דירוגים

אבץ: 10 תוספי האבץ הכי טובים בשוק + מדריך מקיף על הנושא

אבץ הוא מינרל חיוני הנמצא כמעט בכל תא בגוף, וקיים קשר ישיר בינו לבין תפקוד תקין של המערכת החיסונית, רמות גבוהות של טסטוסטרון והורמונים נוספים המסייעים לבניית השריר.

רוב האנשים לא משלבים מספיק אבץ בתפריט התזונה שלהם ולכן לא מקבלים ממנו מספיק באופן טבעי. הדרך הטובה ביותר להגיע לכמות היומית המומלצת וליהנות מהיתרונות הרבים שיש למינרל הזה להציע, בדגש על חיזוק המערכת החיסונית ושיפור בבניית השרירים, היא על ידי נטילת תוספי תזונה שמכילים אותו.

החלק הראשון של המדריך הזה מתמקד בדירוג של תוספי האבץ הכי טובים שיש בשוק, לאחר מכן, בחלק השני נסביר לכם לעומק איך התוספים האלה עובדים ולמה הם נחשבים לבריאים.

10 תוספי האבץ הכי טובים בעולם לשנת 2020

בחירת העורכים: Thorne Research Zinc Picolinate

אבץ פיקולינט של חברת Thorne Research

התוסף מבית חברת Thorne Research המתמחה בייצור תוספי תזונה בהשקעה גבוהה יותר מאשר תוספי תזונה רגילים.

בנוגע לתוסף שלהם, מדובר באבץ שעבר קלאציה. הסיבה לכך היא שהאפשרות השנייה היא להוסיף לתוסף מלח כדי שהוא יתפרק כמו שצריך בנוזל או בקיבה.

תוסף אבץ שעבר תהליך קלאציה הוא תוסף שבעצם עטוף בחומצות אמינו, מה שמקל על כל תהליך הספיגה שלו בגוף.

המשמעות של זה היא שכמות האבץ שהגוף שלכם יהיה מסוגל לספוג בכל מנת הגשה תהיה גבוהה יותר, ואפילו יכול להיות שתצליחו לספוג 100% מהכמות שנמצאת בטבלייה!

כמות האבץ שמכיל התוסף של חברת Throne Research הוא 15 מיליגרם, שזה בדיוק המינון המומלץ לצריכה יומית.

במידה ואתם מעוניינים להתחיל לצרוך תוסף קריאטין אלה חדשות מצוינות בשבילכם: במידה ותבחרו בתוסף הזה, זה מספיק שתצרכו טבלייה אחת ביום כדי להגיע למינון הנדרש, זאת לעומת תוספים אחרים של חברות מתחרות שלפעמים מכילים כמות גבוהה יותר של המינרל, למרות שאין בזה טעם.

התוסף הזה נבדק ונחקר על ידי צד שלישי ובלתי תלוי, והתוצאות של בדיקות המעבדה הראו שקיימת סטייה של עד 4% בלבד בין מה שהתוסף מכיל על פי היצרן, לבין מה שהוא מכיל בפועל (מדובר בסטייה נמוכה מאוד).

למרות שבפועל המינון בתוסף מעט נמוך יותר ממה שהם מפרסמים, מדובר על פער קטן מאוד ואין לו שום משמעות מבחינת היעילות של התוסף.

השילוב של כל העובדות האלה הופך את התוסף של חברת Throne Research לאפשרות מעולה אם הדבר החשוב ביותר בשבילכם הוא לקבל תוסף איכותי.

החיסרון היחידי של התוסף הזה הוא עניין המחיר: המחיר הממוצע לכל מנת הגשה שלו (טבלייה), הוא גבוה יחסית למחיר של החברות המתחרות, אבל זה רק בגלל שהתוסף הזה מיוצר בקפידה רבה ובאיכות מקסימלית.

תוסף אבץ פיקולינט של חברת NOW Foods

תוסף אבץ של מותג NOW Foods

התוסף Zinc Picolinate של חברת NOW Foods הוא תוסף אבץ פיקולינט טבעי לחלוטין המגיע בצורת קפסולות. אבץ פיקולינט הוא מוצר שעבר קלאציה בחומצת פיקולינט והוא נחשב לבעל זמינות ביולוגית גבוהה מאוד, ויש לו אחוזי ספיגה גבוהים יותר בגוף מכל צורה אחרת שבה התוסף מיוצר.

מה אנחנו מקבלים?

 מכיל 50 מיליגרם של אבץ פיקולינט בכל מנת הגשה

 • בעל זמינות ביולוגית גבוהה
 • 100% טבעי

מי עומד מאחורי המוצר?

התוסף מיוצר על ידי חברת Now Foods, חברה אשר נוסדה על ידי אדם בשם אלווד ריצ'ארד. חברת Now Foods האמריקאית ידועה בשל ייצור תוספים 100% טבעיים, איכותיים, במחירים הוגנים ובנוסף לכל הם מקפידים לשמור על איכות הסביבה. החברה נוסדה אי שם בשנת 1968 והם נחשבים לחלוצים בתעשיית תוספי התזונה. התוספים שמייצרת חברת Now Foods יכולים לסייע לכם לשמור על הבריאות ואף לשפר אותה, כמו כן, הם מייצרים את אחד מתוספי האבץ הטובים ביותר שקיימים בשוק.

השורה התחתונה

מדובר בתוסף שמיוצר על ידי חברה גדולה, מוכרת ואמינה, בעלת מוניטין. התוסף שלהם 100% טבעי והוא בעל זמינות ביולוגית גבוהה מכיוון שהם משתמשים באבץ שעבר קלאציה בחומצת פיקולינט. התוסף מכיל כמות נכבדת של המינרל והכל במחיר הוגן.

Vitamin Code Raw Zinc של חברת Garden of Life

אבץ של חברת Garden of Life

חברת Garden of Life ידועה בכך שהם מייצרים את התוספים שלהם ממרכיבים שנלקחו מאוכל אמיתי.

התוסף שלהם  אינו שונה במובן הזה: התוסף מכיל 15 מיליגרם של אבץ ו-30 מיליגרם של ויטמין C בכל טבלייה (שהם 100% ו-50% מהכמות היומית המומלצת בהתאמה), ובנוסף לכך התוסף כולל תערובת של פירות וירקות אורגניים.

המרכיבים העיקריים של התערובת האורגנית הם: סלק, תפוח, ברוקולי, נבטי בריסל, ועוד.

אמנם המרכיבים של התוסף משפיעים על המחיר ומייקרים אותו, אבל מצד הרכיבים מגיעים ממקורות טבעיים ואיכותיים בלבד.

