HMB: תוספי HMB הכי טובים לשנת 2024 (שימו לב למספר 1)

HMB הם ראשי התיבות של: "בטא-הידרוקסי-בטא-מתיל-בוטיראט" – צורה מטבולית של חומצת אמינו המשמשת לעידוד של בנייה וחיזוק השרירים בקרב מרימי משקולות וספורטאים שונים.

קצרים בזמן? הנה 3 המובחרים:

המוצר הזה הוא תוסף פשוט ויעיל במחיר מצוין, והוא מגיע יחד עם הגיבוי של אחת החברות הכי אמינות בתחום.
NOW Sports HMB התמורה הכי טובה למחיר
תוסף מעולה מבית היוצר של חטיבת הספורט של חברת NOW Foods: רכיבים איכותיים ומחיר משתלם. מה עוד צריך?
MET-Rx פותח במיוחד לספורטאים
מדובר במוצר מעולה ופשוט עם מינון עוצמתי במיוחד, שפותח במיוחד עבור ספורטאים.

HMB עוזר גם לחזק וגם לבנות שרירים על ידי כך שהוא מונע פירוק של חלבונים בגוף.  באופן הזה, הוא עוזר לשמור על מה שהפיזיולוגים מכנים: "מאזן חלבון חיובי" – מצב שבו הגוף צובר יותר חלבונים ממה שהוא מאבד. כאשר הגוף נמצא במצב הזה, הוא בונה יותר מסת שריר ומתחזק.

אם זה נשמע כמו משהו שגם אתם הייתם רוצים, אז תעיפו מבט על הדירוג שלנו של התוספים הכי הכי טובים שיש היום בשוק – התוספים האלה יכולים לעזור לכם לגדול ולהתחזק. בואו נתחיל:

תוספי HMB הכי טובים בעולם לשנת 2024

HMB של חברת Optimum Nutrition

חברת אופטימום נוטרישן היא מלכת התוספים בכל הנוגע לתוספי תזונה עבור פיתוח גוף והרמת משקולות. החברה הזאת מאוד ידועה בזכות תוספי אבקת החלבון וחומצות האמינו המצוינים שלה, והתוסף הזה עומד באותו הרף. מדובר באחד מתוספי ה-HMB הכי טובים שקיימים היום בשוק: הוא מאוד טהור ומספק 1,000 מ"ג בכל מנה. הכמוסות במוצר עשויות מג'לטין – מה שיכול להיות בעייתי עבור צמחונים שמאוד מקפידים לא לצרוך מוצרים מהחי.

המוצר הזה מיוצר על ידי חברה מאוד אמינה שידועה בייצור של תוספי תזונה באיכות מאוד גבוה לספורטאים, והמוצר הזה הוא אחד מתוספי ה-HMB הכי נמכרים בעולם.

מה אנחנו מקבלים?

 • 1,000 מ"ג בכל מנה
 • 90 כמוסות בכל צנצנת
 • בעל תקן של תנאי ייצור נאותים
 • תוסף מאוד נמכר
 • ביקורות מצוינות
 • מחיר משתלם וערך מצוין

חברת Optimum Nutrition היא אחת מהיצרניות המובילות בשוק תוספי התזונה לספורטאים ומרימי משקולות. החברה פועלת מאז שנת 1986 ושמה לה למטרה להיות החברה שמציבה את הרף עבור כל תעשיית התוספים. החברה ידועה בעיקר בזכות אבקות החלבון שלה מסדרת Gold Standard, שמובילות את מכירות אבקות החלבון ברחבי העולם.

HMB 1000 של חברת MET-Rx

חברת MET-Rx מייצרת תוסף מאוד פופולרי וחזק שמספק 1,000 מ"ג בכל מנת הגשה, עם נוסחה פשוטה ובלי התחכמויות, המגיעה בתוך כמוסות ג'לטין. העיצוב של המוצר מאוד פשוט, למרות שיש טהרנים שיעדיפו כמוסות מצלולוז או ללא סיליקה.

