עבר את המבחן בהצלחה מרובה כאשר סיפק כמות מרשימה של 53.5 מיליגרם בכל טבלייה.

לגבי שאר הרכיבים אין יותר מדי מה לציין, מדובר במייצבים הסטנדרטיים שניתן למצוא במרבית תוספי התזונה.

למרות שהתוסף נותן תמורה מעולה למחיר, יש תוספים טובים ומומלצים יותר בשוק. הסיבה העיקרית לבחור דווקא בתוסף הספציפי הזה הוא אם אתם בטוחים שאתם צריכים כמות גדולה מאוד של המינרל, אז התוסף הזה יכול להתאים לכם כי הוא מכיל כ-50 מיליגרם.

מה אנחנו מקבלים?

 • מכיל 50 מ"ג של אבץ גלוקונאט
 • 100% טבעי
 • מחיר לכל כיס
 • תוקף ארוך

מי עומד מאחורי המוצר?

חברת Nature's Bounty היא חברה ותיקה הקיימת עשרות שנים המייצרת תוספי תזונה טבעיים. הם מחוייבים לאיכות המוצר בכל שלב: החל משלב בחירת המרכיבים, מחקרים מדעיים וקבלת אישורים רלוונטיים המאשרים את איכות המוצר. מוצרי החברה עוברים בקרת איכות קפדנית על ידי גורמים רבים בארצות הברית, כגון USP (ארגון ללא מטרות רווח שכל מטרתו היא לסייע לשיפור הבריאות של האנשים ברחבי העולם) וגם STR (ארגון שמטרתו היא לוודא שהחברות שמייצרות תוספי תזונה יעמדו בסטנדרט מסוים).

תוסף ZMA של אופטימום נוטרישן

לשילוב של אבץ ומגנזיום ביחד עם ויטמין B6 יש יתרונות אדירים לאנשים המעוניינים לשפר את הביצועים שלהם ואת התוצאות מהאימונים. מדובר במותג פופולרי מאוד ומוכר בקרב ספורטאים. למרות זאת, במידה ואתם מחפשים תוסף אך ורק כדי לשפר את הבריאות, קיימים בשוק תוספי תזונה מתאימים יותר.

תוסף ZMA מבית חברת אופטימום נוטרישן הוא תוסף מעולה לספורטאים מכיוון שהוא מכיל גם אבץ, גם מגנזיום וגם ויטמין B6!

מה אנחנו מקבלים?

 • מכיל 30 מיליגרם של אבץ
 • מכיל 450 מיליגרם של מגנזיום
 • מכיל 5 מיליגרם של ויטמין B6
 • מכיל תוספת של מגנזיום ושל ויטמין B6

מי עומד מאחורי המוצר?

חברת אופטימום נוטרישן היא יצרנית תוספי תזונה פופולרית השייכת לחברת: "גלנביה", שהיא יצרנית ברמה בינלאומית של גבינות ומוצרי מזון אחרים. חברת אופטימום נוטרישן היא חברה המתמקדת בייצור תוספי תזונה המיועדים לאתלטים לסיוע בשיפור הביצועים שלהם. מפעלי הייצור שלהם נמצאים בארצות הברית – במדינות אילנוי, פלורידהה ודרום קרוליינה. חברת אופטימום נוטרישן נוסדה בשנת 1986 והיא מפורסמת בזכות תוספי החלבון וחומצות האמינו האיכותיים שלה, מוצרים מוכרים ופופולריים בקרב ספורטאים.

תוסף אבץ 100% טבעי של חברת Nature Made

מדובר בתוסף זול יחסית, בעל חיי מדף ארוכים, ובסך הכל מדובר בתוסף פשוט שעושה את העבודה. אמנם המינון נמוך יחסית לתוספים של חלק מהחברות המתחרות (כ-30 מיליגרם בלבד), אך מדובר במינון המומלץ לצריכה יומית.

התוסף הזה הוא תוסף 100% טבעי בעל חיי מדף ארוכים מאוד. הייחודיות של התוסף היא שהוא מספק את כל היתרונות של האבץ בלי תוספות מיוחדות של ויטמינים או מינרלים. בגלל שהתוסף טבעי לחלוטין הוא מתעכל בקלות. המינון של התוסף סביר בהחלט ועושה את העבודה, אך לא מתאים למי שמחפש מינונים גבוהים.

מה אנחנו מקבלים?

 • תוסף מעולה למתחילים
 • מחיר לכל כיס
 • חיי מדף ארוכים

מי עומד מאחורי המוצר?

חברת Nature Made היא חברה שמייצרת תוספי תזונה טבעיים במשך למעלה מ-20 שנה (!) והיא מחויבת לבריאות של הלקוחות בדרכים רבות. בנוסף לעובדה שהם מייצרים תוספים 100% טבעיים המשפרים את איכות החיים, חברת Nature Made מקדישים את עצמם לשיפור התחום כולו. הם תורמים את הידע שלהם למדע, תומכים בניסויים קליניים ומחקרים רבים, והם אפילו מפרסמים מחקרים בעצמם. כל המוצרים שלהם מבוססים על מחקרים מדעיים והיעילות שלהם מוכחת.

אבץ של חברת Source Naturals

התוסף הזה מתאים לאנשים אשר מעוניינים לשמור ולשפר את הבריאות שלהם באופן כללי, ולא במטרה לשפר או לרפא בעיה ספציפית שהם סובלים ממנה. התוסף אמנם מכיל תרכובת של אבץ אבל אין מספיק שקיפות מצד היצרן לגבי כלל המרכיבים. בנוסף, קיימים תוספי תזונה רבים המציעים מינון גבוה יותר של המינרל.

לחברת Source Naturals יש גישה מעניינת בנוגע לתוספי תזונה המכילים אבץ, כאשר הם משלבים את המינרל הזה ביחד עם האנטגוניסט הביולוגי שלו – נחושת. התוסף מכיל מינון נמוך יחסית של המינרל בהשוואה לחלק מהתוספים של החברות המתחרות.

מה אנחנו מקבלים?

 • מכיל 30 מיליגרם של אבץ בשילוב חומצת האמינו: "מתיונין"
 • מכיל 30 מיקרו-מיליגרם של נחושת

מי עומד מאחורי המוצר?