בנוסף, במידה ותבחרו להתחיל לצרוך את התוסף של חברת Garden of Life אתם תהנו מיתרונות נוספים שהוא מציע מכיוון שהוא מבוסס על פיטונוטריאנטים, נוגדי חמצן ותמציות מזינות נוספות הנמצאות בתמצית הפירות והירקות שהתוסף מכיל.

התוסף הזה מכיל גם תערובת של פרוביוטיקה וגם מינרלים המגיעים ממקורות שונים, כולל: ספרולינה, כבול עתיק ואבקת כלורלה, למרות שהיתרונות הבריאותיים של כל אחד מהמרכיבים הללו עדיין לא ברור.

באופן מפתיע, למרות שהתוסף של חברת Garden of Life מיוצר מתמציות צמחים ולא ממלח אבץ טהור שהמינון שלו נמדד בקפידה, התוסף נחשב טעם יחסית, הכל תלוי בהעדפות אישיות כמובן.

כל טבלייה מכילה כמות טיפה יותר גדולה ממה שרשום בתווית התוסף, מה שמצביע על כך שהתוסף מיוצר תחת פיקוח מחמיר.

מה אנחנו מקבלים?

 • מכיל 30 מ"ג של אבץ טבעי
 • מכיל 60 מ"ג של ויטמין C
 • מכיל תערובת של פירות וירקות אורגניים
 • מכיל תערובת של מינרלים
 • מכיל תערובת של פרוביוטיקה ותערובת של אנזים

מי עומד מאחורי המוצר?

חברת Garden of Life היא חברה אשר מתמקדת בייצור תוספים 100% טבעיים ובנוסף שמה דגש על שמירה על איכות הסביבה. החברה קיבלה תעודה מטעם משרד החקלאות בארה"ב (USDA) על כך שהמוצרים שלהם אורגניים, והם חברים בארגון Non-GMO Project. בנוסף, המוצרים שלהם מתאימים למגוון רחב של אנשים מכיוון שהם נחשבים לטבעוניים, ללא גלוטן, כשרים, ועוד. חברת Garden of Life מחויבת לשקיפות מלאה ולכן היא מפרסמת באתר שלה את כל המידע הדרוש על תוספי התזונה שלה, כולל המרכיבים, תהליך הייצור ותהליך הבדיקות שהיא עושים למוצרים. מדובר בחברה אמינה המייצרת תוספי תזונה איכותיים ויעילים.

השורה התחתונה

התוסף הזה שונה מעט משאר התוספים בשוק מכיוון שהרכיבים שהוא מכיל מגיע ממקורות טבעיים לחלוטין, והוא מכיל בין היתר פיטונוטריאנטים, ויטמין C וחיידקים פרוביוטים (פרוביוטיקה). התוסף הזה נותן תמורה מעולה למחיר, הוא 100% טבעי ומגיע עם מינון מאוד מכובד של המינרל.

תוסף אבץ עם נחושת של חברת Solaray

אבץ מעורבב עם נחושת של מותג Solaray

התוסף מחברת Solaray הבריטית הוא תערובת של נחושת ואבץ – השילוב בין השניים משפר את היכולת של הגוף לספוג את המינרל. התוסף מכיל גם יוד המופק מאצות. שני המינרלים האלה עברו קלאציה והם מופקים מאורז, לכן התוסף אינו מכיל סויה. התוסף של חברת Solaray הוא 100% צמחוני ומתאים גם לאנשים שרגישים לסויה. בתוספים רבים משתמשים בשמרים, חלב או סויה בתהליך הקלאציה.

מה אנחנו מקבלים?

 • מכיל 50 מ"ג של אבץ שעבר קלאציה
 • מכיל 53 מיקרוגרם של יוד המופק מאצות
 • מכיל 2 מ"ג של נחושת חומצת אמינו שעברה קלאציה
 • התוסף מתאים גם לצמחוניים

מי עומד מאחורי המוצר?

 חברת Solaray היא יצרנית תוספי תזונה בריטית שהחלה לפעול בשנת 1973. הם מתמחים בייצור תוספי ויטמינים טבעיים, מינרלים ותוספי תזונה רבים נוספים. כיום, לחברה יש מגוון רחב של לא פחות מ-1000 מוצרים שונים בשוק, תמציות צמחים, ועוד. החברה שהחלה את דרכה במדינת יוטה שבארה"ב בשנת 1973, נרכשה בשנת 1993 וכיום הם פועלים מהעיר מנצ'סטר שבאנגליה. הם ידועים בכך שהם הראשונים שהשיקו תוסף של תמציות צמחים מעורבבות בצורת קפסולה.

השורה התחתונה

התוסף הזה מכיל מינון גבוה של המינרל, מעט נחושת כדי ליצור איזון, וכמובן יוד המופק מאצות ים, שיש לו יתרונות רבים כגון איזון הפעילות של בלוטת התריס והסדרת תפקודים רבים בגוף, כולל: קצב חילוף החומרים, שמירה על משקל תקין, איזון הורמונלי, איזון רמת החומציות בגוף ועוד. למרות זאת, הצד הפחות חיובי בתוסף הוא המחיר היחסית גבוה שלו לעומת המתחרים, זאת בנוסף לעובדה שיש פחות שקיפות מצד החברה בנוגע למרכיבי התוסף. בנוגע למינרל עצמו, הם פשוט רושמים שמדובר ב: "אבץ חומצת אמינו שעבר קלאציה" שזה בגדול אומר לנו שהמינרל עבר קלאציה עם חומצת אמינו כלשהי, אך לא ברור על איזו חומצת אמינו בדיוק מדובר.

אבץ קלתי של חברת Nature's Bounty

אבץ קלתי מבית היוצר של Nature's Bounty

למרות שמדובר באחת מיצרניות תוספי התזונה הפופולריות ביותר בארצות הברית, כזאת שניתן למצוא את המוצרים שלה כמעט בכל בית מרקחת, זה בכלל לא מובן מאליו שהם מציעים תוסף במינון גבוה, שגם עבר קלאציה.

בעוד שהמינון המומלץ הוא צריכה של 15 מיליגרם ביום, כל טבלייה של התוסף של חברת Nature's Bounty מכילה 50 (!) מיליגרם של אבץ שעבר קלאציה.

למרות שלאבץ שעבר קלאציה יש ערך נומינמלי, הוא מגיע בתוסף בצורת אבץ גלוקונאט. בדרך כלל כשמפרסמים ויטמינים בתור כאלו שעברו קלאציה, הם נקשרים עם חומצות אמינו, אך לא במקרה של התוסף של חברת Nature's Bounty.

