ויטמין E: דירוג 5 מוצרי ויטמין E מומלצים לשנת 2024

ויטמין E הוא ויטמין מזין וחיוני בעל יכולות נוגדות חמצון שעשוי לסייע בשיפור בריאות הלב ובריאות העיניים.

זהו אחד הויטמינים הנחקרים ביותר, כך שיש כמות מדהימה של מידע ממחקרים מדעיים לגבי היתרונות הפוטנציאליים שלו.

קצרים בזמן? הנה 3 המובחרים:

תוסף מצוין של חברה ענקית וידועה בתחום תוספי התזונה: מינון מעולה, קל לבליעה, ומחיר משתלם. מה עוד צריך?
NOW Foods E-400 הכי משתלם
חברת NOW Foods ידועה בתוספים האיכותיים והזולים שלה, ואת אותו הדבר אפשר להגיד גם על המוצר המעולה הזה: איכותי וזול.
תוסף של Sundown Naturals בחירה טובה נוספת
מוצר המיוצר מרכיבים טבעיים, איכותיים, ללא גלוטן, חלב או טעמים מלאכותיים.

יש מגוון רחב של תוספים בשוק, מה שהופך את חיפוש התוסף המתאים לכם לקצת יותר מסובך.

למרבה המזל, צוות המחקר שלנו עשו את העבודה בשבילכם, סיקרו ודירגו את התוספים הכי טובים שיש בשוק, ובדקו באופן מפורט את המחקרים התזונתיים העדכניים ביותר שנעשו בקשר לויטמין הזה.

תוכן עניינים לצפיה בתוכן העניינים

5 התוספים הכי טובים לשנת 2024

ויטמין E 400 של חברת Solgar

התוסף של חברת Solgar הוא תוסף תזונה נמכר ואהוב, שמגיע בצורה כמוסות ג'ל רכות שמכילות תערובת של ויטמין E ממקור צמחי, מה שאומר שהוא לא מכיל גלוטן, חיטה או חלב. התוסף מגיע במינון שמאפשר צריכה של יותר מכמוסה אחת בכל פעם ויכול להשתלב עם חומרים מזינים אחרים שיכולים לקדם או לשפר יתרונות מסוימים בו.

עלותו סבירה לחלוטין, והוא מספק את הויטמין ממקור טבעי ובכך משפר את ההרגשה ואת הבריאות הכללית. התוסף מיוצר על ידי חברה יצרנית מנוסה ואמינה וקיבל ביקורות טובות מלקוחות.

מה אנחנו מקבלים?

 • מחיר לכל כיס
 • לא מכיל גלוטן, חיטה או חלב

מי עומד מאחורי המוצר?

Solgar נחשבת לענקית בענף תוספי התזונה. החברה קיימת משנת 1947! ומספקת לצרכנים תוספי תזונה חדשניים ואיכותיים ביותר המגובים במחקרים מדעיים מאחוריהם. המוצרים שלהם נמכרים באופן בלעדי בתעשיית המוצרים הטבעיים, כדי להבטיח שתקבלו בדיוק את מה שאתם צריכים כלקוחות שקונים מוצרי בריאות, ולא חיקויים.

ויטמין של חברת NOW Foods

מדובר במוצר של חברת NOW Foods הוא תוסף מזון 100% טבעי שמגיע בכמוסות ג'ל רכות. הכמוסות מבוססות ג'לטין ומכילות שמן צמחי בתור ממיס לויטמין שבתוכן, אך לא שמן צמחי באיכות גבוהה כמו של מתחרים אחרים בשוק.

באופן כללי, זה לא כזה ביג דיל, אבל זה עדיין משפיע ומוריד את הדירוג של NOW Foods בקצת.

מה אנחנו מקבלים?

 • תוסף 100% טבעי
 • מינון שמאפשר צריכה של יותר מכמוסה אחת בכל פעם
 • מחיר לכל כיס

מי עומד מאחורי המוצר?

NOW Foods היא חברה המייצרת תוספי מזון טבעיים ומספקת לקהל הלקוחות שלה מוצרים טבעיים לחלוטין במחירים שווים לכל כיס. היא נמצאת בשוק משנת 1968 וכיום אחת המובילות בתעשיית המזון הטבעי. מתקני הייצור שלהם עומדים בתקן הייצור GMP וברי-קיימא לסביבה.

תוסף של חברת Sundown Naturals

הויטמין הזה הוא תוסף תזונה שמגיע בצורת קפליית ג'ל רכה, לא מכיל גלוטן, חלב ולקטוז, לא מכיל אורגניזמים מהונדסים גנטית (non-GMO) וללא תוספת של טעמים מלאכותיים. זהו תוסף ויטמין הוגן – הוא מגיע באיכות גבוהה ובמחיר נמוך.