חברת Source Naturals היא יצרנית תוספי תזונה מהמובילות בתחום, אשר נוסדה בשנת 1982 על ידי אירה גולדברג. החברה הייתה מהחלוצות בתחום תוספי התזונה שתרמו לבריאות ואף רשמה את אחד הפטנטים הידועים בתחום תוספי התזונה, שהוא כיום נחשב למותג מספר 1 לייצור תוספי תזונה המסייעים לבריאות ושיפור המערכת החיסונית. החברה דוגלת בגישה של ייצור תוספים טבעיים ושלמים.

תוסף אבץ מאוזן של חברת Jarrow Formulas

מדובר בתוסף טוב אבל החיסרון שלו הוא העובדה שהריכוז שלו נמוך יחסית לתוספים האחרים. הצד החיובי הוא שהתוסף מספק את כל היתרונות שיש לאבץ מבלי שתצטרכו לצרוך במקביל חומרים סינטטיים או כימיקליים לא נחוצים ולא בריאים, ובנוסף מדובר בחברה גדולה, אמינה ובעלת ותק רב בתעשייה.

התוסף של חברת Jarrow Formulas הוא תוסף שמיוצר בגישה דומה לזו של התוסף של חברת Source Naturals שדיברנו עליו קודם. הוא מספק את הערכים הביולוגיים הנדרשים (כולל נחושת) כדי לשפר את ספיגת המינרל בגוף. היתרון באבץ L מתיונין (הסוג שקיים בתוסף הזה), זה שהוא נספג ומתעכל בגוף שלנו בקלות.

מה אנחנו מקבלים?

 • מכיל 15 מיליגרם של אבץ L מונו מתיונין
 • מכיל גרם אחד של נחושת גלוקונט

מי עומד מאחורי המוצר?

חברת Jarrow Formulas היא יצרנית תוספי תזונה ותיקה שנוסדה בשנת 1977 והפכה לתאגיד בשנת 1988. החברה נמצאת בעיר לוס אנג'לס שבארצות הברית, והם משווקים בכל רחבי צפון אמריקה: ארצות הברית, קנדה ומקסיקו. החברה ידועה בכך שהיא מממנת מחקרים רבים בתחום כדי לוודא שהלקוחות שלהם יקבלו את המוצרים בעלי הערך הביולוגי הגבוה ביותר.

תוסף של חברת Life Extension

מדובר באפשרות טובה בעיקר לאנשים שרק מתחילים לצרוך תוסף אבץ. לעומת תוספים רבים אחרים, הכמות של האבץ שיש בו היא יחסית נמוכה, אבל עדיין גבוהה יותר מהכמות היומית המומלצת (15 מיליגרם). החיסרון הבולט בתוסף הוא שאמנם רשום על תווית המוצר שהוא מכיל אבץ מתיונין, אבל מכיון שלא רשום מהו הסוג הספציפי (L-מתיונין או D-מתיונין) קשה לדעת מהי איכות הספיגה שלו בגוף שלנו.

התוסף הזה הוא בסיסי למדי. מדובר בתוסף מצוין לאנשים שרק מתחילים לצרוך אבץ, מכיוון שהוא קל לעיכול והמינון שלו סביר לעומת המתחרים. במידה ואתם מעוניינים להוסיף את המינרל החשוב הזה לתפריט התזונה שלכם, התוסף הזה יעשה את העבודה.

מה אנחנו מקבלים?

 • התוסף מכיל 30 מיליגרם של אבץ מונו מתיונין
 • תוסף מעולה למתחילים
 • מתאים גם לצמחוניים

מי עומד מאחורי המוצר?

חברת Life Extension היא יצרנית תוספי תזונה שפועלת במטרה לסייע לאנשים לשפר את אורך החיים. הם מרכזים את עיקר המאמצים שלהם גם בייצור תוספי תזונה חדשים וגם במחקרים מדעיים והם תמיד מחפשים איך להשתפר ולהמציא דברים חדשים. לחברה יש ארגון ללא מטרת רווח שכל מטרתו היא עבודת מחקר בתחום האנטי אייג'ינג (נגד הזדקנות). החל משנת 1980, החברה התעסקה בעיקר במחקר וייצור של תוספי תזונה המשפרים את אורך החיים והבריאות הכללית של האנשים.

אבץ: המדריך המקיף

אם ישאלו אתכם מה תעשו על מנת לשמור על הבריאות שלכם? ככל הנראה שהתשובה שלכם תהיה כל דבר. כל אחד מאיתנו יודע טוב מאוד כי הכל מתגמד כאשר  הבריאות איננה בשיאה, ולכן המטרה שלכם היא לעשות הכל על מנת לדאוג שהיא תישאר איתנה. כיום ישנם לא מעט תוספי תזונה שנועדו על מנת לשמור על הבריאות שלנו, התוספים הללו נועדו על מנת לתת לגוף את כל הצרכים שלו. אחד מתוספי התזונה השכיחים ביותר הוא האבץ, שהמדריך הבא נועד על מנת לעסוק בו.

מדובר על מינרל משמעותי מאוד שהמטרה העיקרית שלו היא לחזק את הגוף שלנו ולדאוג שהגוף ימשיך להתפתח בצורה אפקטיבית. בנוסף לכך התוסף הזה שומר על המערכת החיסונית, מסייע בריפוי של פצעים שונים בגוף ומסייע בשמירה איתנה על חוש הטעם ועל חוש הריח שהם החושים החשובים ביותר לכל אדם.

כבר לפי התיאור הזה אתם בוודאי מבינים כי לא מדובר על עוד סתם מינרל, יש כאלה שנוטים להגיד כי הוא המינרל החשוב ביותר בגופנו. כך שאם חסר לכם אבץ ככל הנראה אתם תחשפו את עצמכם ללא מעט סכנות, אפילו אם אתם בכלל לא מודעים לכך. מהסיבה הזאת המדריך הבא נועד על מנת להפוך את כל סימני השאלה שמרחפים מעל ראשכם לסימני קריאה ברורים מאוד.  כך לא יהיה לכם שום ספק שאתם עושים כל מה שנדרש על מנת לשמור על הבריאות שלכם, דבר שלא בא ברגל. לאחר שתקראו את כל המדריך, יהיו ברשותכם כל התשובות לשאלות שהיו לכם על התוסף הזה.