למרות הכל, התוסף שנבדק במעבדה על ידי גורם חיצוני ובלתי תלוי עבר את המבחן בהצלחה מרובה כאשר סיפק כמות מרשימה של 53.5 מיליגרם בכל טבלייה.

לגבי שאר הרכיבים אין יותר מדי מה לציין, מדובר במייצבים הסטנדרטיים שניתן למצוא במרבית תוספי התזונה.

למרות שהתוסף נותן תמורה מעולה למחיר, יש תוספים טובים ומומלצים יותר בשוק. הסיבה העיקרית לבחור דווקא בתוסף הספציפי הזה הוא אם אתם בטוחים שאתם צריכים כמות גדולה מאוד של המינרל, אז התוסף הזה יכול להתאים לכם כי הוא מכיל כ-50 מיליגרם.

מה אנחנו מקבלים?

 • מכיל 50 מ"ג של אבץ גלוקונאט
 • 100% טבעי
 • מחיר לכל כיס
 • תוקף ארוך

מי עומד מאחורי המוצר?

חברת Nature's Bounty היא חברה ותיקה הקיימת עשרות שנים המייצרת תוספי תזונה טבעיים. הם מחוייבים לאיכות המוצר בכל שלב: החל משלב בחירת המרכיבים, מחקרים מדעיים וקבלת אישורים רלוונטיים המאשרים את איכות המוצר. מוצרי החברה עוברים בקרת איכות קפדנית על ידי גורמים רבים בארצות הברית, כגון USP (ארגון ללא מטרות רווח שכל מטרתו היא לסייע לשיפור הבריאות של האנשים ברחבי העולם) וגם STR (ארגון שמטרתו היא לוודא שהחברות שמייצרות תוספי תזונה יעמדו בסטנדרט מסוים).

השורה התחתונה

התוסף הזה הוא תוסף אשר נותן תמורה מדהימה יחסית למחיר הנמוך שלו. מדובר בתוסף תזונה המכיל מינרל מרוכז ו-100% טבעי. מכיוון שמדובר באבץ גלוקונאט, לתוסף יש חיי מדף ארוכים מאוד דבר שהוא חיובי גם ליצרני התוסף וגם לצרכנים.

תוסף ZMA של אופטימום נוטרישן

תוסף ZMA של חברת אופטימום נוטרישן

תוסף ZMA מבית חברת אופטימום נוטרישן הוא תוסף מעולה לספורטאים מכיוון שהוא מכיל גם אבץ, גם מגנזיום וגם ויטמין B6!

מה אנחנו מקבלים?

 • מכיל 30 מיליגרם של אבץ
 • מכיל 450 מיליגרם של מגנזיום
 • מכיל 5 מיליגרם של ויטמין B6
 • מכיל תוספת של מגנזיום ושל ויטמין B6

מי עומד מאחורי המוצר?

חברת אופטימום נוטרישן היא יצרנית תוספי תזונה פופולרית השייכת לחברת: "גלנביה", שהיא יצרנית ברמה בינלאומית של גבינות ומוצרי מזון אחרים. חברת אופטימום נוטרישן היא חברה המתמקדת בייצור תוספי תזונה המיועדים לאתלטים לסיוע בשיפור הביצועים שלהם. מפעלי הייצור שלהם נמצאים בארצות הברית – במדינות אילנוי, פלורידהה ודרום קרוליינה. חברת אופטימום נוטרישן נוסדה בשנת 1986 והיא מפורסמת בזכות תוספי החלבון וחומצות האמינו האיכותיים שלה, מוצרים מוכרים ופופולריים בקרב ספורטאים.

השורה התחתונה

לשילוב של אבץ ומגנזיום ביחד עם ויטמין B6 יש יתרונות אדירים לאנשים המעוניינים לשפר את הביצועים שלהם ואת התוצאות מהאימונים. מדובר במותג פופולרי מאוד ומוכר בקרב ספורטאים. למרות זאת, במידה ואתם מחפשים תוסף אך ורק כדי לשפר את הבריאות, קיימים בשוק תוספי תזונה מתאימים יותר.

תוסף אבץ 100% טבעי של חברת Nature Made

תוסף אבץ 100% טבעי של מותג Nature Made

התוסף הזה הוא תוסף 100% טבעי בעל חיי מדף ארוכים מאוד. הייחודיות של התוסף היא שהוא מספק את כל היתרונות של האבץ בלי תוספות מיוחדות של ויטמינים או מינרלים. בגלל שהתוסף טבעי לחלוטין הוא מתעכל בקלות. המינון של התוסף סביר בהחלט ועושה את העבודה, אך לא מתאים למי שמחפש מינונים גבוהים.

מה אנחנו מקבלים?

 התוסף מכיל 30 מיליגרם של אבץ גלוקונאט

 • תוסף מעולה למתחילים
 • מחיר לכל כיס
 • חיי מדף ארוכים

מי עומד מאחורי המוצר?

חברת Nature Made היא חברה שמייצרת תוספי תזונה טבעיים במשך למעלה מ-20 שנה (!) והיא מחויבת לבריאות של הלקוחות בדרכים רבות. בנוסף לעובדה שהם מייצרים תוספים 100% טבעיים המשפרים את איכות החיים, חברת Nature Made מקדישים את עצמם לשיפור התחום כולו. הם תורמים את הידע שלהם למדע, תומכים בניסויים קליניים ומחקרים רבים, והם אפילו מפרסמים מחקרים בעצמם. כל המוצרים שלהם מבוססים על מחקרים מדעיים והיעילות שלהם מוכחת.

השורה התחתונה

מדובר בתוסף זול יחסית, בעל חיי מדף ארוכים, ובסך הכל מדובר בתוסף פשוט שעושה את העבודה. אמנם המינון נמוך יחסית לתוספים של חלק מהחברות המתחרות (כ-30 מיליגרם בלבד), אך מדובר במינון המומלץ לצריכה יומית.

אבץ של חברת Source Naturals

אבץ של חברת Source Naturals

לחברת Source Naturals יש גישה מעניינת בנוגע לתוספי תזונה המכילים אבץ, כאשר הם משלבים את המינרל הזה ביחד עם האנטגוניסט הביולוגי שלו – נחושת. התוסף מכיל מינון נמוך יחסית של המינרל בהשוואה לחלק מהתוספים של החברות המתחרות.

מה אנחנו מקבלים?

 • מכיל 30 מיליגרם של אבץ בשילוב חומצת האמינו: "מתיונין"
 • מכיל 30 מיקרו-מיליגרם של נחושת

מי עומד מאחורי המוצר?