הוא מספק את כל היתרונות שצריכים להיות בויטמין מהסוג הזה, מגיע במינון המאפשר צריכה של יותר מכמוסה אחת בכל פעם ומיוצר על ידי חברה אמינה.

מה אנחנו מקבלים?

 • זול במיוחד
 • מינון שמאפשר צריכה של יותר מכמוסה אחת בכל פעם
 • נטול גלוטן חלב ולקטוז, לא מהונדס גנטית (non-GMO) ונטול חומרי טעם מלאכותיים

מי עומד מאחורי המוצר?

Sundown Naturals היא חברה יצרנית של תוספי מזון טבעיים המייצרת תוספי מזון 100% ללא גלוטן, ללא חלב, ללא טעמים מלאכותיים וללא אורגניזמים מהונדסים גנטית (non-GMO). המוצרים שלהם מיוצרים בארצות הברית וזמינים לרכישה כבר למעלה מ-40 שנה.

תוסף של חברת Garden of Life

מדובר בתוסף תזונה שגם מועשר בויטמין D, ויטמין K, ויטמין A וסלניום. הוא כולל בתוכו תערובת פירות וירקות עם מגוון תמציות לצד תערובת פרוביוטית לתמיכה במערכת העיכול. התוסף טבעוני, ללא גלוטן, ללא חלב ואינו מכיל אורגניזמים שהונדסו גנטית (non-GMO). במחקרים המדעיים שנעשו בנוגע לויטמין E – נתקלו בדבר והיפוכו. מצד אחד, הצליחו לראות ולהוכיח את היתרונות הבריאותיים אצל אנשים שצרכו תזונה טבעית שעשירה בויטמין טבעי ומצד שני, נתקלו בהיעדר יתרונות בויטמין סינטטי במחקרים קליניים רבים.

הסבר הגיוני אחד להבדל, הוא פיטונוטריאנטים אחרים שנמצאים במזון טבעי שעשיר בויטמין הזה.

Garden of Life מספקים דרך אפשרית להתגבר על המגבלה הזאת, לעומת תוספי מזון רגילים – התוסף שלהם מכיל 125 יחב"ל של הויטמין, בתוספת של תערובת פירות וירקות גולמית ובתוספת של פרוביוטיקה ואנזימים נוספים בעלי זמינות ביולוגית גבוהה לסיוע בעיכול.

במידה ואתם מחפשים להעשיר את התזונה שלכם בויטמין E, ולא בשום דבר אחר – זאת לא הבחירה הטובה ביותר. במידה ואתם מחפשים מינון אופטימלי של הויטמין הזה, לצד קבוצה טובה של חומרים פיטונוטריאנטים, התוסף של חברת Garden of Life תהיה בחירה מצוינת בשבילכם.

מה אנחנו מקבלים?

 • מחוזק בויטמינים ומינרלים נוספים
 • מכיל תערובת פרוביוטית
 • מוצר טבעוני

מי עומד מאחורי המוצר?

החברה הזאת היא מותג תוספי תזונה טבעיים המציע תוספי בריאות טבעיים, נקיים ויעילים. הם מוודאים שהמרכיבים במוצרים שלהם נשארים נאמנים למקור, אורגניים וללא אורגניזמים מהונדסים גנטית (non-GMO).

E-Complex טבעי של חברת Nature’s Bounty

E-Complex טבעי של חברת Nature’s Bounty הוא תוסף שמגיע בצורת קפליית ג'ל רכה ומסייע בתמיכה במערכת החיסונית, בבריאות הלב ובבריאות העור. המוצר מכיל פורמולה של ויטמין E בצורתו הטבעית. זהו תוסף מזון מוצלח מאוד של מותג אמין מאוד.

הוא מגיע במינון שמאפשר צריכה של יותר מכמוסה אחת בכל פעם, מכסה כמעט את כל הנקודות החשובות ומספק ויטמין באיכות גבוהה ולא סתם, האיכות עם אחריות ממעבדות המגבות אותה.

מה אנחנו מקבלים?

 • ויטמין טבעי לחלוטין
 • איכות גבוהה המגובה בבדיקות מעבדה
 • מינון שמאפשר צריכה של יותר מכמוסה אחת בכל פעם

מי עומד מאחורי המוצר?

Nature’s Bounty היא חברה המייצרת תוספי תזונה ומקדישה מחקר איכותי, עקבי ומדעי במהלך ייצור המוצרים שלה. היא מבטיחה מוצרים באיכות גבוהה באמצעות בדיקות ובדיקות חוזרות של המוצרים במעבדה. Nature’s Bounty משלבים את פריצות הדרך האחרונות במדע התזונה לצד המרכיבים הטובים ביותר – במטרה לספק תוספי מזון איכותיים לשיפור הבריאות שלכם.

