11 תוספי אסאי מומלצים לשנת 2024 [כולל מדריך מקיף]

אסאי הוא פרי יער אקזוטי שמקורו בעיקר ביערות האמזונאס וידוע ביכולת שלו לעזור לאנשים לרדת במשקל ולשפר את רמת האנרגיה הכללית שלהם.

קצרים בזמן? הנה 3 המובחרים:

מיץ של NOW Foods התרכיז הכי טוב
מיץ איכותי שמכיל 4 פירות נוספים מעבר לאסאי: תפוח, פטל, רימון ואוכמניות.
Solgar Super Acai הכמוסות הכי טובות
תוסף מעולה מבית היוצר של חברת סולגאר הענקית. מדובר באחת החברות הכי גדולות בתחום, ואי אפשר לטעות עם התוספים המצוינים שלה.
תוסף של ACAI Rich תמורה מעולה למחיר
תוסף אסאי איכותי שלרוב מגיע במחיר זול במיוחד בזכות המבצעים הרבים שיש עליו בדרך כלל.

הוא נהפך לפופולרי מאוד בשנים האחרונות, בעיקר בזכות העבודה שהוא טעים ובגלל שהוא התחיל לצוץ בכל מיני תוכניות טלוויזיה שונות, וזאת הסיבה שהחלטנו לדרג את המוצרים הכי טובים שיש היום בשוק. אז בואו נתחיל!

11 תוספי אסאי הכי טובים בעולם לשנת 2024

מיץ אסאי של NOW Foods

מדובר במוצר שהוא תוסף תזונה של מזון העל הזה, שעושה מעל ומעבר כדי לאפשר לנו ליהנות מהסגולות ומהטעם המצוין של הפרי, יחד עם עוד 4 פירות מעולים נוספים (תפוח, רימון, פטל, אוכמניות) – רק כדי לוודא שאנחנו לא מפספסים אף תועלת תזונתית אפשרית. המוצר נוצר כדי להגביר את חילוף החומרים ולעזור בהורדה במשקל בעזרת אסאי, וכדי להילחם בתופעות של הזדקנות בעזרת האוכמניות. בנוסף, הוא עוזר לקבל בוסט של אנרגייה בזכות הרכיבים האיכותיים שלו, ומעניק תחושת רעננות. כל היתרונות האלו הוכנסו לתוך בקבוק של תרכיז מיץ אחד מעולה. מדובר בתוסף טבעי ללא גלוטן וללא סויה. לדעתי פשוט מדובר במוצר מדהים, וזו הסיבה שבחרתי בו בתור המוצר מספר אחד שלנו לשנת 2024.

תוסף אסאי של חברת Solgar

חברת סולגאר ייצרה עבורנו תוסף חזק, מרוכז ונקי מתוספים או רכיבים אחרים, פרט לג'לטין הרגיל שבמעטפת הכמוסה (שעשוי מבעלי חיים – סורי צמחונים!) ולחומרים המקשרים ששומרים על צורת הכמוסות. הכמוסות, במינון של 1,500 מ"ג כל אחת, מציעות לנו מנה עוצמתית מאוד של הפרי. עם הריכוז החזק ופילוסופיית התכנון הפשוטה שלו,  התוסף הזה הוא בחירה נהדרת עבור כולם.

אסאי מיובש בהקפאה של חברת NOW Foods

חברת NOW Foods ידועה במבחר הרחב של תוספי התזונה הבסיסיים, ונטולי ההתחכמויות המיותרות שהיא מייצרת, וזה בדיוק מה שאנחנו מקבלים בתוסף הזה. כל כמוסה מכילה 500 מ"ג, אבל לא מדובר בתוסף מרוכז וצריך לקחת את זה בחשבון כשמשווים את המוצר הזה עם מוצרים אחרים. אחד היתרונות הבולטים בתוסף של חברת NOW הוא שמדובר באחד ממוצרי האסאי הטובים ביותר בשוק כיום, שהוא גם ידידותי לטבעונים: הכמוסות שלו עשויות מצלולוז צמחי וחומרים מקשרים ממקור צמחי, ככה שלא נעשה בו שום שימוש במוצרים מהחי.

אסאי 1000 מיליגרם של חברת Natrol

לדעתי המוצר הזה הוא בסדר. הוא משווק בתור מוצר שמספק 1,000 מ"ג של הפרי בכל מנת הגשה – לא בכל כמוסה. כל מנה מורכבת מ-2 כמוסות אז בעצם אנחנו מקבלים 500 מ"ג בכל כמוסה. התכנון של המוצר הוא בסדר, לא מדהים. הוסיפו פנימה כמה חומרים מקשרים ומייצבים שלא נמצא במוצרים באיכות קצת יותר גבוהה בשוק, אבל תכלס? עדיין לא מדובר בבחירה רעה. שורה תחתונה: מוצר בסדר גמור.