חברת Source Naturals היא יצרנית תוספי תזונה מהמובילות בתחום, אשר נוסדה בשנת 1982 על ידי אירה גולדברג. החברה הייתה מהחלוצות בתחום תוספי התזונה שתרמו לבריאות ואף רשמה את אחד הפטנטים הידועים בתחום תוספי התזונה, שהוא כיום נחשב למותג מספר 1 לייצור תוספי תזונה המסייעים לבריאות ושיפור המערכת החיסונית. החברה דוגלת בגישה של ייצור תוספים טבעיים ושלמים.

השורה התחתונה

התוסף הזה מתאים לאנשים אשר מעוניינים לשמור ולשפר את הבריאות שלהם באופן כללי, ולא במטרה לשפר או לרפא בעיה ספציפית שהם סובלים ממנה. התוסף אמנם מכיל תרכובת של אבץ אבל אין מספיק שקיפות מצד היצרן לגבי כלל המרכיבים. בנוסף, קיימים תוספי תזונה רבים המציעים מינון גבוה יותר של המינרל.

תוסף אבץ מאוזן של חברת Jarrow Formulas

תוסף אבץ של מותג Jarrow Formulas

התוסף של חברת Jarrow Formulas הוא תוסף שמיוצר בגישה דומה לזו של התוסף של חברת Source Naturals שדיברנו עליו קודם. הוא מספק את הערכים הביולוגיים הנדרשים (כולל נחושת) כדי לשפר את ספיגת המינרל בגוף. היתרון באבץ L מתיונין (הסוג שקיים בתוסף הזה), זה שהוא נספג ומתעכל בגוף שלנו בקלות.

מה אנחנו מקבלים?

 • מכיל 15 מיליגרם של אבץ L מונו מתיונין
 • מכיל גרם אחד של נחושת גלוקונט

מי עומד מאחורי המוצר?

חברת Jarrow Formulas היא יצרנית תוספי תזונה ותיקה שנוסדה בשנת 1977 והפכה לתאגיד בשנת 1988. החברה נמצאת בעיר לוס אנג'לס שבארצות הברית, והם משווקים בכל רחבי צפון אמריקה: ארצות הברית, קנדה ומקסיקו. החברה ידועה בכך שהיא מממנת מחקרים רבים בתחום כדי לוודא שהלקוחות שלהם יקבלו את המוצרים בעלי הערך הביולוגי הגבוה ביותר.

השורה התחתונה

מדובר בתוסף טוב אבל החיסרון שלו הוא העובדה שהריכוז שלו נמוך יחסית לתוספים האחרים. הצד החיובי הוא שהתוסף מספק את כל היתרונות שיש לאבץ מבלי שתצטרכו לצרוך במקביל חומרים סינטטיים או כימיקליים לא נחוצים ולא בריאים, ובנוסף מדובר בחברה גדולה, אמינה ובעלת ותק רב בתעשייה.

תוסף של חברת Life Extension

אבץ של מותג Life Extension

התוסף הזה הוא בסיסי למדי. מדובר בתוסף מצוין לאנשים שרק מתחילים לצרוך אבץ, מכיוון שהוא קל לעיכול והמינון שלו סביר לעומת המתחרים. במידה ואתם מעוניינים להוסיף את המינרל החשוב הזה לתפריט התזונה שלכם, התוסף הזה יעשה את העבודה.

מה אנחנו מקבלים?

 • התוסף מכיל 30 מיליגרם של אבץ מונו מתיונין
 • תוסף מעולה למתחילים
 • מתאים גם לצמחוניים

מי עומד מאחורי המוצר?

חברת Life Extension היא יצרנית תוספי תזונה שפועלת במטרה לסייע לאנשים לשפר את אורך החיים. הם מרכזים את עיקר המאמצים שלהם גם בייצור תוספי תזונה חדשים וגם במחקרים מדעיים והם תמיד מחפשים איך להשתפר ולהמציא דברים חדשים. לחברה יש ארגון ללא מטרת רווח שכל מטרתו היא עבודת מחקר בתחום האנטי אייג'ינג (נגד הזדקנות). החל משנת 1980, החברה התעסקה בעיקר במחקר וייצור של תוספי תזונה המשפרים את אורך החיים והבריאות הכללית של האנשים.

השורה התחתונה

מדובר באפשרות טובה בעיקר לאנשים שרק מתחילים לצרוך תוסף אבץ. לעומת תוספים רבים אחרים, הכמות של האבץ שיש בו היא יחסית נמוכה, אבל עדיין גבוהה יותר מהכמות היומית המומלצת (15 מיליגרם). החיסרון הבולט בתוסף הוא שאמנם רשום על תווית המוצר שהוא מכיל אבץ מתיונין, אבל מכיון שלא רשום מהו הסוג הספציפי (L-מתיונין או D-מתיונין) קשה לדעת מהי איכות הספיגה שלו בגוף שלנו.

אבץ: סקירה כללית, יתרונות, תופעות לוואי ומינון מומלץ

אבץ הוא מינרל חשוב מאוד לגוף שמשפר את המערכת החיסונית, נחוץ לריפוי פצעים, מסייע בשמירה על חוש הטעם והריח וחשוב מאוד לצמיחה תקינה ולהתפתחות שלנו. תוסף שמכיל את המינרץ מומלץ לשמירה על הבריאות הכללית שלנו, כמו כן, הוא מומלץ מאוד לגברים שרוצים להגביר את רמת הטסטוסטרון בגוף, בעיקר אצל גברים מבוגרים. בנוסף, הוא יכול לסייע בהתגברות על צינון במידה וצורכים את התוסף ברגע שמתחילים לפתח תסמינים של המחלה.

יש לו תפקיד חשוב בתפקוד האנזימים בגוף: הוא מעודד פעילות של כ-100 אנזימים, שהם החלבונים המאפשרים את ההתרחשות של כל התהליכים הכימיים בגוף. בנוסף, הוא יכול לסייע לגברים הסובלים מרמות טסטוסטרון נמוכות.

הטסטוסטרון חשוב בשביל עלייה במסת שריר וחיוני לביצועים ספורטיביים, כמו כן הוא משפיע על החשק המיני. מחסור בטסטוסטרון נקשר פעמים רבות לדיכאון, ירידה ברמות האנרגיה, ירידה במוטיבציה ואפילו בעיות זיכרון.