ויטמין E: יתרונות, תופעות לוואי ומינון מומלץ

ויטמין E הוא ויטמין חיוני המשמש את הגוף להגנה מפני נוגדי חמצון, משמש כמרכיב מפתח לסינתזה של עור, ציפורניים ושיער חזק ומשחק תפקיד בשמירה על הראייה.

זהו תוסף מזון שנוי במחלוקת בגלל המחקרים המדעיים הסותרים בנושא. בזמן שחלק מהמחקרים מצביעים על יעילות ברורה, חלק מהמחקרים מצביעים על כך שמינונים גבוהים של ויטמין זה עלולים להזיק.

בואו נעיף מבט יחד מה יש לממצאים המדעיים העדכניים להגיד בנוגע למי יכול להרוויח מצריכת הויטמין הזה ולמי לעומת זאת, כדאי להימנע ממנו.

יתרונות

ויטמין E הוא מעולה עבור האוכלוסייה המבוגרת, מכיוון שהוא מסייע לטיפול בקמטים ובעור מזדקן. בנוסף לכך, הוא עוזר להחזיר את המראה הצעיר והזוהר של העור שעם השנים נהרס על ידי השמש.

הוא גם יכול לסייע לאנשים החשופים לגורמי סיכון סביבתיים, או לאנשים המנהלים אורח חיים מסוכן יותר: כמו מעשנים, אנשים שנמצאים בסביבת אוויר מזוהם או אנשים שנחשפים בתדירות גבוהה לשמש.

בנוסף, הויטמין הזה עוזר לאנשים שסובלים מלחץ דם גבוה או מחלות ניווניות אחרות כמו מחלות לב, מה שמצרף קבוצה גדולה של אנשים שיכולים לשקול לקחת אותו.

תוסף מזון שמכיל ויטמין E יכול לשפר את תפקוד כלי הדם, במיוחד אם התזונה שלכם דלה בויטמין זה. בהתחשב בעובדה שזה  הוא אחד מתוספי המזון הנחקרים ביותר בשוק, יש כמויות עצומות של מידע בנוגע להשפעות שלו על מצבים גופניים ספציפיים לפי קבוצת האוכלוסייה (כמו מבוגרים בגיל השלישי, גברים, נשים וכו').

מחקר שפורסם בשנת 2015, מראה כי ויטמין זה יכול לגרום לשינויים מועילים בתפקוד כלי הדם, אך רק במצבים מסוימים.

בכתבה שפורסמה בכתב העת הבריטי לתזונה אספו את ההשפעות של ויטמין E וויטמין C על תפקוד כלי הדם ממספר מחקרים (1). התוצאות הראו כי ויטמין E יעיל לשיפור תפקוד כלי הדם, רק במידה שאנשים שצורכים אותו – לא צורכים תוסף של ויטמין C במקביל.

מה שאומר, שנראה שיש אינטראקציה שלילית בין מינונים גבוהים של ויטמין C ושל ויטמין E, המונעת את ההשפעות החיוביות שלו על כלי הדם. אמנם לא לגמרי ברור למה זה קורה, אך העדויות במחקר הזה נאספו מכמה ניסויים שונים – מה שמחזק את העובדה שיש אינטראקציה מסוג כלשהו בין תוספי ויטמין C לויטמין E.

בנוסף, החוקרים מצאו שתוספי מזון המכילים ויטמין זה, יעילים יותר לאנשים עם רמות נמוכות שלו בדם. זה די הגיוני, אנשים שהתזונה שלהם מראש לא מכילה כמות מספקת של הויטמין, יכולים להפיק הרבה יותר תועלת מתוסף כזה.

מתוך הממצאים האלה ניתן להסיק שאנשים שהתזונה שלהם דלה במזונות כמו אגוזים, זרעים וירקות ירוקים (חלק מהמקורות הטבעיים הטובים ביותר לויטמין זה) עשויים לראות שיפור בתפקוד כלי הדם כתוצאה משימוש בתוסף.

יכול לשפר את השליטה על הגלוקוז בדם במהלך הדיאטה. להכניס את הגוף למחסור קלורי, כמו במהלך תכנית לירידה במשקל, זה דבר שמפעיל לחץ גדול על הגוף שלכם.

הלחץ הזה יכול להפריע לירידה במשקל (לפחות בטווח הקצר), אך מחקרים מסוימים מראים כי ויטמיןE  יכול לעזור להילחם בתופעה הזאת, תודות לתכונות נוגדות החמצון שלו.

מחקר שפורסם בשנת 2018 בדק איך היכולות נוגדות החמצון של ויטמין E משפיעות על הלחץ שנגרם במהלך מחסור קלורי (2). בעזרת חולדות מעבדה, החוקרים בדקו כמה נשלטת רמת הסוכר בדם במהלך תקופה של תזונה קפדנית, עם ובלי תוסף של הויטמין הזה.