יתרונות

לפני שאנחנו נתחיל לספר לכם על כל היתרונות שלו ולמי בדיוק הוא מיועד, אתם בוודאי שואלים את עצמכם מה זה המינרל הזה? הרי לא מן הנמנע כי זוהי הפעם הראשונה שאתם שומעים את השם שלו, ולכן אתם צריכים לדעת בדיוק על מה אנחנו מדברים. כך יהיה לכם הרבה יותר פשוט להמשיך ולהבין את כל יתרונותיו ואת הסיבה שבגללה אתם אולי צריכים לקחת את התוסף הזה.

באופן כללי האבץ הוא סוג של מינרל שנמצא בתוך הגוף שלנו, המינרל הזה הוא שומר הסף של הגוף – כך שהוא מרחיק וירוסים ומחלות עד כמה שאפשר. ברגע שיש לכם כמות נמוכה שלו בגוף, אתם תתקשו מאוד לשמור על הבריאות שלכם – וכל וירוס קטן עלול להשבית אתכם לאורך תקופת זמן ארוכה.

את המינרל הזה תוכלו לצרוך באמצעות תוספי תזונה או באמצעות מאכלים שונים שאתם מוסיפים לתפריט היומי שלכם. כמובן שכל מהלך שתעשו צריך להתבצע לאחר שתקראו את המדריך שנכתב בדיוק לשם כך, כך תוכלו לדעת שאתם לא עושים בחירות שעלולות בעתיד לעלות לכם ביוקר. בסוף הדבר שהכי חשוב הוא שתשמרו על הבריאות שלכם עד כמה שאפשר.

כיצד התוסף הזה יכול לסייע לגופנו?

אתם בוודאי מבינים שאתם לא הולכים להכניס סתם תוספי תזונה לגוף שלכם, כל תוסף מזון שאתם צורכים אותו אמור לסייע לכם בצורה כזאת או אחרת. כך שלפני שאתם מתחילים לקחת את המינרל הזה, אתם בוודאי תרצו לדעת כיצד הוא יכול לסייע לגוף שלכם. בשונה מתוספי מזון אחרים, התוסף הספציפי הזה יכול לתרום לגוף שלכם בלא מעט אספקטים.

 • מסייע להתפתחות תקינה של הגוף, בין אם מדובר על ילדים או על מבוגרים שרוצים לדעת שהם נותנים לגוף שלהם את כל המשאבים הדרושים לו.
 • מסייע לגברים להגביר את כמות הטסטוסטרון בגוף שלהם, יכול להיות יעיל במיוחד לגברים מבוגרים שהחשק המיני שלהם לוקה בחסר.
 • מסייע בחיזוק המערכת החיסונית הנמצאת בגופכם, כך שתוכלו להרחיק מחלות ווירוסים שעשויים להשבית אתכם לתקופה ארוכה.
 • מסייע לגוף בריפוי של פצעים מכל הסוגים, כך שתוכלו למנוע מעצמכם להגיע למצב של זיהום או של פצעים שאינם מוכנים להחלים.
 • מסייע לחיזוק ולשימור חוש הטעם וחוש הריח, תזכרו כי מדובר על החושים השימושיים והחשובים ביותר בגוף האדם שעשויים להישחק מסיבות שונות.

אחרי ששמעתם את כל התרומה של התוסף לגוף שלנו, אתם בוודאי מבינים מדוע התוסף הזה הפך להיות לאחד מתוספי התזונה המבוקשים והנמכרים ביותר כמעט בכל חנות – הוא פשוט משפיע בצורה חיובית על כל כך הרבה דברים בו זמנית.

מדוע עלול להיווצר מחסור במינרל?

גבר עם זקן עושה תנועה של כמות עם שני הידיים

אף אחד לא יכול להטיל דופי בעובדה שיש אנשים שסובלים ממחסור באבץ, את המחסור הזה ניתן לראות בצורה ברורה מאוד באמצעות בדיקות דם תקופתיות. אך עדיין קשה מאוד לחוקרים לשים את האצבע על הסיבה המרכזית שבגללה נוצר אותה מחסור שעליו אנחנו מדברים. לפיכך קשה מאוד לבצע מהלכים מקדימים שאמורים למנוע את המחסור או לפחות לעכב אותו עד כמה שאפשר.

מה שכן אפשר להגיד באופן מוכח הוא שככל שאנחנו מתבגרים כך נוצר בגופנו מחסור במינרל הספציפי הזה. בנוסף למינרל הזה ישנם עוד מינרלים שגם הם עלולים להיות בערכים שליליים, אחד מהם הוא מגנזיום. אך ניתן להגיד בצורה כמעט חד משמעית כי לגיל יש קשר למחסור הזה, כך שככל שאתם מתבגרים – כך חשוב יותר לשים לב לנושאים הללו.

המזל הוא שאם בעבר הייתם צריכים לעבור שלל בדיקות על מנת להבין עד כמה המחסור במינרל חמור. כיום תוכלו לעשות זאת על ידי בדיקת דם פשוטה, כזאת שתוכלו לעשות אותה בכל קופת חולים. כך שבתוך זמן קצר תוכלו לקבל את התובנות הנדרשות, וכמובן לפעול בהתאם על מנת להתגבר על המחסור. הכלים שעומדים לרשותכם להתגברות על המחסור הם רבים ומגוונים, כך שאתם רק צריכים לבחור את האפשרות המועדפת עליכם. מכאן בתוך זמן קצר אתם תוכלו לראות את המדדים משתפרים ואת כמות האבץ חוסרת לערכים הנורמטיבים.

אז מה כדאי לקחת: כמוסה או אבקה?

כדורים בצבע כחול מונחים בתוך כפית מעץ בצורת לב

זוהי השאלה המרכזית שכל אחד מאיתנו נאלץ להתמודד איתה כאשר הוא ניגש לבחור תוסף מזון. כיום תוכלו למצוא מבחר ענק של חברות ויצרניות המשווקות את המינרל הספציפי הזה, כך שכל מה שאתם צריכים לעשות זה לבחור את האפשרות הנכונה עבורכם. תזכרו כי לשאלה הזאת אין תשובה חד משמעית – והיא נכונה באופן ספציפי אליכם, כך שאתם לא צריכים לקבל המלצות מחברים או מבני משפחה.