למרות זאת, המוצר הזה קוצר שבחים רבים בזכות היכולת שלו לעזור לבניית שריר, גם מבחינת הגודל וגם מבחינת החוזק. המוצר מיוצר על ידי חברה מאוד ידועה בקרב חברי קהילת הספורט, שבנתה לעצמה מוניטין טוב.

מה אנחנו מקבלים?

 • 1,000 מ"ג במנה
 • 90 כמוסות בכל צנצנת
 • תמורה מעולה למחיר
 • ביקורות מעולות

מי עומד מאחורי המוצר?

חברת MET-Rx היא חברת תוספי תזונה שמתמקדת בפיתוח מוצרים עבור קהילת הספורטאים. לחברה יש כבר יותר מ-20 שנים של ניסיון בתעשייה והרבה מוצרים מאוד מצליחים ונמכרים.

תוסף HMB של חברת NOW Sports

המוצר הזה מיוצר על ידי חטיבת הספורט (NOW Sport) של חברת NOW Foods, חברת מוצרי בריאות ענקית עם יותר מ-1,400 מוצרים שונים, שהופכים אותם לאחת החברות הכי גדולות, אמינות וטובות בתחום.

זהו תוסף פשוט שמספק 500 מ"ג  בכל כמוסה. המינון קצת נמוך אבל התוסף הזה מיוצר על ידי חברה מצוינת.

מה אנחנו מקבלים?

 • 500 מ"ג בכל כמוסה
 • 20 כמוסות בכל צנצנת
 • ללא רכיבים שעברו הנדסה גנטית
 • בעל תקן של תנאי ייצור נאותים
 • מיוצר על ידי חברה אמינה
 • מינון נמוך

אם לא מפריעה לכם העובדה שהמינון שבתוסף הזה הוא קצת יותר נמוך מהממוצע, אז מדובר במוצר איכותי. עם זאת המינון היחסית נמוך שלו ביחס למחיר, הופכים את המוצר לקצת יותר יקר מהממוצע.

זה אחד מהתוספים הכי חזקים שאפשר להשיג היום בקטגוריה הזאת, עם 1,000 מ"ג בכל כמוסה.

מה אנחנו מקבלים?

 • 1,000 מ"ג בכל מנה
 • 60 כמוסות בכל צנצנת
 • בעל תקן של תנאי ייצור נאותים

מי עומד מאחורי המוצר?

MRM הם ראשי התיבות של: "Metabolic Response Modifiers" – חברה שמייצרת תוספי בריאות ומתמקדת במוצרים עבור מרימי משקולות וספורטאים.

השורה התחתונה

מדובר במוצר איכותי במחיר סביר ועם בגיבוי של חברה מעולה.

HMB: יתרונות, תופעות לוואי, ומינון מומלץ

HMB זה ראשי התיבות של β-Hydroxy β-Methylbutyrate (בטא-הידרוקסי-בטא-מתיל-בוטיראט). מדובר במטבוליט (חומר שנוצר כתוצאה מתהליך מטבולי) פעיל המיוצר בעקבות תהליך מטבולי של חומצת האמינו לאוצין – אחת מחומצות האמינו מסועפות השרשרת (BCAA). כאשר לאוצין נכללת בתזונה היומיומית, בערך 5% מהכמות הנצרכת יעברו תהליך של חמצון ויהפכו ל-HMB באופן טבעי.

אפשר להשיג אותו דרך האוכל בגלל שחומצת האמינו ממנה הוא מיוצר – לאוצין, נמצאת בחלבונים רבים. יחד עם זאת, בגלל שרק אחוזים בודדים של לאוצין הופכים בסופו של דבר ל-HMB, יהיה קשה לצרוך כמויות משמעותיות של המטבוליט הזה רק באמצעות תזונה רגילה.

זאת הסיבה העיקרית שבגללה אנשים רבים לוקחים תוספים כדי להגדיל את צריכת ה-HMB שלהם.

HMB חשוב לבריאות השרירים שלנו. באופן טבעי, הוא משמש לבנייה, תחזוקה ותיקון רקמות ותאי השריר. מדובר במטבוליט חשוב לכל בני האדם, אבל הוא חשוב במיוחד לספורטאים ומרימי משקולות.