התוצאות הראו שצריכת הויטמין דרך תוסף מזון הצליח לשנות את רמות הסוכר בדם, אמנם באמצעות מנגנון שונה מהגבלה קלורית.

למרות שאלו רק תוצאות ראשוניות, ניתן לראות שויטמין זה יכול לעזור לאנשים בדיאטה, במיוחד אם הם מנסים להימנע מחוסר וויסות של הסוכר בדם ויכול להיות מועיל במיוחד עבור אנשים המנסים לשלוט ב"תסמונת המטבולית", המאופיינת בשליטה לקויה על הסוכר בדם ובמשקל עודף.

תופעות לוואי

ויטמין E נחקר רבות בשנות ה-90 ובתחילת שנות ה-2000 כתוסף פוטנציאלי ובעל ספקטרום רחב למניעת מחלות כמו מחלות לב וסרטן.

לרוע המזל, התוצאות היו די מאכזבות: אפילו מינונים גבוהים של הויטמין לא הצליחו לייצר השפעה מגנה על רוב המחלות האלה בקנה מידה גדול. חלק מהמחקרים אפילו מצאו כי זה אפילו גרם נזק.

על פי מאמר סקירה שפורסם בכתב העת לרפואה פנימית, מינונים גבוהים (400 יחב"ל או יותר) של תוסף ויטמין E היו קשורים לעלייה בתמותה (מכל סיבה) בקרב 135,000 מטופלים במספר ניסויים קליניים (3). למרות שמדובר בניסויים שנעשו על אנשים שבאופן כללי כבר היו חולים, נראה שיותר בטוח לצרוך מינון של מתחת ל-150 יחב"ל ליום.

על פי ממצאים שפורסמו, ויטמין E לא מומלץ לצריכה במהלך היריון (4).

אין הבדל בין תינוקות שאמם צרכה ויטמין E, לבין אלה שאמם לא צרכה את הויטמין הזה במהלך ההיריון אך יש עדויות שמראות שצריכת הויטמין במהלך ההיריון יכול להעלות את הסיכוי לכאבי בטן ולתופעות לוואי לא רצויות אחרות.

הקבוצה האחרונה שלא צריכה לצרוך תוסף שמכיל את הויטמין הזה, היא ספורטאים שמתאמנים באופן אינטנסיבי. מחקרים שנערכו בקרב מתאמני כוח (אנאירוביים) ומתאמני סיבולת (אירוביים) הראו כי ויטמין זה מקשה על הסתגלות הגוף לאימון (56).

נראה שהסיבות לכך קשורות ליכולות נוגדות החמצון של הויטמין. פעילות גופנית גורמת לנזק חמצוני והתוסף מונע חלק מהנזק הדרוש בשביל לגרות את הגוף להסתגל ולהשתפר.

מינון מומלץ

למרות שתוספי ויטמין E שתמצאו בשוק מגיעים במינונים גבוהים (400 יחב"ל או יותר), המחקרים מראים שהמינון הראוי יותר לשימוש הוא באזור ה-150 יחב"ל ליום, או אפילו קצת פחות.

למרות שהמינון המומלץ מבוסס על מחקר של ניסויים קליניים גדולים שנעשו, עדיין יש הרבה שאלות שנשארו ללא תשובה בכל הקשור למינון המתאים ביותר לפי הצורך המסוים שבשימוש בתוסף, כמו שליטה על רמת הסוכר בדם במהלך דיאטה.

איזה ויטמינים משתלבים בצורה יעילה עם ויטמין E?

 • בשילוב עם ויטמין C, ויטמין A ואבץ: לניוון מקולרי של הגיל – ניוון מקולרי של הגיל (AMD) היא מחלת עיניים שעלולה לגרום לאובדן שדה הראייה המרכזי. שילוב של 400 יחב"ל ויטמין E, יחד עם 80 מ"ג של אבץ, 15 מ"ג של ויטמין A (בתרכובת בטא קרוטן), ו-500 מ"ג של ויטמין C, עוזרת להגנה מפני התפתחות של AMD. חולים בניוון מקולרי של הגיל במצב מתקדם עשויים להפיק את התועלת המקסימלית מהשילוב הזה.
 • בשילוב עם ויטמין K: לבריאות כלי הדם של הלבויטמין K טוב לבריאות כלי הדם של הלב מכיוון שהוא יכול לסייע במניעת הצטברות של מינרלים בעורקים, מה שעוזר במניעה של טרשת עורקים, בהורדת לחץ הדם ובכך גם בהפחתת הסיכוי להתקף לב ושבץ מוחי. ויטמין E משחק תפקיד חשוב בייצור כדוריות הדם האדומות ובנוסף גם תומך ביכולת הגוף להשתמש בויטמין K ולאחסן אותו. שילוב של שניהם יחד יעיל לבריאות כלי הדם של הלב.
 • בשילוב עם סידן, צ'סטברי, ויטמין B6 ומגנזיום: לתסמונת טרום-וסתית (PMS) – הסידן מסייע בהפחתת העייפות ובשינויים בתיאבון, הצ'סטברי מסייע בהקלה על כאבי הראש, על השינויים הקיצוניים במצבי הרוח ועל מאגרי הנוזלים, הויטמין B6 ידוע כמקל על תסמינים טרום-וסתיים, ומגנזיום ידוע כחסר אצל אותן נשים. לכן, שילוב הקומבינציה הזאת מצוינת לנשים הסובלות מתסמונת טרום-וסתית.