Navitas Organics Acai Powder

אם אנחנו מחפשים שליטה מלאה במינון ובצריכה של התוסף שאנחנו מכניסים לגוף, אז שווה לשקול תוספים על בסיס אבקה כמו המוצר הזה. למרות שהשימוש במוצר הזה יותר מבולגן וקשה למדידה מאשר תוסף המבוסס על כמוסות, מאוד נחמד לערבב אותו עם מיץ סחוט או שייק עם אבקת חלבון. בנוסף, קשה לנצח אותו מבחינת הטוהר של הרכיבים. למרות שתוסף המגיע בצורת אבקה לגמרי לא מתאים לכולם, האבקה של חברת Navitas Organics היא הכי הטובה שיש מבין האפשרויות הזמינות כיום בשוק.

אסאי של מותג Acai Rich

המוצר הזה מציע מינון סביר של אסאי, אבל הוא מאוד טהור. המוצר מגיע בצורת כמוסות העשויות מג'לטין והרכיב הנוסף היחיד, חוץ מהכמוסה, הוא אבקה שיובשה בהקפאה. בכל כמוסה אנחנו מקבלים 500 מ"ג אבקה – כמות שתספיק עבור רוב האנשים, ומדובר באחד מתוספי התזונה הכי טהורים שיש היום בשוק.

Paradise Herbs Acai Vegetarian Capsules

התוסף הזה מצוין מבחינת הטוהר שלו אבל לא כל כך מצוין מבחינת המינון: בכל כמוסה יש רק 400 מ"ג – קצת מאתגר עבור אנשים שמחפשים מינונים גבוהים יותר. אפילו בקרב החסידים של תוספי תזונה סופר טהורים, רוב האנשים יצליחו למצוא אפשרויות שיתאימו להם יותר, אלא אם כן הם מחפשים במיוחד תוסף עם מינון נמוך.

נוזל אסאי מרוכז של חברת NOW Foods

מדובר במוצר נוזלי שמספק אסאי בצורה יוצאת דופן שמתאימה באופן ספציפי לאנשים שרוצים להוסיף את היתרונות של הפרי לשגרה היומיומית שלהם, אבל לא אוהבים לקחת כמוסות על בסיס קבוע. למרות זאת, ברוב המקרים ההמלצה עבור רוב האנשים היא לקחת תוספי תזונה בצורת כמוסות, כמו למשל התוסף הקודם של חברת NOW Foods שדיברנו עליו מקודם (מדורג גבוה יותר בדירוג שלנו). מה הסיבה? ובכן, בעיקר בגלל שתוספים מבוססי כמוסות נוטים להיות יותר אמינים במינון שלהם מאשר תוספים נוזליים.

Puritan’s Pride Triple Strength Acai

מותג אסאי של חברת Puritan's Pride

לחברת Puritan’s Pride יש מינון גבוה של גרגרי אסאי בתוסף שלה, אבל בגלל שהיא לא מספקת את מידת הריכוז המדויקת יכול להיות שהמוצר לא מרשים כמו שהאריזה גורמת לו להיראות.

קודם כל, הכמות שכתובה על האריזה – 3,000 מ"ג , רלוונטית עבור מנת הגשה אחת, כלומר 2 כמוסות. אז בעצם כל כמוסה היא בגודל של 1,500 מ"ג ואם הוא לא עבר תהליך של ריכוז אז יכול להיות שבעצם אנחנו מקבלים רק 375 מ"ג של מוצר מרוכז – כלומר, רק רבע מגודל הכמוסה. למרות זאת, עדיין מדובר בכמות מכובדת.

החיסרון הנוסף היחיד, הוא העובדה שהמוצר גם מכיל שמן סויה – בעייתי עבור האנשים הנדירים שנמנעים ממוצרי סויה.

בכל אופן, אפילו כשאנחנו לוקחים בחשבון את החסרונות האלו, עדיין מדובר במוצר טוב.

Pure Encapsulations Acai 600

Pure Encapsulations ACAI 600

המוצר הוא בחירה טובה אם אתם מחפשים אסאי שמגיע יחד עם נוגדי חמצון אחרים, אבל לא רוצים להתפשר על המינון שלו. במוצר הזה אנחנו מקבלים אבקת נוגדי חמצון העשויה מרימונים, אוכמניות וחמוציות שגם מכילה 600 מ"ג תמצית אסאי. לא מדובר במוצר הכי טוב עבור הטהרנים שרוצים רק את הפרי המקורי, אבל בתור תוסף תזונה מקיף של נוגדי חמצון המתמקד בו, מדובר בהחלט בבחירה טובה.