מה שעדיין לא ברור לחלוטין הוא למה נוצר מחסור באבץ בגוף: ככל שגברים מתבגרים מתחיל להיווצר מחסור באבץ ובמינרלים חיוניים נוספים, כמו מגנזיום למשל. לעיתים קרובות קיים קשר בין רמות טסטוסטרון נמוכות אצל גברים לבין מחסור במינרלים חיוניים, אבל זה לא תמיד המקרה שכן קיימים מקרים בהם גברים סובלים מרמות טסטוסטרון נמוכות למרות שהגוף שלהם עדיין מייצר את המינרלים הדרושים. בכל אופן, עדיין שווה לנסות להשתמש בתוסף תזונה כדי לנסות ולשפר את המצב.

אמנם עדיין לא הוכח קשר ישיר בכל הנוגע ליכולות של אבץ לרפא מחלות, אבל אין ספק שקיים קשר בין נטילת תוספים שמכילים אותו לבין הפחתה בסימפטומים של זיהומים שונים. אפשר למצוא אותו גם בתרופות שונות – למשל, לעיתים קרובות מוסיפים אותו לתרופות נגד שיעול.

באופן עקרוני האבץ נחשב פחות יעיל בכל הנוגע למניעת צינון או בעיות וזיהומים שונים בדרכי הנשימה, אבל על פניו עושה רושם שהוא בהחלט מוריד את משך זמן המחלה ומסייע לנו להחלים מהר יותר.

יתרונות

הוא מינרל חיוני לגוף שלנו. הוא ממלא תפקיד חיוני במיזוג (סינתזה) של החלבונים והוא מסייע לווסת את ייצור התאים של המערכת החיסונית. האבץ נמצא בעיקר בשרירים החזקים של הגוף. כאשר נצרך בצורת תוסף, הוא מספק שני יתרונות עיקריים: הראשון הוא מעין תרופה לאנשים הסובלים מצינון, והשני הוא העלאת רמת הטסטוסטרון בגוף (בעיקר אצל גברים מבוגרים).

הוא עשוי לסייע לגוף להתגבר על צינון במהירות. באופן עקרוני, האבץ משפר את תפקוד המערכת החיסונית ומסייע בשמירה על הבריאות, והוא אף מסייע בהחלמה מהירה יותר ממחלות שונות כאשר הנפוצה ביותר מביניהן היא צינון.

הוא שופע ביתרונות בריאותיים והוא הכרחי לתפקודה התקין של המערכת החיסונית ומערכת העיכול. בנוסף, הוא משפר את קצב חילוף החומרים ויש לו תפקיד מרכזי וחשוב בתהליך הריפוי וההחלמה של הגוף.

על פי מחקר שנעשה בקרב תינוקות ופעוטות, שכידוע נוטים לחלות לעיתים קרובות, ילדים שצרכו מינון נמוך יחסית של אבץ (כ-10 מיליגרם בלבד) נטו לחלות פחות וכאשר חלו החלימו מהר יותר לעומת ילדים אחרים (1).

במחקר השתתפו לא פחות מ-600 ילדים (!) והוא נמשך כחצי שנה במהלכה הילדים היו תחת מעקב, כאשר מחצית מהילדים קיבלו תוסף אבץ המכיל 10 מיליגרם של המינרל בעוד החצי השני של הילדים קיבלו תרופת סרק.

לאחר כ-3 חודשים מתחילת המחקר, החוקרים עשו לילדים בדיקות דם כדי לוודא שהתוספים אכן עבדו. בתחילת המחקר כ-36% מהילדים סבלו ממחסור באבץ, אך לאחר כ-3 חודשים המספר ירד לכ-12% בלבד, מה שמצביע על כך שהתוספים התחילו להיכנס לפעולה.

לאחר שהחוקרים רשמו את תוצאות המחקר בטבלה מסודרת, המסקנה המתבקשת היתה שלאבץ אכן יש השפעה בכל הנוגע לשיפור המערכת החיסונית מכיוון שהילדים שצרכו אותו חלו בתדירות נמוכה יותר והחלימו מהר יותר. לאחר שבדקו את כל המשתנים, המסקנה היתה שצריכת המינרל הזה מורידה את הסיכוי לחלות בכ-45%!

אמנם מדובר במספרים מרשימים מאוד, במיוחד שמתחשבים בעובדה שכל מה שעשו כדי להגיע אליהם הוא לצרוך את התוסף פעם אחת ביום, אבל חשוב לזכור שקיימים גורמים רבים למחלות וגם אנשים שצורכים את המינרל על בסיס קבוע לאורך זמן עלולים לחלות מדי פעם כמו כולם.

בכל הנוגע לשיפור קצב ההחלמה ממחלות לאבץ אכן יש השפעה, אבל היא יחסית מעטה.

בשנת 1989 בוצע מחקר בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת פנסילבניה שבארצות הברית על אנשים שסבלו מזיהום בדרכי הנשימה. במחקר השתתפו 174 אנשים, אותם החוקרים פיצלו לשתי קבוצות (2).

המשתתפים בקבוצה הראשונה קיבלו טבלייה המכילה 23 מיליגרם של אבץ, אותה הם צרכו כל שעתיים, למעט מתי שהם ישנים כמובן, והמשתתפים בקבוצה השנייה עשו בדיוק אותו דבר – רק שהחוקרים לא סיפרו להם שהם קיבלו תרופת סרק שלא מכילה את המינרל.

הנבדקים התבקשו לדרג את הסימפטומים של המחלה והשינויים החלים בהם לאורך כל תקופת המחקר.

תוצאות המחקר היו שבאופן עקרוני, קבוצת האנשים שצרכו את המינרל חשו טוב יותר בהשוואה לקבוצה השנייה (למשל, הם דיווחו על שיפור של כ- 13% ביום השביעי של המחקר), אך ההבדל בין שתי הקבוצות היה זניח יחסית.

יתרון מובהק שלו עבור גברים הוא העלאת רמת הטסטוסטרון בגוף. גברים הסובלים מרמות טסטוסטרון נמוכות עלולים לסבול בין היתר מעייפות, אובדן מסת שריר ובעיות פוריות, ולכן זה חשוב מאוד לגברים לשמור על רמות טסטוסטרון תקינות.

ירידה ברמות הטסטוסטרון אצל גברים היא דבר טבעי ככל שמתבגרים, וכפי שנראה לכם בקרוב האבץ מסייע לגוף לפחות במעט להעלות בחזרה את רמת הטסטוסטרון לרמה תקינה.

בשנת 1996 בוצע מחקר שבוצע על ידי חוקרים בארצות הברית מאוניברסיטת מישיגן ובית הספר לרפואה של הארוורד. במסגרת המחקר בדקו החוקרים האם קיים קשר בין אבץ לבין רמות הטסטוסטרון בגוף. במחקר השתתפו 40 גברים (3).