שאלות ותשובות

סימן שאלה מגיר לבן מצויר על הקיר

מה היתרונות שיש בצריכת ויטמין E?

היתרונות שבצריכת תוספי הויטמין הזה כוללים בריאות עיניים טובה יותר, מניעה של דלקות מערכתיות ומחלות הקשורות לעורקי הלב, הגברת התפקוד של המערכת החיסונית ואולי אפילו סיכוי להפחתת הסיכון לחלות בסרטן.

מהן תופעות הלוואי האפשריות מצריכה של ויטמין E?

כמה מתופעות הלוואי האפשריות מצריכה ויטמין זה הן: כאבי ראש, סחרחורות, חולשה, עייפות, שלשולים, התכווצויות בבטן, דימום וחבלות קלות.

כמה ויטמין E צריך לקחת?

בהתבסס על מחקר של הניסויים הקליניים הגדולים שנעשו, עדיין קיימות שאלות שנשארו חסרות תשובה בקשר למינון המתאים ביותר לכל צורך, כמו שליטה על רמת הסוכר בדם במהלך דיאטה. בעוד שבאופן מסחרי תוספי ויטמין E נמכרים במינונים גבוהים (400 יחידות מידה בינלאומיות או יותר), המחקרים מראים שהמינון הראוי הוא באזור ה-150 יחידות מידה ליום, או אפילו פחות.

האם ויטמין E מבהיר את העור?

מריחה של הויטמין (באמצעות משחה מיוחדת) ישירות על העור עשויה לסייע ברמות ההזנה של העור, מה שיכול לעזור להבהיר את העור במצבים מסוימים.

האם ויטמין E עוזר לישון?

מחקרים מראים שויטמין זה יכול לעזור בשינה בהקלה על אינסומניה שכיחה (נדודי שינה) הגורמת לבעיות כמו תסמונת הרגל העצבנית, גלי חום והזעות לילה.

האם ויטמין E מסוכן?

באופן כללי, הויטמין הזה הוא לא מסוכן. עם זאת, מינונים גבוהים יכולים להעלות את הסיכון לדימום, מה שיכול להיות מסוכן במיוחד במהלך ניתוחים כאלה ואחרים.

האם ויטמין E מעלה את לחץ הדם?

לא. למעשה – בדיוק ההפך. תוסף של הויטמין במינון של 200 יחבל ליום יכול להיות יעיל בשיפור לחץ הדם אצל חולים בעלי יתר לחץ דם.

האם זה בטוח למרוח ויטמין E על עור הפנים?

כן, הוא לגמרי בטוח למריחה על הפנים. מריחה מקומית עשויה להיות יעילה בהורדת נזקים שנגרמו לעור מהשמש ובהזנת העור באופן כללי. בנוסף, אתם יכולים לישון עם שמן של הויטמין הזה על הפנים בכל לילה, זה יכול לסייע כטיפול נוגד הזדקנות של עור הפנים. שימו לב למרוח את השמן היטב מכיוון שהוא סמיך במיוחד ולוקח זמן עד שהוא נספג בעור כמו שצריך.

האם ויטמין E עוזר לזירוז צמיחת השיער?

לויטמין זה יש תכונות נוגדות חמצון טבעיות (המסייעות בהפחתת הרדיקלים החופשיים והלחץ החמצוני המשפיע על תאי זקיקי השיער בקרקפת), והוא מסייע בשיפור ושימור הצמיחה של השיער על ידי תמיכה בקרקפת בריאה.

האם יש שמות נוספים לויטמין E?

תוכלו להיתקל בשמות נוספים שלו, כגון: d-alpha tocopherol - טוקופרול אלפא, יחד עם המילים חומצה סוקסינית, אצטט או סוקצינאט.

האם ביצים מכילות ויטמין E?

כן, ביצים מכילות את הויטמין הזה וכמו כן, גם כמויות קטנות של כמעט כל מינרל וויטמין אחר שיש בגוף, כולל אשלגן, סידן, מנגן, ברזל, חומצה פולית ואבץ.