Health Harmony Super Antioxidants

Health Harmony Super Antioxidants

המוצר הזה הוא תוסף תזונה שמכיל שפע של תמציות נוגדי חמצון חזקות המגיעות מכמה מזונות על. בתוסף יש כמויות גדולות של אסאי, גוג'י ברי, פרי הנוני, מנגוסטין, רימון ורסברטרול (נוגד חמצון המגיע מענבים אדומים), ובנוסף מכיל כמות קטנה של תערובת ייחודית לחברה הכוללת מספר נוגדי חמצון ממקורות אחרים, כמו פטל, דובדבן שחור, אוכמניות וכו'.

במוצר יש 150 מ"ג בכל כמוסה, מינון יחסית בינוני, כך שהיתרון העיקרי שלו הוא העובדה שהפרי מגיע בשילוב עם נוגדי חמצון ממקורות אחרים. בנוסף, השילוב עם פרי הנוני ומנגוסטין נותן למוצר יכולת יותר גבוהה לעזור בהורדה במשקל מאשר תוספים המכילים אסאי בלבד.

למי מומלץ להשתמש באסאי?

https://www.youtube.com/watch?v=bvrljpoTLkw

אם אתם מעוניינים להוסיף לשגרת התזונה היומיומית שלכם את אחד מהמקורות הטבעיים החזקים ביותר לנוגדי חמצון, אז אסאי הוא התוסף המושלם עבורכם.

מדובר בפרי יער שמגיע מהאזורים הטרופיים של דרום אמריקה, אבל הפך למאוד פופולרי ברחבי העולם בזכות לטעם העשיר והחמצמץ שלו ולשלל המחקרים המדעיים המוכיחים שהוא עוזר לחזק את מערכת החיסון ולהילחם בדלקות מערכתיות.

בנוסף, מדובר תוסף תזונה פופולרי עבור הורדה במשקל, אבל ההוכחה החזקה ביותר לתועלת שלו דווקא מחזקת את השימוש בו לחיזוק פעילות מערכת החיסון, לזירז החלמה אחרי פעילות מאומצת ולהפחתת דלקות.

למרות שאפשר לקנות גרגרי אסאי קפואים או אבקה שיובשה בהקפאה, הדרך הכי יעילה לשלב את הפרי בתזונה היומיומית שלנו היא דווקא בתור תוסף המכיל תמצית או אבקה שלו. ככה, אנחנו מקבלים מינון מדויק שאפשר להתאים למינונים שנבדקו במחקרים קליניים.

יתרונות

תוסף מגוון עבור התזונה שלנו. ראינו שהוא מכיל מספר רכיבים העשירים בחומרים מזינים, אבל הספרות הקיימת שעוסקת ביעילות של תוספים של הפרי הזה היא מאוד ברורה: יש מספר מסוים של יתרונות בריאותיים מוכחים שניתן להרוויח מצריכת התוספים האלה (1).

למרות שיש אנשים שטוענים שצריכת הפרי יכולה לגרום לסגולות נפלאות, הספרות הרפואית והמדעית עדיין לא לגמרי ברורה לגבי היעילות של התוספים האלה בכל הנוגע לתועלת בריאותית.

כמוסות הן הדרך הנוחה ביותר לצרוך את תוסף התזונה הזה (אבל לא בהכרח הדרך הכי יעילה) (2). תמיד גם אפשר לאכול גרגרי אסאי – אבל יכול להיות שיהיה קשה למצוא אותם, תלוי איפה אתם נמצאים, והם בדרך כלל מיוצאים מאזור האמזונאס שבברזיל.

יכול להילחם בתאים סרטניים. קיים מחקר שמצא שרכיבים מסוימים בפרי הזה יכולים להיות מועילים כאשר מתמודדים עם מחלת הסרטן (3). תוצאות המחקר הזה מבטיחות, למרות שעדיין לא נערך מחקר שמנסה להוכיח ספציפית את היעילות של תוספי הפרי במניעה ובטיפול של מחלת הסרטן. המחקר מראה שכימיקלים מסוימים באסאי גורמים לאפופטוזיס בתאי לוקמיה. אפופטוזיס הוא תהליך בו תא מחליט להשמיד את עצמו במטרה לשמור על בריאות הגוף. אם ניתן לנצל את התועלות הבריאותיות האלו, אז תוספי הפרי יכולים להיות אפשרות יעילה למניעה וטיפול של מחלת הסרטן.

מחקר אחר מציין שקשה להעריך את היעילות של תוספי אסאי על בני אדם, בגלל שרוב המחקרים שחקרו את הנושא השתמשו בעכברי מעבדה (4).

ולמרות שאפשר לשחזר חלק מהניסויים שהתבצעו על המכרסמים הפרוותיים עם בני אדם, אופן הביצוע של רוב המחקרים שחקרו את הפרי הופך אותם לקשים או בלתי אפשריים לביצוע עם בני אדם.