החוקרים בדקו את רמות הטסטוסטרון אצל הגברים שהשתתפו במחקר ואת כמות האבץ הנמצאת בתאים ולאחר מכן ביצעו השוואה בין השניים. המסקנה הייתה שסביר להניח שקיים קשר בין השניים: אצל גברים בעלי רמת טסטוסטרון גבוהה יותר היה גם ריכוז גבוה יותר של המינרל בגוף.

תוצאות המחקר הן חדשות מצוינות לגברים שרוצים לגדול במסת שריר, להרגיש יותר אנרגטיים ולהעלות את החשק המיני.

לאחר מכן החליטו החוקרים לקחת את המחקר צעד אחד קדימה ובמשך 6 חודשים נתנו לקבוצת גברים מזדקנים אשר סובלים ממחסור באבץ, לצרוך את התוסף על בסיס קבוע. התוצאות של המחקר היו מדהימות – רמות הטסטוסטרון בגוף של אותם גברים מזדקנים עלתה פי 2!

אחרי שהתקבלו תוצאות ומסקנות המחקר, החליטו החוקרים לבצע ניסוי נוסף: הפעם הם לקחו קבוצה של גברים צעירים ובמשך 20 שבועות הם הגבילו להם את צריכת האבץ. כצפוי, התוצאה של הניסוי הייתה ירידה בריכוז הטסטוסטרון בדם אצל אותם גברים צעירים.

המסקנה המתבקשת היא שאבץ חיוני כדי לשמור על רמות טסטוסטרון גבוהות. למרבה המזל, תוספים שמכילים אותו נחשבים זולים יחסית ולצרוך את התוסף על בסיס קבוע זו משימה פשוטה למדי.

תופעות לוואי

במידה ואתם מתכננים להתחיל לצרוך תוסף אבץ בהחלט ייתכנו תופעות לוואי, אבל באופן עקרוני מדובר במינרל טבעי וחיוני והוא נחשב לתוסף תזונה בטוח לשימוש.

למרות זאת, על פי מחקרים בתחום ייתכן שקיים קשר בין צריכה מוגזמת של המינרל לבין סרטן הערמונית.

על פי מחקר שפורסם בשנת 2003, הסיכוי לחלות בסרטן הערמונית בקרב גברים שצרכו למעלה מ-100 מיליגרם של אבץ ביום היה פי 2 לעומת אנשים שצרכו אותו במינון נמוך יותר (4).

חשוב לציין שהמחקר בוצע על אבץ שהגיע מתוספי תזונה בלבד ולא מאכילת מזונות המכילים את המינרל.

המינון המומלץ לצריכה יומית הוא בסך הכל 15 מיליגרם – כדי להגיע למינון של 100 מיליגרם צריך לצרוך יותר מפי 6 מהכמות היומית המומלצת! לכן, גם אם תחרגו מעט מהכמות היומית המומלצת אתם עדיין אמורים להיות בטווח הבטוח.

מחקרים נוספים בתחום מצביעים על כך שצריכה מוגזמת של של המינרל יכולה לפגוע ביכולת של הגוף לספוג נחושת, שהיא מינרל חיוני נוסף (5).

מינון מומלץ

למרבה המזל אין שום סיבה לצרוך מינון גבוה של של המינרל הזה מכיוון שעל פי מחקרים מדעיים בתחום זה כלל לא אפקטיבי ואף עלול להזיק.

למשל, על פי מחקרים שבוצעו על קבוצת גברים מזדקנים מספיק לצרוך תוסף תזונה שמכיל את המינרל הזה במינון של 30 מיליגרם בלבד בכל יום (שזה אגב, פי 2 מהמינון היומי המומלץ) כדי להכפיל את רמות הטסטוסטרון במידה ואתם סובלים ממחסור רציני באבץ.

מחקרים אחרים בתחום הראו תוצאות דומות. על פי כל המחקרים שבדקנו, כמות הצריכה האופטימלית היא תוסף תזונה שמכיל מינון של בין 10 ל-30 מיליגרם ביום.

איך דירגנו את המוצרים שברשימה?

תמונה שממחישה דירוג של כמה דברים שונים

כאשר החלטנו לעשות דירוג של התוספים הכי טובים שיש בשוק, קבענו שרק תוספים שעומדים בקריטריונים מסוימים יוכלו להיכנס לדירוג שלנו. בתור התחלה, היה חשוב לנו שהאבץ שהתוספים מכילים יהיה בעל זמינות ביולוגית גבוהה.

קריטריון נוסף הוא שבחרנו אך ורק תוספים שמתפרקים בקלות בתוך נוזל ולא תוספים שדורשים מהקיבה לעבוד קשה מדי כדי לפרק את התוסף כדי שהגוף שלנו יוכל להנות מהמרכיבים שלו.

קריטריון חשוב נוסף הוא המינון – התמקדנו בתוספים המכילים את מינון הצריכה המומלץ. בדומה למינרלים אחרים, גם המינרל הזה בכמות גדולה מדי עשוי להיות רעיל.

גם האבץ וגם הנחושת נספגים בכליות, לכן במידה ותצרכו כמות גדולה מדי שלו על בסיס קבוע לאורך זמן ייתכן ותסבלו ממחסור בנחושת.

בנוסף, צריכה מוגזמת של המינרל הזה עלולה להפריע לגוף לנהל רמות תקינות של כולסטרול HDL וכולסטרול LDL, לכן החלטנו שכל תוסף שמכיל יותר מ-50 מיליגרם שלו – לא יכנס לרשימה. החלטנו לתת עדיפות לתוספים המכילים כמות סבירה ומספקת של אבץ, מכיוון שלא צריך לצרוך מינון גבוה מדי כדי לפצות על מחסור בו.

החלטנו לבחור בתוספים אשר נבדקו על ידי צד שלישי ובלתי תלוי כדי לוודא שמינון האבץ בפרט והערכים התזונתיים בכלל הם אכן כפי שמצוין בתווית התוסף והחלטנו לשלול מהרשימה תוספים בהם התגלו פערים גבוהים בין המינון הרשום על התווית לבין מה שנמצא בתוסף בפועל, לאחר הבדיקות.

שיקול נוסף שעמד לנגד ענינו היה הצורה בה מגיע התוסף. הצורה הפופולרית ביותר היא כמובן קפסולות, אך למינון יש השפעה על כמות הפעמים שתצטרכו לצרוך את התוסף ביום (רוב האנשים יעדיפו לקחת קפסולה אחת ביום ולא שתיים או יותר) ובדקנו גם קפסולות שמתערבבות בקלות בתוך נוזלים, לאנשים שמעדיפים לערבב את התוסף עם משקה כלשהו.