האם ויטמין E טוב ללב?

כן, הוא טוב ללב. בניסוי מבחנה (אין ויטרו), הוכח כי ויטמין זה מונע היווצרות של טרשת עורקים ומגביר את העמידות החמצונית בבעלי חיים. יותר מכך, מזונות שעשירים בויטמין זה נקשרו לירידה בסיכון לחלות במחלות לב.

האם ויטמין E טוב לכבד?

מטא-אנליזה של חמישה ניסויים קליניים, הראתה שויטמין זה טוב לכבד. הוא יכול לשפר באופן משמעותי את תפקודי הכבד אצל חולים במחלות כבד שומני לא אלכוהולי (NAFLD) כולל סטטוהפטיטיס לא אלכוהולי (NASH).

מה גורם לרמת ויטמין E נמוכה בגוף?

הגורם העיקרי לרמה נמוכה של ויטמין זה בגוף הוא תת-תזונה, אך גורם נוסף אפשרי הוא אבטאליפופרוטאינמיה (תסמונת באסן-קורנצויג), מדובר בהפרעה גנטית נדירה במטבוליזם השומן שגורמת לספיגה לקויה של שומן מתזונה. מחסור בויטמין זה מקושר עם אבטאליפופרוטאינמיה וגורם לבעיות כמו חולשה של השרירים והעברה עצבית לקויה.

האם ויטמין E טוב לגברים?

כן, הויטמין הזה טוב גם לגברים וגם לנשים, בכל הגילאים. אך לא לנשים בהיריון ולא לתינוקות.

איך משתמשים בויטמין E למריחה על השיער?

בשביל להשתמש בויטמין הזה למריחה על השיער (יש הטוענים שהוא משפר את זרימת הדם לקרקפת, מה שבסופו של דבר יביא לקרקפת בריאה יותר ואולי גם לשיער עבה יותר), ערבבו 2 כפות שמן חוחובה עם 3 כמוסות שמן של הויטמין. עסו את הקרקפת עם התערובת והשאירו אותה למהלך הלילה. בבוקר, שטפו את השיער מהתערובת עם מים קרים.

איך אפשר להשיג ויטמין E בצורה טבעית?

ויטמין זה נמצא במזון המכיל שומן כמו: אבוקדו, אגוזים, זרעים, נבטי חיטה ושמנים צמחיים. מקורות טובים נוספים לויטמין זה תוכלו למצוא במינים מסוימים של דגים ובכמה מהירקות הירוקים הכהים. שקדים וזרעי חמנייה הם דוגמא למזונות העשירים ביותר על פני כדור הארץ בכמויות של הויטמין הזה.

מהו המינון המקסימלי של ויטמין E ליום?

למרות שהמידע בנושא קצת מוגבל, מינונים של עד 1500 מיליגרם ויטמין בצורתו הטבעית ליום נראים בטוחים לשימוש.

בכמה צורות ויטמין E יכול להופיע?

ויטמין זה יכול להופיע ב-8 צורות שונות. הצורה הנפוצה ביותר שנמצאת במוצרי ובתוספי מזון כאלה ואחרים, היא: d-alpha tocopherol.

ויטמין E מגן על העיניים מרדיקלים חופשיים?

כן, ויטמינים לעיניים המכילים את הויטמין הזה, יכולים להגן על העיניים שלכם מרדיקלים חופשיים. הרבה מתסמונות העיניים נגרמות מעודף של רדיקלים חופשיים. ויטמין זה הוא נוגד חמצון עוצמתי שבאופן טבעי, עוזר לגוף להגן על עצמו מנזק חמצוני חדש. מחקרים הראו שתזונה הכוללת אגוזים, סלמון ואבוקדו – שעשירים בויטמין זה, הצליחו להאט התפתחות של קטרקט.

האם ויטמין E טוב לסוכרת?

כן, ויטמין זה יכול לסייע בהפחתת הסיכון להתקף לב, ולמוות ממחלת לב.

האם ויטמין E נחשב כמדלל דם?

כן, הוא נחשב כמדלל דם מכיוון שהוא מפחית את קרישת הדם בכמה דרכים – למרות שההשפעות האלה תלויות בכמות הויטמין שאותו בן אדם צורך. לא מומלץ לצרוך תוסף שמכיל את הויטמין הזה לפני, במהלך או אחרי ניתוח.

האם ויטמין E יכול להעלים סימנים כהים על העור?

כן, ויטמין זה יכול לעזור בהעלמת סימנים כהים על העור על ידי תיקון קולגן העור.

מה עדיף, לצרוך ויטמין E דרך הפה, או למרוח אותו באופן מקומי?