יכול לעזור עם ירידה במשקל. אחת מנקודות המכירה המשמעותיות של הפרי הזה היא היכולת שלו, כביכול, לעודד ירידה במשקל. למרבה המזל, מחקר אחד בדק את האמיתות של הטענה הזאת ומדד את היעילות של תוספים מהסוג הזה בתור גורם לירידה במשקל (5).

בקצרה – התוצאות לא היו חד משמעיות.

למרות שהמחקר לא קבע שתוספי אסאי אינם עוזרים בכלל עם ירידה במשקל, הוא כן ציין שבינתיים היעילות שלו הוגדרה בספרות המדעית כלא ברורה. תוצאה ששוב נגרמה, באופן חלקי, בגלל הקושי שיש בעריכת מחקרים על בני אדם. יחד עם זאת, ככל שמבצעים יותר ויותר מחקרים ככה מבינים יותר טוב מה היתרונות והחסרונות בשימוש בתוסף הזה.

אחד מהפירות הכי בריאים שאפשר לאכול. מחקר מצא שהפעילות נוגדת החמצון שלו, גבוהה יותר מזו של פירות היער האחרים, כולל חמוציות ואוכמניות (6).

זו יכולה להיות הסיבה מדוע תוספי אסאי ופירות יער נחשבים למאוד טובים לבריאות. אפשר להניח שהריכוז הגבוה של אנתוציאנין (נוגד חמצון) שיש בהם הופך את הפרי ואת התוספים שלו לטוב יותר בהשוואה לתוספים אחרים.

יחד עם זאת, כמו שראינו, קצת קשה למצות את התועלות הבריאותיות האלו כשמדובר בשימוש בתוספים.

מכיל אנתוציאנין, שהוא נוגד חמצון יעיל במניעת תופעות ההזדקנות. דיברנו הרבה על אנתוציאנין, אז הגיע הזמן להסביר עליו קצת יותר לעומק. מחקר מדעי הראה את היתרונות הבריאותיים החשובים שיש לאנתוציאנין (7).

בקצרה, נוגדי חמצון מסוג אנתוציאנין יעילים בגלל שהם מתחברים לרדיקלים חופשיים בגוף ומשנים את התפקוד שלהם. רדיקלים חופשיים יכולים להזיק לגוף, אבל נוגדי החמצון מתחברים אליהם ומסלקים אותם מהגוף, ובכך מפחיתים את הנזק שהם יכולים לגרום – כמו קמטים, נזק בתאים ותופעות אחרות שמתרחשות בגוף ככל שמתבגרים.

כמה מסוכנים הרדיקלים החופשיים? פעילותם נקשרה למוות של תאים ואפילו לסרטן – דבר שהופך אותם לבעלי פוטנציאל גבוה להיות מסוכנים לגוף. בגלל שלנוגדי חמצון יש את היכולת להילחם בהשפעות השליליות של רדיקלים חופשיים, תוספי תזונה שמכילים אנתוציאנין נחשבים מאוד טובים לבריאות שלנו. אבל לפני הכל, חיוני לוודא שהתוסף שקונים מכיל נוגדי חמצון שיכולים לשרוד את המסע דרך מערכת העיכול ושבאמת יועילו לנו, כדי שלא נקבל רק פיפי מאוד יקר במקום תועלת בריאותית.

שמן שלו יכול לשפר את ספיגתו בדם. עוד דרך לצרוך את הפרי הזה היא באמצעות תמצית שמן אסאי שמיוצר מהקליפה של גרגרי הפרי (8). חוקרים מאמינים שאפשר להשתמש בשמן של הפרי כדי להגדיל את הספיגה של התכונות הכימיות החיוביות של הפרי בתאי הגוף.

הממצא הזה יכול להוביל למחקר יותר מעמיק שיבדוק האם כדאי להשתמש בשמן אסאי בתור תוסף תזונה במגוון רחב של מוצרים – מתוספי תזונה ועד קרמים לעור. למרות שעדיין אין הכרעה ברורה בנושא, מחקרים ראשוניים כן מוכיחים שלשמן של הפרי כנראה יש תועלת בריאותית גדולה יותר מאשר לתוספים האחרים מאותה הקטגוריה שקיימים היום בשוק.

עוזר להפחית נזק חמצוני לתאים ומזרז החלמה. מחקרים שנערכו לאחרונה מראים שרכיבי פרי האסאי בעלי תועלת בריאותית נוספת: הם יכולים להגביל את הייצור של צורנים כימיים חמצניים-מגיבים מסוג ROS: צורות כימיות כמו אטומים או מולקולות שמכילות אטומים של חמצן ויכולות להגיב עם מולקולות אחרות (9). ה-ROS מעכב את תגובת מערכת חיסון ובכך גורם לנו להיות יותר חשופים לזיהומים ומחלות.