למה כדאי לקחת כמוסה? קודם כל כי מאוד פשוט לצרוך אותה, אתם לא צריכים להתעסק איתה יותר מידי טרם השימוש. בנוסף לכך לא מעט אנשים בוחרים באפשורת הזאת מכיוון שהיא לא מביאה איתה טעם או ריח מיוחדים, דבר שהוא חשוב במיוחד. כמוסה מגיעה בדיוק במינון הנדרש לכם, כך שאתם לא צריכים למדוד בצורה מדויקת את הכמות על מנת לוודא שאתם לא חורגים מהמינון המומלץ.

למה כדאי לקחת אבקה? אם אתם בקטע של לחסוך, אז ברור לכולם כי רכישת אבקת אבץ תסייע לכך שתוכלו להשתמש בה לאורך תקופה ארוכה יותר. בנוסף תוכלו לשלב את האבקה ביחד עם מאכלים או משקאות, כך שתוכלו ליהנות מכל היתרונות של המינרל מבלי להרגיש במשהו שונה. אתם שומרים על השגרה הרגילה שלכם, רק שאתם מוסיפים את האבקה לתפריט שלכם בצורה שהכי נוחה לכם.

תופעות לוואי

בחורה צעירה מסתכלת למטה ותוהה לגבי דברים שונים

נתחיל קודם כל מהשורה האחרונה שככל הנראה היא זאת שמעסיקה אתכם – האבץ הוא מינרל חיוני מאוד לגוף האדם, ולכן הוא מאוד בטוח לשימוש. כך שאם אתם חוששים להתחיל לקחת את התוסף, אז תוכלו להשאיר את החששות שלכם הרחק מאחור.

אך לפני שאתם מתחילים לקחת את המינרל, עליכם להבין שהוא עלול להביא איתו תופעות לוואי בעיקר בתחילת הדרך. תופעות הלוואי במקרה הזה הם דווקא חיוביות מכיוון שהן מספרות שהגוף שלכם עובר תהליך, אותו תהליך שהתוסף עושה בגוף שלכם. יתרה מכך, ברוב המקרים תופעות הלוואי נעלמות כעבור מספר ימים – כל זאת ברגע שהגוף שלכם מתרגל לתוסף ויודע כיצד להתמודד איתו.

אז אילו תופעות לוואי תוכלו להרגיש כאשר תתחילו לצרוך את התוסף? לרוב מדובר בעיקר על כאבי בטן או סחרחורות. כמובן שתוכלו להשתמש במקרה הצורך במשככי כאבים, אך לרוב הכאבים לא יהיו כל כך חזקים שהם ידרשו מכם לקחת משככי כאבים. כל מה שאתם צריכים לעשות זה להמתין בסבלנות עד אשר תופעות הלוואי יחלפו. החל מאותו רגע אתם לא תסבלו משום תופעת לוואי, אך כן תוכלו ליהנות מכל היתרונות שהתוסף הזה מציע. כך שזה בהחלט יהיה שווה את זה כאשר אתם מסתכלים על התמונה הכוללת – תופעות לוואי מינוריות והשפעה חיובית לטווח הארוך.

מינון מומלץ

גבר בסוודר אדום מביט למעלה ועושה מבט חושב

באופן כללי אין שום סיבה שתגיעו למצב שבו אתם צורכים מינון גבוה של התוסף, כל זאת בתנאי שאתם עוקבים אחרי ההנחיות. מחקרים הראו כי צריכת מנות גדולות לא רק שלא תועיל לכם, אלא גם היא עלולה להוביל אתכם למצב של סיבוכים אפשריים. כך שאם אתם חושבים שאם תיקחו מנה גדולה יותר של אבץ תוכלו לראות תוצאות טובות יותר, זה הזמן להגיד שמדובר על קשקוש מוחלט.

אז בכדי שתוכלו למנוע מצב של מינון יתר, חשוב מאוד שתבינו מהו המינון המומלץ של התוסף הספציפי הזה. רצוי לקחת מינון גבוה יותר ככל שמתבגרים, כך שאת המינון אתם קובעים לפי הגיל שלכם. כמובן שאם אתם לא רואים שיפור בהתאם לכמות שאתם לקוחים כרגע, תוכלו לעלות את הכמות בצורה מתונה אך עקבית. עד שתגיעו לכמות שלא עושה נזק, אך כן מביאה איתה את כל היתרונות שהתוסף מציע לכל מי שאמור לקחת אותו.

המינון המומלץ של התוסף נע בין 10 ועד ל-30 מילגרם ביום. ברוב המקרים כאשר אתם רוכשים את התוסף דרך חנות טבע או כל חנות אחרת, יהיה רשום לכם על גבי האריזה את הכמות שאותה אתם צריכים לקחת. כך שאין שום סיבה שתלכו לאיבוד, הכל יהיה מפורט לכם בצורה הברורה ביותר – כך שבסוף תוכלו רק ליהנות מכל הטוב שהתוסף הזה מציע ולא תצטרכו להתמודד עם הצדדים הפחות חיוביים שלו.

האם ילדים יכולים לקחת אבץ?

ילד קטן וחמוד מחזיק צעצוע של מטוס

אתם בוודאי רוצים לעשות כל מאמץ על מנת לשמור ולהגן על הילדים שלכם, ואתם לא תיתנו להם תוספי מזון מבלי לערוך בדיקה מקיפה מראש. מהסיבה הזאת לא מעט הורים שואלים אנשי מקצוע – האם ניתן לתת לילדים לקחת את התוסף או שרצוי למנוע מהם? הרי לפני היתרונות הרבים שהתוסף הזה מציע, הוא בהחלט יכול להיות אידיאלי כמעט עבור כל ילד.

באופן כללי ניתן להגיד בצורה חד משמעית כי המינרל הזה יכול להיות רלוונטי מאוד עבור ילדים. הוא ישפר את המערכת החיסונית שלהם וכמובן יסייע להם בבניית הגוף, כך שהוא יהיה מספיק חסון ויציב. צריך לציין כי במקרה של ילדים מומלץ מאוד להתייעץ עם רופא על מנת לקבל ממנו את האישור הסופי, כך תוכלו להיות בטוחים שאתם עושים צעד נכון.