משתמשים ב-HMB בעיקר בקרב ספורטאים. לרוב משתמשים בו בתור תוסף אנטי-קטבולי (מונע פירוק שריר), כדי למנוע את הפירוק של רקמות השריר. לעיתים קרובות, ספורטאים ומפתחי גוף ישתמשו בו בתקופות של גירעון קלורית, בזמן מחלה וכו'. כשהמטרה שלנו היא להימנע מאובדן של מסת שריר, נראה שה-HMB הוא תוסף די יעיל ואפילו מאוד יעיל, לעומת לאוצין – למרות שנראה כי לאוצין יותר יעילה מ-HMB בעידוד הייצור של חלבוני השריר ובניית השריר.

הוא מגדיל את מסת וחוזק השריר על ידי כך שהוא מונע פירוק של חלבונים. החומר הזה הוא תוצר של חילוף החומרים של חומצת האמינו לאוצין, ובזכות כמה פעולות ביוכימיות, כשלוקחים אותו בצורת תוסף הוא מאפשר לנו להפיק את המקסימום מאימוני הכוח שלנו.

אם אתם מחפשים תוסף תזונה שיעזור לכם להפיק את המקסימום מהעבודה הקשה שלכם בחדר הכושר, התוסף הזה יכול להיות בדיוק מה שאתם מחפשים.

יתרונות

HMB יכול לעזור להגדיל את מסת וחוזק השריר. ההוכחה הכי טובה ליכולת שלו לתת לשרירים "דחיפת כוח" מגיעה מניסוי קליני מבוקר עם פלצבו והקצאה אקראית שפורסם בשנת 2014 (1).

המחקר, שבוצע על ידי חוקרים מאוניברסיטת טאמפה ואוניברסיטת איווה סטייט, כלל 8 שבועות של אימוני כוח סטנדרטיים, שבועיים של תקופת אימוני סף בהם הנבדקים התאמנו קשה יותר מהרגיל, ולבסוף שבועיים של אימוני התאוששות בעצימות נמוכה יותר.

חצי מהנבדקים נבחרו באופן אקראי וקיבלו תוסף HMB (במינון של 3 גרם ליום) בזמן שהחצי השני קיבל תוסף פלצבו. התוצאות הראו שהתוסף היה קשור לעלייה בחוזק הכללי (הוגדר באמצעות הערך של משקל המקסימום לחזרה אחת בתרגילים: הרמת משקולות, סקוואט ודדליפט) וגם לעלייה במסת השריר הרזה. זה אומר שבזכות ה-HMB גדילת מסת השריר היא פונקציונלית, כלומר, שיש גדילה אמיתית של חתך רוחב השריר שתורמת באופן ישיר לחוזק של השריר.

HMB יכול למנוע ירידה בביצועים בזמן תקופות של אימוני סף או אימוני יתר. אחד ההיבטים היותר מעניינים של המחקר שצוין קודם, היה מה שקרה במהלך השבועיים של אימוני הסף.

הנבדקים שצרכו תוסף HMB חוו עלייה מתונה יותר של הסמנים ההורמונליים של אימון יתר, בהשוואה לקבוצת הביקורת. רמות של קריאטין-קינאז והקורטיזול, הורמונים שהרמות שלהם בדם עולות כשהגוף נמצא במצב של לחץ יתר או במצב קטבולי (מצב בו הגוף מפרק רקמות שריר כדי לקיים את שאר המערכות), לא עלו כל כך הרבה בקבוצה שצרכה HMB בהשוואה לקבוצת הפלצבו.

סקירת מחקר שפורסמה בשנת 2008, מספקת הסבר אפשרי שה-HMB לוקח חלק בעיכוב נתיב ביוכימי שמקושר לפירוק השריר (2).

לכן, לפחות לפי ההשערה הזאת, התוסף הזה יכול להגדיל את היכולת שלכם להתאמן באופן אינטנסיבי ולהגביל את פירוק רקמות השריר שמתרחש בזמן תקופות של אימונים אינטנסיביים, אפילו אם האימונים הם קצת מעבר ליכולת הנוכחית שלכם.