מחקר שבדק 7 שיטות שונות למיצוי נוגדי חמצון מחתיכות אסאי מצא שבחמש שיטות מתוך השבע קיבלו מוצר שיכול להקטין באופן משמעותי את הייצור של ROS. המחקר הזה עדיין נמצא בשלביו הראשוניים ועדיין צריך לקבוע באופן יותר מדויק איך גרגרי הפרי יכולים להשתלב בתזונה שלנו בדרך שתועיל למערכת החיסון. יחד עם זאת, הממצאים האלו נותנים תקווה שבעתיד התוספרים של הפרי הזה יהיו בעלי יכולות רפואיות מוכחות.

הגרגירים שלו יכולים לעודד את פעילות מערכת החיסון. קיימים מחקרים אחרים שנערכו במטרה לבדוק את ההשפעות של אכילת גרגרי הפרי על מערכת החיסון, והתוצאות מבטיחות (10). מחקר אחד מצא שהתכונות הכימיות של הגרגירים יכולות לעזור לעורר תגובות חיסוניות טבעיות.

במילים אחרות, הצליחו לקשר בין הפרי הזה לבין "התעוררות" של מספר תהליכים במערכת החיסון. אפשר להגיד שזה מראה שאנחנו יכולים לחזק את מערכת החיסון שלנו על ידי גירוי של תגובות חיסוניות רדומות. אז תיפרדו מבאסת החורף השגרתית.

מצוין עבור בריאות העור. בנוסף למניעה של תופעות הזדקנות, לעיתים קרובות גם משתמשים באסאי בתכשירי עור טבעיים (11). אז אם בוחרים להשתמש במוצרים מהסוג הזה, עדיין צריך להיזהר ממוצרים באיכות נמוכה ולבחור בקפידה מוצרים קוסמטיים, כמו שהיינו עושים אם היה מדובר במשקה, כמוסה או חטיף.

אחרי שימוש במוצר קוסמטי שמכיל את הפרי אפשר להבחין בפחות קמטים, פחות כתמים שחורים ושיפור בגוון של העור (12). ממש כמו להחזיר את השעון לאחור .

התכונות נוגדות החמצון של שלו מתגברות בזמן שהוא מתעכל בגוף. אחת הדרכים הנפוצות של תזונאים לכמת ולדרג נוגדי חמצון שונים, כמו אלה שקיימים ביין אדום, שוקולד מריר או אוכמניות, היא לערוך במעבדה כימית בדיקות סטנדרטיות עם צורנים כימיים חמצניים-מגיבים.

למרות זאת, אחד החסרונות של הגישה הזאת היא שהרכיב נוגד החמצון לא מגיע למחזור הדם מבלי שעבר שינויים. קודם כל, נוגדי החמצון מעוכלים במערכת העיכול וזה יכול לשנות את התכונות שלהם. המסקנה החשובה הזאת קיבלה התייחסות במחקר מדעי שפורסם בשנת 2014 בירחון של כימיית מזון וחקלאות (13).

המחקר בדק את הפעילות נוגדת החמצון של מספר מזונות על נפוצים, כולל תה ירוק, רימון, אסאי וזרעי ענבים. קודם כל, בדקו את היכולת נוגדת החמצון של המזונות האלה לפני שעברו איזשהו תהליך של עיבוד. לאחר שעשו זאת, גילו שרימון, רסברטרול ותה ירוק עומדים בראש הרשימה בתור נוגדי החמצון הכי מרוכזים וחזקים שיש.

לעומת זאת, התוצאות השתנו לגמרי אחרי שהמזונות השונים עברו תהליך שמדמה את תהליך העיכול בגוף, בעזרת אנזימי עיכול הקיימים בקיבה ובמעיים של בני אדם.

אחרי תהליך העיכול המדומה, האסאי הראה עלייה משמעותית ביכולת נוגדת החמצון שלו. התוצאות האלו יכולות להסביר אולי למה הוא נמדד כנוגד חמצון כל כך חזק במחקרים שנעשים על בעלי חיים, אבל הרבה פחות מרשים בבדיקות מעבדה בסיסיות.

אז מהתוצאות האלה אנחנו יכולים להסיק שצריך להסתמך על מחקרים שנעשו על בעלי חיים או בני אדם כשאנחנו רוצים להעריך את היתרונות הבריאותיים שלו.

יכול להפחית כאבי שרירים אחרי האימון ולהגדיל את רמות נוגדי החמצון בדם. אחד המחקרים הבודדים שבדק את ההשפעות של הפרי על בני אדם נערך על ידי צוות חוקרים בפולין שבדקו איך 6 שבועות של צריכת מיץ אסאי משפיעה על הביצועים, הכאבים ורמות נוגדי החמצון בדם באימונים גופניים ואחריהם (14).