אתם בוודאי יכולים לתאר לעצמכם כי המינון המומלץ לילדים הוא המינון המינימאלי. ילדים אינם צריכים לקבל את המינון הגבוה, כי הגוף שלהם יודע לבצע חלק מהפעולות באופן עצמאי – בשונה מגופם של המבוגרים בטח אלה שנמצאים בגילאים מתקדמים. לכן המינון המומלץ לילדים הוא 10 מילגרם בלבד, אין שום סיבה לתת להם מעבר לכך. כמובן שאם הילד מגלה רגישות מסוימת לתוסף, רצוי מאוד להפסיק לתת לו אותו.

באילו מאכלים ניתן למצוא את המינרל?

אוסף של מזונות עשירים באבץ מונחים על שולחן

יש לא מעט אנשים שמעדיפים לצרוך את האבץ בצורה הכי טבעית שרק אפשר. כמובן שבמקרים מסוימים לא תהיה להם ברירה והם יהיו חייבים לקחת גם תוספי תזונה על מנת לקבל את כמות הצריכה היומית המומלצת. אז אם אתם רוצים לשנות גם את התפריט שלכם, חשוב מאוד שתדעו בדיוק באילו מאכלים תוכלו למצוא את המינרל בכמויות הגדולות ביותר.

המאכלים שמכילים כמות גדולה של אבץ הם טונה, אפונה, בוטנים, שומשום, ביצה, פטריות, פיסטוק, קשיו ועוד. על מנת שתוכלו לקבל את התפריט המושלם עבורכם תוכלו כמובן להתייעץ עם איש או אשת מקצוע שמכיר את התחום על בוריו – כך יהיה ניתן לבנות לכם תפריט שמכיל בתוכו כמות גדולה של מאכלים שעשירים במינרל.

יתרון נוסף במאכלים הללו שהם גם מכילים כמויות גדולות של חלבון, כך שאתם יכולים להרוויח שתי ציפורים במכה אחת. החלבון חשוב מאוד להתפתחות השרירים בגוף, ולא מעט מתאמנים אוכלים את המאכלים שציינו כאן על בסיס יומיומי. עבור צמחוניים או טבעוניים עלולה להיות מעט בעיה למצוא מאכלים, ולכן האפשרות האפקטיבית ביותר עבורם תהיה כמובן לקחת את תוספי התזונה. כך הם יוכלו לקבל את מנת המינרל המומלצת, כי כמו שכבר אמרנו לכם המחסור במינרל הזה עלול להוביל ללא מעט בעיות רפואיות שהייתם רוצים להימנע מהם.

מדוע גברים מבוגרים צריכים לקחת את התוסף?

גבר מבוגר עם שיער לבן מסתכל למצלמה ומחייך

יש מספר סיבות שבגינן תוכלו לראות בעיקר גברים מבוגרים לוקחים את האבץ, התרומה במקרה הזה תהיה הרבה יותר אפקטיבית. אך נגיד קודם כל כי גם גברים צעירים וגם נשים בכל הגילאים יכולים לקחת את התוסף, גם להם התרומה שלו תהיה חשובה ואפקטיבית להתפתחות הגוף. כך שאתם לא צריכים לחשוב כי מדובר על פתרון יעיל רק לגברים מבוגרים.

הסיבה הראשונה שגברים מבוגרים צריכים לקחת אבץ היא על מנת לשפר את רמת הטסטוסטרון בגופם. הטסטוסטרון הוא זה שמשפיע בצורה ישירה על התפקוד המיני, ולא מעט גברים רואים בתוסף הזה כאמצעי שמציל אותם מלא מעט מבוכות הקשורות לחיי המין. כך שזוהי אולי הסיבה המרכזית לכך שאותם גברים מבוגרים לוקחים את התוסף הזה בצורה הרבה יותר עקבית מאשר תוספים אחרים.

אך עוד סיבה היא שאנשים מבוגרים סובלים ממצב שבו המערכת החיסונית שלהם בעייתית במיוחד. האבץ נועד על מנת לחזק את מערכת החיסונית שהיא זאת שעשויה להרחיק מחלות שתוקפות לא מעט מבוגרים. לכן אם אתם רוצים להגיע למצב שבו אתם מרחיקים את כל המחלות, כל מה שאתם צריכים לעשות זה פשוט לקחת את התוסף. אתם תראו איך בתוך זמן קצר אתם מרגישים הרבה יותר טוב, וכמות המחלות שיפקדו אתכם תהיה כמות קטנה במיוחד בהשוואה לשנים קודמות.

כל המידע הזה מתבסס על מחקרים שונים שנועדו להסביר את הסיבות לכך שגברים מבוגרים הם קהל היעד המשמעותי ביותר שצורך את התוסף על בסיס קבוע.

האם ישנה סכנה של לקיחת מנת יתר?

המינרל הזה הוא אחד מהמינרלים החשובים ביותר לגוף האדם, על כך אין עוררין – אך חשוב מאוד שתוודאו שאתם לוקחים את המינון המתאים ביותר לכם. ישנם לא מעט סיפורים על אנשים שצרכו באופן קבוע מנת גדולה מהנדרש של אבץ, ובעקבות כך הם לא הרגישו בשיאם. כל אחד מהם סיפר על תופעות כאלה ואחרות, ובעקבות הסיפורים הללו ניתן להבין כי ישנה סכנה בלקיחת מנת יתר של התוסף.

אם אתם לוקחים את התוסף בכמוסות, אין לכם ממה לחשוש מכיוון שבכל כמוסה תוכלו למצוא את המנה הנדרשת – וכל מה שאתם צריכים לעשות זה לדאוג לכך שלא תיקחו כמות גדולה של כמוסות. אם אתם לקוחים את התוסף באבקה, אתם צריכים להיות זהירים יותר ולוודא שאתם לא שמים כמויות גדולות ממה שמומלץ.

חשוב להדגיש כי מנת יתר של אבץ עלולה להוביל לתופעות לוואי חמורות, אך לא דווח כי זה עלול ממש להוביל לסכנה של ממש. כך שאם אתם מרגישים שהתוסף מביא איתו השפעה שלילית לאורך זמן, ככל הנראה הסיבה לכך היא הכמות של המנה שאותה אתם לוקחים. כל מה שאתם צריכים לעשות זה רק לוודא שאתם לוקחים את המנה המומלצת בהתאם לגיל ולמצב שבו אתם נמצאים.