צריכה של ויטמין זה דרך הפה (בכמוסות לבליעה) היא דרך מצוינת בשביל לספק הרבה יתרונות פנימיים, כמו הגנה ממחלות לב והורדת לחץ הדם. עם זאת, מריחת הויטמין באופן מקומי עדיפה לבעיות הקשורות לעור, כמו שיקום עור פגום, שיקום סימני מתיחה ומניעת קמטים. החלטנו לכלול את שתי שיטות הצריכה בסקירת המוצרים שדירגנו מכיוון שאף אחת מהשיטות אינה טובה יותר או פחות טובה, אלו פשוט שתי שיטות צריכה שונות.

האם צורות אחרות של ויטמין E הן מועילות?

לפי המחקרים, לא ברור אם צורות אחרות עדיפות על טוקופרול-אלפא בתוספי מזון, זאת הסיבה שמוצרים עם צורות אחרות של ויטמין זה לא נכנסו לדירוג התוספים בסקירה.

האם ויטמין E מומלץ לשימוש במהלך היריון?

על פי ממצאים שונים, ויטמין זה אינו מומלץ לשימוש במהלך היריון. חשוב לציין שאין הבדל בין תינוקות שאמם צרכה ויטמין E, לבין אלה שאמם לא צרכה ויטמין זה במהלך ההיריון אך יש עדויות שמראות שצריכת ויטמין זה במהלך ההיריון יכול להעלות את הסיכוי לכאבי בטן ולתופעות לוואי לא רצויות אחרות.

האם ויטמין E עוזר להפחית את גלי החום בגיל המעבר?

כן, מולטי-ויטמינים לנשים שמכילים את הויטמין הזה יכולים לעזור בהפחתת גלי החום במהלך גיל המעבר. מחקר רב-פקטורלי משנת 1998 הראה ירידה בגלי החום אצל נשים שהחלימו מסרטן השד. דרושים מחקרים נוספים בשביל לקבוע האם לויטמין הזה יש השפעה ישירה על תסמיני גיל המעבר.

האם ויטמין E יכול למנוע ניוון מקולרי של הגיל?

כן, ויטמין זה יכול למנוע ניוון מקולרי של הגיל, מחלה שיכולה לגרום לעיוורון מוחלט.

האם ויטמין E יכול לעזור בשיפור בריאות כלי הדם של הלב אצל צעירים?

כן, הויטמין הזה יכול לעזור לילדים לפתח בריאות תקינה של כלי הדם הקשורים ללב. ויטמין זה מתקשר לשיעור נמוך יותר של מחלות כלי דם של הלב אצל ילדים, במיוחד אצל אלו הסובלים מסוכרת.

האם ויטמין E יכול לעזור לטיפול במחלות כרוניות?

כן, ויטמין זה יכול לעזור במחלות כרוניות כמו סיסטיק פיברוזיס אצל ילדים ובני נוער, באמצעות הפחתת הדלקת המערכתית והגנה מפני נזק מרדיקלים חופשיים.

האם ויטמין E מקיים אינטראקציה עם תרופות אחרות?

מולטי-ויטמינים המכילים את הויטמין הזה, יכולים להפריע לתרופות מדללות דם ולתרופות ללחץ דם.

מתי כדאי לצרוך ויטמין E בשביל להשיג את התוצאות הטובות ביותר?

תוכלו להשיג את התוצאות הטובות ביותר לא משנה מתי תצרכו את התוסף: בוקר צהריים או ערב, עם או בלי אוכל.

מהי הצורה הטבעית של ויטמין E?

ויטמין זה קיים באופן טבעי ב-8 צורות שונות: אלפא-, ביתא-, גמא- ודלתא-טוקופרולים וטוקוטריאנולים. טוקופרול-אלפא הוא הצורה הטבעית ביותר מכיוון שהוא הצורה המועדפת של הויטמין הזה שבו הכבד משתמש.

האם ויטמין סינטטי מספק את אותם יתרונות כמו ויטמין טבעי?

זה נושא נתון למחלוקת, אך בטוח לומר שויטמין סינטטי לא מספק את אותם יתרונות שויטמין טבעי מספק. במחקרים רבים יש ניתוק ברור בין היתרונות הבריאותיים שנצפו אצל אנשים שהתזונה שלהם עשירה בויטמין טבעי לעומת החוסר ביתרונות שנצפו אצל אנשים שצרכו ויטמין סינטטי.

איך דירגנו את המוצרים שבסקירה?