המשתתפים במחקר היו רצי משוכות בגיל ההתבגרות שמתחרים ברמה לאומית. המשתתפים שתו מיץ גרגרי אסאי כל יום במשך 6 שבועות והחוקרים עקבו אחר המשתנים הסביבתיים והגופניים הרלוונטיים.

החוקרים גילו שלמרות שהביצועים של המשתתפים באימוני ריצות הספרינט לא השתנו, רמות הכאבים שאחרי האימון ירדו ורמות נוגדי החמצון בדם עלו. המחקר היה מצומצם, בגלל שלא הייתה בו קבוצת ביקורת, ולכן אפשר להגיד שחלק מהתועלות האלו היו תוצאה של אפקט הפלצבו. יחד עם זאת, ההשפעה על רמות נוגדי החמצון בדם היא משהו שקשה להתווכח איתו ורמות גבוהות יותר של נוגדי חמצון בדם בהחלט יכולות להפחית כאבים אחרי אימון. כבר משתמשים בנוגדי חמצון אחרים, כמו למשל ויטמין C המפורסם, כדי להפחית כאבים אחרי אימון. למרות שצריך לערוך עוד מחקרים, ההשפעות של האסאי שנמצאו במחקר הזה יכולות להיות מספיקות כדי להצדיק תוספתשלו לתזונה היומיומית, בהנחה שהמטרה שלנו היא להפחית כאבים אחרי אימון ולהגדיל את רמות נוגדי החמצון בדם.

תופעות לוואי

לא ידוע על תופעות לוואי שיכולות להופיע כתוצאה מצריכתו, עם זאת יש מספר "אזהרות" שאנשים צריכים לקחת בחשבון.

אפילו שאנתוציאנין יכול לאפשר לנו ליהנות מהתועלות הבריאותיות שיש בו, לא כל סוגי האנתוציאנין הם אותו הדבר. בגרגרי אסאי טבעיים יש כמה סוגים של רכיבי אנתוציאנין שיוצרים תרכובת אנתוציאנין שלמה (15).

קיים חשש מסוים בנוגע לגרגרים שלא מתייחס לפרי עצמו אלא ליצרנים חסרי מצפון שמנצלים את הפופולריות הגדולה של מוצרים שמכילים אותו. מקרה אחד שפורסם בשנת 2011 בירחון האמריקני למדעי הרפואה דיווח על בחור חסר מזל בן 22 שהתחיל לצרוך תוסף תזונה להורדה במשקל שהכיל את הפרי (16).

הבחור הגיע לבית החולים עם תמס שריר – מצב בו תאי שריר פגומים מצטברים במחזור הדם. הבחור החלים לחלוטין תוך מספר ימים אבל הצוות הרפואי בדק את תוסף התזונה בו השתמש וגילה שהוא בכלל לא מכיל אסאי. בנוסף הצוות קבע שהסיבה לבעיה הרפואית ממנה סבל הבחור נבעה מהשימוש בתוסף התזונה, בגלל שהבעיה התחילה קצת אחרי תחילת השימוש בתוסף והפסיקה לאחר הפסקת השימוש בו.

דיווחים שכאלה מדגישים את החשיבות שבשימוש במוצרים שמגיעים מיצרנים עם מוניטין גבוה ואיכות ייצור גבוהה. אם אנחנו מקפידים על זה אז לא אמורות להיות לנו שום בעיות עם מוצרים מטעים או מזוהמים.

המינון המומלץ

בוצעו רק מספר מצומצם של מחקרים על ההשפעות של הפרי בבני אדם, בהשוואה למספר המחקרים שנעשו בבעלי חיים. בנוסף, לא ניתן להקביל את התוצאות של מחקר בבעלי חיים לבני אדם בגלל שמחקרים בבעלי חיים כוללים לרוב מינונים גבוהים באופן לא סביר.

רוב המידע על מינוני אסאי מומלצים עבור בני אדם מגיע ממחקרים על המיץ שלו, שלרוב בדקו מינונים בין 100-250 מ"ל מיץ ליום.

בגלל שבפרי הזה אין סמן ביוכימי ספציפי שיכול לקבוע את ריכוז האסאי (בניגוד למשהו כמו למשל כורכום, בו מודדים את הריכוז של כורכומין כדי לקבוע את רמת הריכוז הכללית) אז קשה לתרגם את המינונים האלה להמלצות ברורות. בחישוב גס יוצא שלפחות 500 מ"ג אבקה של הפרי ליום זו התחלה טובה.