האם התוסף משפר את הפעילות המינית?

רגליים של זוג ששוכב במיטה על מצעים אפורים

לא מעט אנשים בכל הגילאים סובלים מבעיות בפעילות המינית, מדובר על דבר שכיח מאוד שחלק נכבד מהאוכלוסייה גברים ונשים כאחד חווים אותו. ישנם מחקרים שטוענים כי לקיחת התוסף עשויה לשפר את התפקוד המיני, ומהסיבה הזאת לא מעט גברים ונשים כאחד רוצים לצרוך את התוסף. אך האם לקיחת התוסף יכולה לשפר את הפעילות המינית או שמדובר בעיקר על מחקרים לא מוכחים?

ישנם מחקרים שמראים קשר ישיר בין שיפור הפעילות המינית ובין צריכת אבץ, אך חשוב לציין כי מדובר אך ורק על גברים. נשים אינן יכולות לקחת את התוסף על מנת לשפר את חיי המין, הן כמובן יצטרכו לבחון אפשרויות אחרות שנמצאות על כף המאזניים.

גברים שסובלים מרמות טסטוסטרון נמוכות, יכולים לראות שיפור כאשר אתם מתחילים לקחת את המינרל. אך חשוב לציין כי התפקוד הראשי של המינרל הוא לא לשפר את חיי המין, ישנם תכשירים אחרים שעושים את העבודה בצורה הרבה יותר יעילה. אך אם אתם בכל מקרה צריכים לקחת את התוסף, אז הוא בהחלט יכול לסייע לכם להגביר את החשק המיני ולהגיע למצב שבו רמות הטסטוסטרון חוזרות למצבם התקין. ניתן להגיד כי יש גברים שירגישו שיפור משמעותי עם לקיחת התוסף בחשק המיני ויש כאלה שירגישו שיפור קצת פחות משמעותי – כל מקרה לגופו.

איך תוכלו לבחור את התוסף שהכי מתאים לכם?

כאשר תתחילו לחפש את התוסף האידיאלי עבורכם, אתם תגלו כי עומדות לרשותכם אין ספור של אפשרויות. אז במקום שתלכו לאיבוד בין שלל האפשרויות, תוכלו לנקוט בצעדים שיסייעו לכם לבחור את התוסף האידיאלי עבורכם. זה כמובן יהיה תקף גם כאשר תחפשו תוסף אבץ – בין אם מדובר על כמוסות או על אבקה, הסינון צריך להתבצע בדיוק באותה הדרך.

 • המחיר: אתם בוודאי לא יכולים להרשות לעצמכם לשלם סכומי עתק על תוספי תזונה, לכן חשוב מאוד שתבחרו את התוסף על סמך העלות שלו – כך שהיא תתאים ליכולות הכספיות שעומדות לרשותכם.
 • כמות האבץ: אחרי שאתם מכירים את המינון המומלץ, מוטב שתבחרו את הכמוסה שמכילה את הכמות המדויקת של האבץ – שתוכלו לבחור את הכמוסה שלא תדרוש מכם יותר מידי תשומת לב.
 • היצרן של התוסף: על מנת שתוכלו לדעת שאתם נמצאים בידיים הטובות ביותר, חשוב מאוד שתבחרו תוסף שמיוצר על ידי יצרן מנוסה – כזה שאתם יכולים לסמוך עליו בעיניים עצומות שידאג לבריאות שלכם.
 • המלצות או ביקורות: בכדי שתוכלו להיות בטוחים שאתם עושים בחירה נכונה, תוכלו לקרוא המלצות או ביקורות על תוספים שונים. כך תוכלו לדעת למעלה מכל ספק איזה תוסף יהיה הכי טוב עבורכם.

האם צריך להתייעץ עם רופא לפני השימוש בתוסף?

אדם בחלוק לבן מחזיק מכשיר לבדיקה בשני הידיים

חשוב שתבינו כי האבץ הוא אחד מהמינרלים החשובים ביותר לגוף האדם, ולכן חשוב מאוד שתהיה לכם רמה מספקת של המינרל בגופכם. במקרה של מחסור תהיו חייבים לקחת תוספי תזונה על מנת לאזן את הרמה של המינרל בגופכם, כך שתוכלו לספק לגוף שלכם את כל המשאבים להתמודדות עם מחלות ועם בעיות כאלה ואחרות. אך האם אתם צריכים לקבל אישור של רופא לפני שתתחילו לצרוך את התוסף?

באופן עקרוני אתם לא נדרשים להציג מרשם רופא כאשר אתם הולכים לרכוש אבץ בחנויות השונות, כך שזה לא מה שאמור להגביל אתכם. גם אם אין לכם זמן לגשת באופן פיזי לרופא שלכם, עדיין תוכלו לרכוש את התוסף מחנויות שונות – חנויות פרונטליות או חנויות וירטואליות.

אבל אני ממליץ לכל אחד להתייעץ עם הרופא המטפל שלו, אפילו בשיחה טלפונית על מנת לקבל את חוות דעתו. כך תוכלו לדעת שצריכת התוסף איננה יכולה להשפיע עליכם לרעה, ושאתם באמת נמצאים במקום כזה שמצריך מכם לקחת את התוסף. כל זאת בהתאם לבדיקות דם שאתם מבצעים ובהתאם לכמות האבץ בגוף שלכם.

הרי מדובר על שיחה של מספר דקות שיכולה להרגיע אתכם ולספק לכם את האישור הסופי, אז מה מונע מכם מלבצע אותה? על הדרך תוכלו גם לקבל המלצה על תוסף כזה או אחר שאותו הרופא שלכם מכיר, וההמתנה עשויה בסופו של יום גם להשתלם לכם.

שאלות נפוצות

סימן שאלה מעוצב באמצעות חרוזים לבנים על רקע צהוב

מה הוא המינון המומלץ של אבץ להגברת הטסטוסטרון?