יחד עם זאת, זה לא צריך להיות תירוץ להתאמן יתר על המידה: עם HMB אתם אולי מצליחים לדחוף קצת מעבר למגבלות הפיזיות של הגוף שלכם, אבל אתם עדיין נמצאים בסכנה של אימון יתר אם אתם מזניחים לגמרי את שיטות האימון שאתם רגילים אליהם.

הוא עובד טוב באותה המידה על גברים ונשים. יש תוספי תזונה לחיזוק השרירים שעשויים לעבוד טוב יותר על גברים, בגלל שהתפקיד העיקרי שלהם הוא לתת "דחיפה" לרמות הטסטוסטרון או הורמוני הגדילה שבדם, ולגברים יש קיבולת גדולה יותר כשמדובר בהורמונים מהסוג הזה.

לעומת זאת, HMB עובד באופן שונה. מחקר שנערך בשנת 2000 בדק את ההשפעות שלו בחיזוק פלג הגוף העליון אצל 39 גברים ו-36 נשים (3).

הנבדקים חולקו באופן אקראי לקבוצה שמקבלת מינון של 3 גרם HMB ליום ולקבוצה שמקבלת תוסף פלצבו, והחוקרים עקבו אחר קצב התחזקות שלהם לאורך תקופה של 4 שבועות. בנוסף, החוקרים בדקו אם גם היה הבדל בעליה בחוזק ובמסת השריר בין הגברים לנשים.

הם מצאו שהתוסף פועל באותה המידה עבור שני המגדרים, והוביל לשיפור החיזוק של פלג הגוף העליון ושיפר את מסת השריר הרזה. הממצא הזה הוא מבטיח במיוחד עבור ספורטאיות כוח, בגלל שזה אומר שהן יוכלו לקבל את אותה התועלת מהתוסף הזה, בדומה לגברים.

HMB יכול להפחית את הסיכון למחלות לב וכלי דם. בזמן שהמוניטין שלו הוא בעיקר כמשפר ביצועים לספורטאים שרוצים לחזק את השרירים שלהם, עולות יותר ראיות שהוא גם יכול להיות מועיל בהפחתת הסיכון לחלות במחלות לב וכלי דם.

בהתחשב בעובדה שחוזק כללי וכושר יכולים להגן על הלב, זה אולי לא כל כך מפתיע, אבל טוב לדעת את זה בכל מקרה.

מחקר מדעי, שפורסם בשנת 2000, קיטלג את התועלות האפשריות של HMB לבריאות הלב על ידי עריכה של סדרת ניסויים בבני אדם שנמשכו בין 3 ל-8 שבועות (4).

החוקרים בדקו טווח רחב של מדדי בריאות ביוכימיים, פיזיים ופסיכולוגיים ומצאו ששלושה סמנים מסוימים של בריאות הלב השתפרו באופן עקבי בזמן השימוש ב-HMB: השימוש בתוסף הביא לירידה ברמות הכולסטרול הכלליות, ירידה ברמות ה-LDL (הכולסטרול "הרע") וירידה בלחץ הדם הסיסטולי.

עלייה במסת השריר וירידה במסת השומן יכולים לגרום להשפעה דומה, ולמרות שלא נצפו שינויים משמעותיים במשתנים האלה, אולי הופעלו בגוף מנגנונים ביוכימיים זהים, בהתאם לשיפורים האלה.

תופעות לוואי

נערכו מספר מחקרים גדולים עם בקרת פלצבו על HMB (דיברנו על כמה מהם קודם) ואף אחד מהם לא דיווח על תופעות לוואי שליליות הקשורות לשימוש בו.

יכול להיות שזה בגלל ש-HMB הוא פשוט התוצר של התהליך המטבולי שעוברת חומצת האמינו מסועפת השרשרת לואצין, אותה אפשר למצוא בכמויות מאוד גדולות במאכלים כמו אגוזים, עוף וגבינה.

כל עוד נשארים בגבולות המינון הרגיל, לא נראה שיש סיכונים מיידים שמקושרים לשימוש ב-HMB (מינונים גבוהים יותר הם לא בהכרח לא טובים, אלא פשוט עדיין לא נחקרו). מכיוון שהוא נחקר בעיקר בנוגע לתועלות קצרות הטווח שלו בקרב ספורטאים, אז אין ממש הרבה מחקרים על ההשפעות הכרוניות שלו. לכן, אין לנו מידע לגבי איך הוא יכול להשפיע על הגוף אם לוקחים אותו במשך שנים רבות.