בזכות המוניטין הבטוח שיש לפי הזה (במוצרים המסומנים כראוי) קשה לקבוע מינון מקסימלי מסוים. עדיין לא ברור כמה ממנו זה יותר מדי לרמה שזה יכול להזיק

איך דירגנו את התוספים שברשימה שלנו?

אילוסטרציה של דירוג באמצעות גביע זכייה בתחרות

העדיפות הראשונה שלנו בזמן שבנינו את הדירוג הייתה לספק מינון יעיל של נוגדי החמצון הקיימים בפרי, שהם אלו שהופכים אותו לבריא.

עבור המטרה הזאת, התמקדנו רק בתוספי תזונה שמתרכזים באסאי. אפילו שהפרי גם משולב בתוספי תזונה המכילים תערובות של נוגדי חמצון שונים, לא התייחסנו למוצרים האלה בדירוג שלנו.

אחרי שאיתרנו את תוספי התזונה שמתרכזים בפרי בלבד, הסתכלנו על המינון שלהם. רצינו להיצמד למינונים בהם השתמשו במחקרים הבודדים שבוצעו על בני אדם בנושא: בין 100 – 250 מ"ל מיץ טהור ליום.

חיפשנו תוספים שסיפקו לפחות 500 מ"ג של הפרי, כדי להתקרב לרמת המינון של אותם המחקרים, ובגלל שמחקרים בבעלי חיים השתמשו במינונים הרבה יותר גבוהים אז לא פסלנו מוצרים שכללו מינונים גבוהים יותר (חלק מהתוספים סיפקו מינונים גבוהים יותר מ-1,500 מ"ג). לאחר שבחרנו תוספים עם מינון מתאים, בדקנו את הרכיבים הנוספים. פסלנו תוספים שהכילו יותר מדי חומרים מקשרים, חומרים מייצבים, חומרי מילוי ורכיבים אחרים שסתם ניפחו את התוסף. הייתה לנו העדפה קלה למוצרים עם כמוסות טבעוניות העשויות מצלולוז, בניגוד לכמוסות העשויות מג'לטין, אבל זה היה שיקול יחסית שולי ביחס לקריטריונים אחרים שהשפיעו על תהליך הסינון שלנו. אחרי שסיננו את המוצרים הנותרים לפי מינון, טוהר ואיכות כללית קיבלנו את הדירוג הסופי שלנו. בסופו של דבר נשארנו עם רשימה של תוספי התזונה הכי טובים שיש בקטגוריה הזאת, שאפשר למצוא היום.

אסאי: שאלות ותשובות

כלב מזן קולי עם מבט מופתע אילוסטרציה של שאלה

האם אסאי יכול לעזור לי לרדת במשקל?

הוא אומנם נחשב למאוד פופולרי עבור ירידה במשקל, עם זאת אין הוכחות שבאמת תומכות בשימוש בו בתור תוסף לירידה במשקל. ההוכחות הקיימות עבור התועלת שלו הרבה יותר חזקות כשמדברים על היכולת שלו להילחם בכמה מההשפעות הבריאותיות השליליות הנובעות מעודף משקל, כמו דלקת מערכתית כרונית. למרות שאין לו יכולות תרמוגניות או מדכאות תאבון ידועות, הוא עדיין יכול להיות מועיל בתזונה המכוונת להורדה במשקל. פשוט לא מומלץ להסתמך עליו בתור משהו שיעודד שריפה של קלוריות.

האם יותר מדי אסאי יכול להיות מזיק?

האסאי הוא פרי טבעי שלרוב נצרך כחלק מתזונה יומיומית רגילה במקומות כמו ברזיל, ואף מחקר שנערך על בני אדם לא דיווח על השפעות שליליות שנגרמו כתוצאה מצריכה של מינונים גבוהים מדי.

מחקרים שנעשו בבעלי חיים השתמשו בכמויות מינונים מאוד גבוהות ולא נצפו תופעות לוואי שליליות. למרות זאת, אין עדיין מספיק תוצאות מחקר מוצקות בבני אדם כדי לקבוע ללא ספק שאין גבול מקסימלי לכמות שלו שאפשר לצרוך. כל עוד נשארים בטווח המינונים הסביר לתזונה טיפוסית, סביר להניח שנהיה בסדר מבחינת צריכה של הפרי.

האם אבקת אסאי היא בריאה?

אבקה היא הצורה היבשה של גרגרי האסאי ולכן קל יותר לשלוט במינון שאנו צורכים כשמשתמשים בה. תהליך הפיכת הפרי לאבקה לרוב נעשה בייבוש בהקפאה אשר נפטר מהמים שבפרי מבלי לפגוע ברכיבים האחרים הקיימים בו שנותנים לפרי את התכונות נוגדות החמצון שלו.