לבסוף, החלטנו להוסיף מספר מצומצם של תוספים בצורת אבקה שכמובן עמדו בכל הקריטריונים שהצבנו.

למשל, המבנה המיוחד של אבץ פיקולינט של חברת Throne Research עשוי להיות יותר יעיל מאשר תוספים שהם נחשבים זולים ופופולריים יותר, ומשווקים על ידי יצרניות תוספי תזונה רבות.

שאלות נפוצות

סימן שאלה מעוצב באמצעות חרוזים לבנים על רקע צהוב

מה הוא המינון המומלץ של אבץ להגברת הטסטוסטרון?

על פי מחקרים בתחום שבוצעו בהשתתפות גברים מזדקנים, מינון של 30 מיליגרם ביום בהחלט מספיק כדי להעלות את רמות הטסטוסטרון בגוף. אצל גברים צעירים יותר, בני 40 ומטה, אין צורך במינון גבוה מדי ואפשר להסתפק אפילו במינון של 15 מיליגרם, לפחות בתור התחלה.

בהתחשב בכל המחקרים שבוצעו בתחום עד כה ובהתחשב בידע שצברנו לגבי השפעות ותופעות הלוואי של צריכה מוגזמת של אבץ, בכל מקרה אין שום סיבה לצרוך יותר מ-30 מיליגרם ביום.

במידה ואתם צורכים תוספי תזונה נוספים, כולל מולטי ויטמין לגברים, תוסף ZMA או תוספי טסטוסטרון, ייתכן שהם מכילים בין היתר אבץ. במידה ואתם כבר צורכים תוסף תזונה המכיל את המינרל על בסיס יומי, מומלץ לשקול את הנחיצות של תוסף מתאים בהתאם למינון כמובן (שבכל מקרה המינון היומי לא יעלה על 30 מיליגרם ביום).

מה היתרונות של אבץ בכל הנוגע לפעילות מינית?

מכיוון שצריכת אבץ מסייעת בהעלאת רמות הטסטוסטרון בגוף, כמובן שקיים קשר בין צריכתו לבין שיפור הפעילות מינית אצל גברים. סימפטומים נפוצים אצל גברים הסובלים מרמות טסטוסטרון נמוכות בגוף כוללים היעד חשק מיני ובמקרים מסוימים אפילו בעיות זקפה.

מידע נוסף בתחום מצביע על כך שילדים שסבלו ממחסור באבץ הגיעו לבגרות מינית בגיל מאוחר יחסית, מכאן ניתן להסיק שיש קשר ישיר בין צריכתו לבין בריאות מינית אצל גברים.

למרות הכל, במידה ואתם סובלים מהיעד חשק מיני או בעיות זקפה, קחו בחשבון שמחסור במינרל הוא לא בהכרח מקור הבעיה. אם אתם סובלים מהבעיות האלה אז בהחלט מומלץ לכם לנסות לצרוך תוסף שמכיל אותו, אבל במידה ואתם לא חווים שיפור אז מומלץ לשקול אפשרויות אחרות.

האם מינון של 50 מיליגרם זה יותר מדי?

אצל מרבית האנשים, המינון המומלץ הוא לא יותר מ-30 מיליגרם ביום. על פי מחקרים רבים בתחום אפילו כשמדובר בגברים מזדקנים שסובלים ממחסור באבץ, ברוב המוחלט של המקרים כמות של 30 מיליגרם מספיקה כדי להחזיר את רמות המינרל בגוף לרמות התקינות.

מחקרים נוספים מצביעים על כך שצריכתו על בסיס יומי עשויה אף למנוע מחלות וזיהומים נפוצים כמו הצטננות, או לכל הפחות לזרז את תהליך ההחלמה. במקרה כזה, על פי המחקרים, גם מינון נמוך עשוי להספיק - לא יותר מ-10 מיליגרם ביום.

בשוק קיימים תוספים שונים המציעים מינון של 50 מיליגרם או יותר, אבל ההמלצה היא לא לצרוך מינון כל כך גבוה אלא אם קיבלתם על כך המלצה מרופא. הסיבה לכך היא שצריכת מינון גבוה מדי עלולה לפגוע ביכולת של המעיים שלנו לספוג נחושת (מינרל חיוני נוסף) ובנוסף היא עלולה לגרום לירידה ברמות כולסטרול HLD (הכולסטרול הטוב) ולעלייה ברמות כולסטרול LDL (הכולסטרול הרע). בצריכת מינון נמוך יותר אין שום סיבה שתופעות הלוואי האלה יופיעו.

מה המינון המומלץ לילדים?

על פי מחקרים בתחום שהתמקדו ביכולת של האבץ לרפא הצטננות, המדענים ממליצים על צריכה של עד 10 מיליגרם. לעיתים קרובות, יצרניות תרופות מוסיפות מעט אבץ לטבלייה או סירופ נגד שיעול כדי לשפר את היעילות של אותן תרופות. מכיוון שהגוף של הילדים קטן יותר, הם לא צריכים לצרוך מינון גבוה כמו מבוגרים.

בנוסף, המינון המומלץ לצורך טיפול בהצטננות והחלמה מהירה יותר נמוך משמעותית מאשר מינון הצריכה המומלץ אצל מבוגרים שסובלים ממחסור באבץ.

מה זה אבץ?

אבץ הוא מינרל חשוב להפעלתם של אנזימים רבים ולתפקודים ביולוגיים רבים נוספים. הוא משפר את תפקוד ובריאות המערכת החיסונית שלנו, נחוץ לריפוי פצעים, מסייע בשמירה על חוש הטעם והריח ובאופן כללי, הוא מינרל חשוב מאוד לצמיחה תקינה ולהתפתחות שלנו - החל משלב העובר והילדות ועד לשלב ההתבגרות.

למעשה, מדובר במתכת המשמשת בין היתר לציפוי פלדה כדי למנוע חלודה. בתוספי תזונה האבץ מגיע לרוב בצורת מלח, כאשר מולקולה שלו נקשרת עם מולקולה אחרת כדי להקל על תהליך הספיגה בגוף.

בדירוג שלנו שכולל את תוספי האבץ הטובים ביותר בשוק, תוכלו למצוא אך ורק תוספים שמתמוססים בקלות בתוך נוזלים, זאת מכיוון שכך יותר קל לגוף לספוג את המינרל.

צריכתו מומלצת בעיקר לגברים, מכיוון שצריכת תוספים שמכילים את המינרל הזה מסייעת להעלות את רמת הטסטוסטרון בגוף.

לאיזו מטרה צורכים אבץ?