תמונה שממחישה דירוג של כמה דברים שונים

בראש ובראשונה לקחנו בחשבון את ריכוז הויטמין שנמצא בכל תוסף. תוספי ויטמין E בדרך כלל מכילים בין 100 ל-1000 יחב"ל למנה, בעוד שרוב המולטי ויטמינים לשימוש יום יומי מכילים כ-30 יחב"ל בכל מנה. המחקרים בנושא מראים כי המינון המתאים של ויטמין זה הוא בין 150 ל-400 יחב"ל ביום. בהתאם לזה, העדפנו מוצרים כמו Vitamin Code-Raw Vitamin E  של חברת Garden of Life  שגובלים בקצה התחתון של המינון רק כדי להיות בטוחים. במקרה של הויטמין הזה – יותר לא אומר יותר טוב. במיוחד מכיוון שלגוף לא כל כך פשוט להיפטר מעודפים של הויטמין הזה.

עוד משהו שלקחנו בחשבון, זה את הצורה של הויטמין עצמו. למעשה, ויטמין E הוא שם כולל לשמונה תרכובות הקשורות אחת לשנייה במזון. לכל צורה יש עוצמה שונה, או רמת פעילות אחרת בגוף. תוכלו לראות את הסימון על תוויות של תוספי מזון ועל אריזות של מוצרי מזון – ויטמין סינטטי, יסומן לרוב כ-"dl-alpha-tocopherol". בעוד אותו הויטמין בגרסתו הטבעית, יסומן לרוב כ-d-alpha-tocopherol”". הצורה הטבעית של הויטמין הזה היא עוצמתית יותר (לדוגמא, 100 יחב"ל של ויטמין טבעי שווים לכ-150 יחב"ל של ויטמין סינטטי) ולכן, מוצרים כמוVitamin Cod-Raw Vitamin E  של חברת Garden of Life דורגו גבוה יותר בסקירה.

יש תוספי מזון שמכילים את הויטמין ומספקים אותו בצורות אחרות, כמו טוקוטריאנול, טוקופרולים מעורבים וטוקופרול גמא. לא ברור אם אחת מהצורות האלה עדיפות על טוקופרול-אלפא ולכן, בחרנו להשמיט מהדירוג המוצרים בסקירה את אלו שמכילים צורות כאלה של הויטמין.

שיטות הצריכה של התוסף היו גורם נוסף וחשוב מאוד בדירוג המוצרים בסקירה. יש 2 דרכים עיקריות לצריכת הויטמין הזה: או דרך הפה, או במריחה מקומית על העור. התוסף של חברת NOW Foods (בכמוסות לבליעה) מצוין להרבה יתרונות פנימיים, כמו הגנה מפני מחלות לב והורדה של לחץ הדם. שמן של חברת Eden’s Semilla (למריחה מקומית) עדיף לבעיות הקשורות לעור, כמו שיקום עור פגום, שיקום סימני מתיחה ומניעת קמטים. החלטנו לכלול את שתי שיטות הצריכה בסקירת המוצרים שדירגנו מכיוון שאף אחת מהשיטות אינה טובה יותר או טובה פחות, אלו פשוט שתי שיטות צריכה שונות.

ויטמין E: סיכום ומסקנות

אבא עם כובע הפוך מחזיק את הבת הקטנה שלי בידיים ומחבק אותה

ויטמין E הוא נוגד חמצון עוצמתי, שמסתמן כמועיל במיוחד בנסיבות מסוימות ומזיק בנסיבות אחרות.

עדויות מדעיות מצביעות על כך שויטמין זה במינון גבוה, זה משהו שהוא לא נחוץ כל הזמן. נשים בהיריון וספורטאים שמתאמנים באינטנסיביות צריכים להימנע מתוספי ויטמין זה.

יש כמה עדויות מדעיות עדכניות יותר שמצביעות על כך שויטמין זה יכול להועיל לשיפור תפקוד כלי הדם ולהשגת שליטה על רמות הסוכר בדם במהלך דיאטה.

למרות שההחלטה איך ומתי כדאי לצרוך אותו היא קצת יותר מורכבת לעומת תוספי תזונה אחרים, במידה ומשתמשים בו במינון הנכון ובנסיבות הנכונות, מדובר בתוסף תזונה שיכול לעזור לכם לשמור על היכולות נוגדות החמצון של הגוף שלכם חזקות.

אהבתם את המדריך והדירוג שלנו? יש לכם שאלות? סתם בא לכם לדבר? אנחנו זמינים בתגובות שלמטה!
ד"ר מארק ליטווק
ד"ר מארק ליטווק

ד"ר מארק ליטווק הוא רופא בכיר בישראל, עם למעלה מ-35 שנות ניסיון ברפואה קונבנציונלית ואלטרנטיבית. ומכהן בתור נשיא איגוד הרופאים המטפלים בשיטת פרופסור רביצ'י. בין היתר, ד"ר ליטווק הוא בעל ידע עשיר והבנה מעמיקה בתחום תוספי התזונה, והוא עומד מאחורי המצאה ופיתוח של מכשירים טיפוליים רבים.

דברו איתנו בתגובות

השאירו תגובה

ויטה פלוס
Logo