על פי מחקרים בתחום שבוצעו בהשתתפות גברים מזדקנים, מינון של 30 מיליגרם ביום בהחלט מספיק כדי להעלות את רמות הטסטוסטרון בגוף. אצל גברים צעירים יותר, בני 40 ומטה, אין צורך במינון גבוה מדי ואפשר להסתפק אפילו במינון של 15 מיליגרם, לפחות בתור התחלה.

בהתחשב בכל המחקרים שבוצעו בתחום עד כה ובהתחשב בידע שצברנו לגבי השפעות ותופעות הלוואי של צריכה מוגזמת של אבץ, בכל מקרה אין שום סיבה לצרוך יותר מ-30 מיליגרם ביום.

במידה ואתם צורכים תוספי תזונה נוספים, כולל מולטי ויטמין לגברים, תוסף ZMA או תוספי טסטוסטרון, ייתכן שהם מכילים בין היתר אבץ. במידה ואתם כבר צורכים תוסף תזונה המכיל את המינרל על בסיס יומי, מומלץ לשקול את הנחיצות של תוסף מתאים בהתאם למינון כמובן (שבכל מקרה המינון היומי לא יעלה על 30 מיליגרם ביום).

מה היתרונות של אבץ בכל הנוגע לפעילות מינית?

מכיוון שצריכת אבץ מסייעת בהעלאת רמות הטסטוסטרון בגוף, כמובן שקיים קשר בין צריכתו לבין שיפור הפעילות מינית אצל גברים. סימפטומים נפוצים אצל גברים הסובלים מרמות טסטוסטרון נמוכות בגוף כוללים היעד חשק מיני ובמקרים מסוימים אפילו בעיות זקפה.

מידע נוסף בתחום מצביע על כך שילדים שסבלו ממחסור באבץ הגיעו לבגרות מינית בגיל מאוחר יחסית, מכאן ניתן להסיק שיש קשר ישיר בין צריכתו לבין בריאות מינית אצל גברים.

למרות הכל, במידה ואתם סובלים מהיעד חשק מיני או בעיות זקפה, קחו בחשבון שמחסור במינרל הוא לא בהכרח מקור הבעיה. אם אתם סובלים מהבעיות האלה אז בהחלט מומלץ לכם לנסות לצרוך תוסף שמכיל אותו, אבל במידה ואתם לא חווים שיפור אז מומלץ לשקול אפשרויות אחרות.

האם מינון של 50 מיליגרם זה יותר מדי?

אצל מרבית האנשים, המינון המומלץ הוא לא יותר מ-30 מיליגרם ביום. על פי מחקרים רבים בתחום אפילו כשמדובר בגברים מזדקנים שסובלים ממחסור באבץ, ברוב המוחלט של המקרים כמות של 30 מיליגרם מספיקה כדי להחזיר את רמות המינרל בגוף לרמות התקינות.

מחקרים נוספים מצביעים על כך שצריכתו על בסיס יומי עשויה אף למנוע מחלות וזיהומים נפוצים כמו הצטננות, או לכל הפחות לזרז את תהליך ההחלמה. במקרה כזה, על פי המחקרים, גם מינון נמוך עשוי להספיק - לא יותר מ-10 מיליגרם ביום.

בשוק קיימים תוספים שונים המציעים מינון של 50 מיליגרם או יותר, אבל ההמלצה היא לא לצרוך מינון כל כך גבוה אלא אם קיבלתם על כך המלצה מרופא. הסיבה לכך היא שצריכת מינון גבוה מדי עלולה לפגוע ביכולת של המעיים שלנו לספוג נחושת (מינרל חיוני נוסף) ובנוסף היא עלולה לגרום לירידה ברמות כולסטרול HLD (הכולסטרול הטוב) ולעלייה ברמות כולסטרול LDL (הכולסטרול הרע). בצריכת מינון נמוך יותר אין שום סיבה שתופעות הלוואי האלה יופיעו.

מה המינון המומלץ לילדים?

על פי מחקרים בתחום שהתמקדו ביכולת של האבץ לרפא הצטננות, המדענים ממליצים על צריכה של עד 10 מיליגרם. לעיתים קרובות, יצרניות תרופות מוסיפות מעט אבץ לטבלייה או סירופ נגד שיעול כדי לשפר את היעילות של אותן תרופות. מכיוון שהגוף של הילדים קטן יותר, הם לא צריכים לצרוך מינון גבוה כמו מבוגרים.

בנוסף, המינון המומלץ לצורך טיפול בהצטננות והחלמה מהירה יותר נמוך משמעותית מאשר מינון הצריכה המומלץ אצל מבוגרים שסובלים ממחסור באבץ.

מה זה אבץ?

אבץ הוא מינרל חשוב להפעלתם של אנזימים רבים ולתפקודים ביולוגיים רבים נוספים. הוא משפר את תפקוד ובריאות המערכת החיסונית שלנו, נחוץ לריפוי פצעים, מסייע בשמירה על חוש הטעם והריח ובאופן כללי, הוא מינרל חשוב מאוד לצמיחה תקינה ולהתפתחות שלנו - החל משלב העובר והילדות ועד לשלב ההתבגרות.

למעשה, מדובר במתכת המשמשת בין היתר לציפוי פלדה כדי למנוע חלודה. בתוספי תזונה האבץ מגיע לרוב בצורת מלח, כאשר מולקולה שלו נקשרת עם מולקולה אחרת כדי להקל על תהליך הספיגה בגוף.

בדירוג שלנו שכולל את תוספי האבץ הטובים ביותר בשוק, תוכלו למצוא אך ורק תוספים שמתמוססים בקלות בתוך נוזלים, זאת מכיוון שכך יותר קל לגוף לספוג את המינרל.

צריכתו מומלצת בעיקר לגברים, מכיוון שצריכת תוספים שמכילים את המינרל הזה מסייעת להעלות את רמת הטסטוסטרון בגוף.

לאיזו מטרה צורכים אבץ?

על פי מחקרים מדעיים בתחום, האבץ שימושי בשני מקרים עיקריים. הראשון, זה בכל הנוגע לטיפול ברמות טסטוסטרון נמוכות אצל גברים, בעיקר אצל גברים מזדקנים שסובלים ממחסור באבץ.