למרות ההסתייגות הזאת, HMB הוא לכאורה אחד מתוספי התזונה הכי בטוחים שיש עבור הגברת הקצב של חיזוק השרירים בחדר הכושר, או בכל ענף ספורט אחר.

מינון מומלץ

רוב תוספי ה-HMB מגיעים בצורה של כמוסות, למרות שאפשר למצוא אותו בצורת אבקה, או כחלק מאבקות חלבון מסוימות, או בתוספי גיינר שונים. רוב התוספים שמגיעים בכמוסות יהיו בצורת כמוסות ג'ל של 1,000 מ"ג שצריך לקחת בין 1 ל-3 פעמים ביום. רוב המומחים ממליצים לקחת HMB כל יום, לא משנה אם מתכננים להתאמן באותו היום או לא. במחקרים קליניים, רוב המשתתפים צרכו אותו בהצלחה במינון של 1,000-3,000 מ"ג ביום. באופן אידאלי, צריך לקחת את התוסף עם הארוחה, בשביל לקבל את התוצאות הטובות ביותר. גם עדיף לקחת מנה אחת זמן קצר לפני האימון, בערך 20-45 דקות לפני שהולכים לחדר הכושר או להתאמן.

אם אתם הולכים על כמוסות, אז פשוט צריך לעקוב אחר ההנחיות הרשומות על גבי הצנצנת. אם אתם בוחרים להשתמש באבקת HMB אז יש כמה דרכים שונות שאפשר להשתמש בה: אפשר לערבב אותה בתוך שייק לפני האימון, לערבב אותה במים או בכל משקה אחר.

איך בוחרים מוצר HMB איכותי?

אילוסטרציה של בחירה בין כמה אפשרויות

מוצר איכותי צריך להכיל מינון סביר של 1,000 מ"ג בכל כמוסה, או יותר. באופן אידאלי, עדיף למצוא מוצר בלי חומרי מילוי או רכיבים לא נחוצים. המוצר צריך להיות שייך לחברה עם מוניטין טוב שעומדת מאחורי המוצר שלה. לבסוף, המוצר צריך להיות במחיר הוגן, ואל תשכחו להשוות מוצרים על בסיס המחיר עבור כל מנה, במקום להסתכל רק על המחיר של כל אריזה!

HMB: סיכום ומסקנות

גב גדול ושרירי של גבר באדיבילדר מקצועי

HMB הוא תוסף תזונה שהוכח באופן עקבי כיעיל בשיפור חוזק השרירים ובהגדלת מסת השריר הרזה. הוא עובד בדרכים שונות מאשר תוספים אחרים לחיזוק השרירים, ונראה שהתפקיד העיקרי שלו הוא מניעת פירוק השרירים.

בזכות הסיבה הזאת, הוא עובד טוב באותה המידה גם אצל גברים וגם אצל נשים, ונראה שהוא מתאים באופן מיוחד להגנה על הגוף במהלך תקופות של אימונים קשים ואינטנסיביים. כמה מחקרים אפילו משערים שהוא יכול להיות מועיל בהפחתת הכולסטרול והורדת לחץ הדם – דבר שהופך אותו למועיל בהפחתת הסיכון לחלות במחלות לב וכלי דם. אם צורכים אותו לפי המינון המומלץ של 3 גרם ליום, אז הוא יכול להיות דרך טובה ויעילה להתחזק ולהעלות את מסת השריר הרזה.

אהבתם את המדריך והדירוג שלנו? יש לכם שאלות? נשמח לעזור לכם בתגובות שלמטה!
איתן לוי
איתן לוי

איתן לוי הוא דמות פיקטיבית של המומחה הכי גדול בעולם לאורח חיים בריא, תוספי תזונה, ויטמינים, וכל מה שקשור לגוף חזק, בריא ואנרגטי.

דברו איתנו בתגובות

השאירו תגובה

ויטה פלוס
Logo