אבקה היא הדרך הכי נפוצה לצרוך את הפרי בתוסף, ומחקרים מדעיים תומכים ביעילות של נוגדי חמצון הקיימים בו. ככה שאפילו אם אנחנו מתרחקים קצת מהצורה 'הטבעית' של הפרי, אבקת גרגרים שלו ואבקת אסאי עדיין לחלוטין יכולות להיחשב כבריאות.

בשביל מה פרי האסאי טוב?

הגרגירים שלו מכילים נוגדי חמצון חזקים ולכן הוא טוב עבור שימושים בריאותיים שונים שניתן לטפל בהם באמצעות מזונות על נוגדי חמצון.

זה כולל חיזוק תפקוד מערכת החיסון, טיפול בדלקות מערכתיות וזירוז ההתאוששות אחרי אימונים. מחקרים בבני אדם מצאו שאסאי מעלה את רמות נוגדי החמצון בדם באופן משמעותי ודבר זה יכול לעזור עם דלקות.

בגלל שדלקות מעודדות כל כך הרבה בעיות בריאות כרוניות, הפרי הזה לרוב מסווג בתור מזון-על בזכות ריכוז נוגדי החמצון הגבוה שלו.

אילו תועלות תזונתיות יש לאסאי?

מעבר למחקרים הקליניים והמדעיים שנערכו על הפרי הזה, גם חשוב לזכור שלאסאי יש את כל התועלות הבריאותיות של פירות אחרים. מספר משמעותי של מחקרים תומך בצריכה של פירות (ופירות יער צבעוניים, בפרט) בתור דרך להפחית את הסיכון לבעיות בריאותיות ארוכות טווח. הוא גם מקור טוב לויטמין A, למרות שבאופן מפתיע הוא לא מכיל הרבה ויטמין C.

האם טוב לאכול אסאי אם אני בדיאטה?

אסאי יכול להיות תוספת טובה לדיאטה, בגלל שהוא עוזר להילחם בכמה תופעות בריאות שליליות שנגרמות כתוצאה מעודף משקל (כמו למשל דלקת מערכתית). יחד עם זאת, לא ידוע שיש לו איזושהי השפעה על הורדה במשקל. זה לא בהכרח אומר שהוא לא מועיל אלא שהתועלות שלו מתרכזות בהיבטים אחרים.

מה זה אסאי?

מדובר בפרי יער שמקורו במרכז ודרום אמריקה. הפרי משתלב באופן מסורתי במטבח המקומי – השילוב הכי ידוע הוא במנה של קערת אסאי שמקורה בברזיל.

לפרי יש טעם עשיר ומתוק שדומה לפטל אבל עם טעם לוואי שמזכיר שוקולד מריר. הטעם העשיר שלו מייחד אותו בניגוד לפירות יער מתוקים אחרים שאנחנו רגילים לשלב בתזונה בריאה.

איזה טעם יש לאסאי?

יש לו טעם יוצא דופן בעל מאפיינים של מתיקות וחמצמצות שאפשר למצוא בפירות נוגדי חמצון אחרים, כמו פטל ואוכמניות. (במיוחד אוכמניות בר).

יחד עם זאת, יש לו טעם לוואי שונה ועשיר עם מרירות קלילה שקצת דומה לשוקולד מריר. הטעם הייחודי שלו הוא הסיבה שהפרי הוא המוקד של המנה קערת אסאי. הוא נותן למנה טעם שונה לגמרי מסתם עוד שייק פירות.

אסאי: סיכום ומסקנות

משפחה אבא אמא ובת מבלים בפארק ומשחקים בקפיצה

פרי האסאי הוא פרי בריא, אבל ככל הנראה תוספי הפרי לא יעשו יותר מדי הבדל. זה כמו לאכול אוכמניות או פירות אחרים העשירים בנוגדי חמצון. לעומת זאת, תחום המחקר בנוגע לפרי ולתוספים שלו מאוד מבטיח, בעיקר ככל שיש יותר ויותר תוספות לספרות הרפואית והמדעית שמחזקות את הטענות על היתרונות הבריאותיים של הפרי. אפילו כיום חוקרים מגלים דרכים חדשות למצות נוגדי חמצון ואנתוציאנין מהגרגירים שלו שבעזרתן אנחנו יכולים לפתח תוספים יותר טובים.

אהבתם את הדירוג שלנו? עדיין יש לכם שאלות? נשמח לענות על הכל בתגובות שמתחת לפוסט!
איתן לוי
איתן לוי

איתן לוי הוא דמות פיקטיבית של המומחה הכי גדול בעולם לאורח חיים בריא, תוספי תזונה, ויטמינים, וכל מה שקשור לגוף חזק, בריא ואנרגטי.

דברו איתנו בתגובות

השאירו תגובה

ויטה פלוס
Logo