הסיבה המדעית שבגללה רמות נמוכות של המינרל הזה בגוף פוגעות ברמות הטסטוסטרון לא ברורה לחלוטין, אבל על פי מחקרים קליניים בתחום צריכת תוספי אבץ אצל גברים מזדקנים בהחלט מעלה את רמות הטסטוסטרון בגוף. בנוסף, על פי המחקרים הוא מסייע במניעה ובזירוז ההחלמה ממחלות כמו הצטננות.

במידה ותתחילו לצרוך תוסף שמכיל את המינרל, ההמלצה היא לצרוך אותו בצורת קפסולה. צריכתו מסייעת, על פי המחקרים, גם במניעה וזירוז ההחלמה ממחלות פשוטות יחסית כמו כאבי שרירים, כאב גרון ושיעול.

אילו מאכלים מכילים אבץ?

מזונות עשירים באבץ כוללים שמרים, גרעיני דלעת, בזיליקום, זרעי סלרי, שומשום, בוטנים, אגוזי קשיו, גרעיני חמנייה, טחינה, פיסטוק, ביצה, פולי סויה, אפונה, אגוזים, טונה, פטריות, ועוד. יתרון נוסף הוא שמרבית המזונות האלה כוללים גם כמות נכבדת של חלבון.

באופן כללי, מרבית המזונות שעשירים באבץ מקורם מבעלי חיים ולכן צמחוניים וטבעוניים רבים סובלים ממחסור במינרל. למרות זאת, כפי שניתן לראות ברשימה, קיימים גם לא מעט מזונות טבעוניים שמכילים אותו ולכן במידה ואתם צמחוניים או טבעוניים מומלץ לשים דגש על המזונות האלה, אלא אם כמובן תבחרו לקחת תוסף תזונה.

האם אפשר לקחת מנת-יתר של אבץ?

על פי מחקרים בתחום, באופן עקרוני כן – זה אפשרי. היו מקרים בעבר שאנשים צרכו יותר מדי אבץ וחוו השפעות שליליות. עם זאת, ההשפעות היו מתונות מאוד.

למשל, מקרה אחד שדווח עסק בגבר שצרך למעלה מ-500 מיליגרם של המינרל וכתוצאה מכך הוא סבל מבחילות והקאות במשך כשעה וחצי. עם זאת, חשוב לציין שלא הייתה כל השפעה או פגיעה לטווח הארוך.

באופן תיאורטי, אפשר להגיע למצב של צריכת מנת יתר של המינרל, אבל זה לא משהו שאמור לקרות בטעות. כל עוד תיצמדו לכמות היומית המומלצת ולא תחרגו ממנה בצורה קיצונית, אין שום סיבה להגיע למצב הזה. חשוב לציין שבמקרים של צריכה מוגזמת, האבץ עלול להיות רעיל.

צריכה של 50 מיליגרם ומעלה עלולה לגרום למחסור בנחושת ולפגוע באיזון בין הכולסטרול HDL והכולסטרול LDL (הכולסטרול הטוב והכולסטרול הרע)

באיזו צורה הכי מומלץ לצרוך אבץ?

הצורה המומלצת ביותר לצרוך אותו היא כל תוסף שנמס בקלות בתוך נוזל. עם זאת, אנשים רבים ממליצים על תוסף אבץ שעבר קלאציה עם חומצות אמינו, כמו למשל תוסף התזונה של חברת Nature's Way. באופן עקרוני הדבר החשוב ביותר שצריך לשים עליו דגש הוא שהתוסף ימס בקלות בתוך נוזל וכמובן שיתפרק בקלות וביעילות בתוך הגוף שלנו.

תוספים שנמסים בקלות בתוך נוזלים עדיפים משמעותית על פני תוספים המורכבים מתחמוצת אבץ מכיוון שהגוף צריך לעבוד קשה יותר כדי לפרק את התחמוצת ולספוג את הרכיבים של התוסף בצורה אופטימלית.

אבץ: סיכום ומסקנות

בחורה יושבת על פסגת של הר בצוק ומביטה אל עבר הר אחר

קשה מאוד לתת תשובה חד משמעית מכיוון שכל מקרה נשקל לגופו, אך נוכל להגיד לכם באופן חד משמעי כי כיום לא מעט אנשים סובלים מכמות נמוכה של אבץ בגופם. תזכרו כי התפקוד של המינרל בגוף שלנו הוא מאוד משמעותי, וכמו שאמרנו לא פעם מדובר על אחד מהמינרלים החשובים ביותר בגוף. ברגע שהוא לא נמצא בגוף בכמויות המספקות, אתם עלולים למצוא את עצמכם מתקשים לשמור על בריאות יציבה לאורך זמן.

לכן מאוד מומלץ לקחת את תוספי התזונה הללו במקרה שבו אינכם מצליחים להעשיר את הארוחה שלכם עם מזונות עשירים באבץ. בסוף המטרה היא זאת שאמורה להיות לנגד עיניכם, וזה לא משנה אם תשיגו אותה על ידי אכילת מזונות טבעיים או על ידי צריכת תוספי תזונה. הגוף שלכם כן יודע שהוא צריך לקבל את כמויות המינרל הדרושות לו, והתפקיד שלכם הוא כמובן לספק לו את אותו צורך.

אז אם אתם סובלים מכמויות נמוכות של אבץ בגוף או שאתם גברים שסובלים מבעיות בתפקוד המיני, האבץ הוא אחד מהפתרונות היעילים ביותר שעומדים לרשותכם. אנחנו יכולים לספר לכם כי בתוך זמן קצר תוכלו לראות את השינוי שהתוסף מחולל בגוף שלכם, כמובן שאנחנו מדברים על שינויים חיוביים – יש כאלה שאומרים שמדובר אפילו על שינויים מרחיקי לכת בבריאות שלהם.

אהבתם את הדירוג והמדריך שלנו? חושבים שפספסנו משהו? יש לכם שאלות על הנושא? דברו איתנו בתגובות שלמטה!
אייל רז
אייל רז

אייל רז הוא דמות פיקטיבית של מומחה לכושר, תזונה, וספורט. אייל אוהב להתעורר מוקדם לריצת 10 קילומטר, ולא מוותר על ארוחת בוקר בשום יום בשבוע.

דברו איתנו בתגובות

השאירו תגובה

ויטה פלוס
Logo