על פי מחקרים מדעיים בתחום, האבץ שימושי בשני מקרים עיקריים. הראשון, זה בכל הנוגע לטיפול ברמות טסטוסטרון נמוכות אצל גברים, בעיקר אצל גברים מזדקנים שסובלים ממחסור באבץ.

הסיבה המדעית שבגללה רמות נמוכות של המינרל הזה בגוף פוגעות ברמות הטסטוסטרון לא ברורה לחלוטין, אבל על פי מחקרים קליניים בתחום צריכת תוספי אבץ אצל גברים מזדקנים בהחלט מעלה את רמות הטסטוסטרון בגוף. בנוסף, על פי המחקרים הוא מסייע במניעה ובזירוז ההחלמה ממחלות כמו הצטננות.

במידה ותתחילו לצרוך תוסף שמכיל את המינרל, ההמלצה היא לצרוך אותו בצורת קפסולה. צריכתו מסייעת, על פי המחקרים, גם במניעה וזירוז ההחלמה ממחלות פשוטות יחסית כמו כאבי שרירים, כאב גרון ושיעול.

אילו מאכלים מכילים אבץ?

מזונות עשירים באבץ כוללים שמרים, גרעיני דלעת, בזיליקום, זרעי סלרי, שומשום, בוטנים, אגוזי קשיו, גרעיני חמנייה, טחינה, פיסטוק, ביצה, פולי סויה, אפונה, אגוזים, טונה, פטריות, ועוד. יתרון נוסף הוא שמרבית המזונות האלה כוללים גם כמות נכבדת של חלבון.

באופן כללי, מרבית המזונות שעשירים באבץ מקורם מבעלי חיים ולכן צמחוניים וטבעוניים רבים סובלים ממחסור במינרל. למרות זאת, כפי שניתן לראות ברשימה, קיימים גם לא מעט מזונות טבעוניים שמכילים אותו ולכן במידה ואתם צמחוניים או טבעוניים מומלץ לשים דגש על המזונות האלה, אלא אם כמובן תבחרו לקחת תוסף תזונה.

האם אפשר לקחת מנת-יתר של אבץ?

על פי מחקרים בתחום, באופן עקרוני כן – זה אפשרי. היו מקרים בעבר שאנשים צרכו יותר מדי אבץ וחוו השפעות שליליות. עם זאת, ההשפעות היו מתונות מאוד.

למשל, מקרה אחד שדווח עסק בגבר שצרך למעלה מ-500 מיליגרם של המינרל וכתוצאה מכך הוא סבל מבחילות והקאות במשך כשעה וחצי. עם זאת, חשוב לציין שלא הייתה כל השפעה או פגיעה לטווח הארוך.

באופן תיאורטי, אפשר להגיע למצב של צריכת מנת יתר של המינרל, אבל זה לא משהו שאמור לקרות בטעות. כל עוד תיצמדו לכמות היומית המומלצת ולא תחרגו ממנה בצורה קיצונית, אין שום סיבה להגיע למצב הזה. חשוב לציין שבמקרים של צריכה מוגזמת, האבץ עלול להיות רעיל.

צריכה של 50 מיליגרם ומעלה עלולה לגרום למחסור בנחושת ולפגוע באיזון בין הכולסטרול HDL והכולסטרול LDL (הכולסטרול הטוב והכולסטרול הרע)

באיזו צורה הכי מומלץ לצרוך אבץ?

הצורה המומלצת ביותר לצרוך אותו היא כל תוסף שנמס בקלות בתוך נוזל. עם זאת, אנשים רבים ממליצים על תוסף אבץ שעבר קלאציה עם חומצות אמינו, כמו למשל תוסף התזונה של חברת Nature's Way. באופן עקרוני הדבר החשוב ביותר שצריך לשים עליו דגש הוא שהתוסף ימס בקלות בתוך נוזל וכמובן שיתפרק בקלות וביעילות בתוך הגוף שלנו.

תוספים שנמסים בקלות בתוך נוזלים עדיפים משמעותית על פני תוספים המורכבים מתחמוצת אבץ מכיוון שהגוף צריך לעבוד קשה יותר כדי לפרק את התחמוצת ולספוג את הרכיבים של התוסף בצורה אופטימלית.

אבץ: סיכום ומסקנות

בחורה יושבת על פסגת של הר בצוק ומביטה אל עבר הר אחר

על פניו, מדובר בתוסף שמסייע לשיפור תפקוד המערכת החיסונית, אבל הוא בולט בעיקר בזכות העובדה שהוא מסייע לגברים להגביר את רמות הטסטוסטרון.

במידה ואתם רוצים לבנות מסת שריר, להיות אנרגטיים יותר ולהגביר את החשק והתפקוד המיני, תוספי אבץ בהחלט יכולים לסייע לכם בהשגת המטרות הללו!

קבוצת האנשים לה הכי מומלץ להתחיל לצרוך תוספים שמכילים את המינרל הזה היא גברים מזדקנים, שיכולים להנות משלל היתרונות שתוספים האלה יכולים להציע להם. נטילת תוספים היא אחת הדרכים הקלות ביותר להגביר את רמות הטסטוסטרון בגוף ולפצות על מחסור במינרל, שהוא לעיתים קרובות מקור הבעיה.

ההמלצה היא לצרוך מינון סביר של בין 15 ל-20 מיליגרם ביום, המינון היעיל ביותר. על פי מחקרים רבים בתחום צריכה של מינון גבוה יותר, למעלה מ-100 מיליגרם למשל, עלולה לגרום לתופעות לוואי שליליות כגון פגיעה ביכולת של מערכת העיכול לספוג נחושת ופגיעה באיזון בין הכולסטרול הטוב לכולסטרול הרע בגוף.

למרות זאת, כאשר צורכים תוסף אבץ במינון סביר, ניתן להנות מיתרונות רבים כאשר המינרל אפילו עשוי לסייע בהפחתת תסמיני מחלה והחלמה מהירה יותר כשחולים בהתקררות, הצטננות או שסובלים מזיהום. בנוסף, צריכתו עשויה לסייע בשיפור רמת האנדרוגן בגוף, במיוחד אצל גברים מזדקנים.

אהבתם את הדירוג והמדריך שלנו? חושבים שפספסנו משהו? יש לכם שאלות על הנושא? דברו איתנו בתגובות שלמטה!

אייל רז

אייל רז הוא דמות פיקטיבית של מומחה לכושר, תזונה, וספורט. אייל אוהב להתעורר מוקדם לריצת 10 קילומטר, ולא מוותר על ארוחת בוקר בשום יום בשבוע.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close