ויטמין A: התוספים המובילים לשנת 2024 + מדריך מקיף

הפעם נדבר על ויטמין A. יצא לכם לשמוע שאם תאכלו גזרים תוכלו לראות טוב יותר? גם לנו (ביננו, אף פעם לא ראיתם שפן עם משקפיים, נכון?). והאמת היא, שמדובר במיתוס שהפיצו בזמן מלחמת העולם השנייה במטרה לגרום לאנשים לאכול גזרים, כי גזרים (לפי הקמפיין) הם ירקות קסם שיגרמו לכם לראות בחושך.

ממהרים? הנה 3 המובחרים:

ויטמין A של NOW Foods הבחירה שלנו
זה מוצר שמכיל את כל היתרונות שרק תצטרכו מהשימוש בויטמין A ממקור טבעי שיכול לשמש את הגוף באופן ישיר. המוצר מיוצר על ידי חברה אמינה, בצורה אתית, במחיר מעולה. מה עוד אפשר לבקש?
Solaray Vitamin A בחירה מעולה נוספת
בחירה טובה לצמחוניים ולאנשים שסובלים מאלרגיות. במוצר הזה משתמשים בויטמין סינטטי שמספק לגוף את הויטמין הזה באופן מתוכנן מאוד, ללא הצורך במקור מבעלי חיים. מינון בריא במחיר משתלם.
מדובר תוסף מעולה במחיר משתלם במיוחד. הוא מיוצר על ידי חברה אמינה ומשתמש בויטמין איכותי, אך עם זאת, מכיל שמן סויה כחומר מילוי.

זה שקר כמובן, אך לא מוחלט. יש בו קצת מן האמת: בגזרים יש תרכובת הנקראת בטא-קרוטן,  תרכובת שהגוף הופך לויטמין חשוב לראייה, במיוחד בתנאים של תאורה חשוכה.

הוא גם עוזר לשמור על הראייה, גם תומך במערכת החיסון ואפילו עוזר בהעלמת קמטים. (די קסום, תודו.)

בטוח שמעתם עליו, הוא נקרא ויטמין A. מה שלא בטוח ידעתם, שהוא חיוני לגדילת התאים והבדלתם, לתפקוד המערכת החיסונית, לרבייה, ללב, לריאות, לכליות ולראייה טובה.

בשביל לעשות לכם חיים קלים יותר, חקרנו וצמצמנו עבורכם את התוספים הטובים ביותר של הויטמין הזה שיש היום בשוק.

6 תוספי ויטמין A הכי טובים לשנת 2024

ויטמין של חברת NOW Foods

מדובר במוצר עם המון ביקורות, שנועד לספק לכם מינון בריא של ויטמין משמן כבד דגים. הוא מגיע בצורה של כמוסות ג'ל שמתפרקות במהירות בגוף ונחשב למוצר במחיר סביר, בלי להתפשר על האיכות.

NOW Foods היא חברה שהוקמה בשנת 1968 ומייצרת תוספי תזונה טבעיים במחירים נוחים. לחברה מגוון רחב של תוספי תזונה ללא גלוטן, טבעוניים וצמחוניים וכמובן, ללא אורגניזמים מהונדסים גנטית (GMO). מאז הקמתה, החברה פיתחה מספר תוספי תזונה טבעיים עטורי פרסים ובנוסף, זכתה בפרסים בתור חברה על קיימות, יחס אתי לחיות וכאחד ממקומות העבודה הנחשקים.

 • 25,000 יחב"ל של הויטמין (משמן כבד דגים)
 • משתלם
 • ללא חיטה, שמרים, גלוטן, חלב, ביצים או רכיכות
 • מיוצר במתקנים בעלי תקן GMP

ויטמין A צמחוני של חברת Solaray

מוצר צמחוני ויעיל. מקור הויטמין A ברוב התוספים מגיע מחיות, מה שמקשה על צמחונים למצוא תוספים יעילים. במוצר הזה, לעומת זאת, משתמשים בויטמין A פלמיטט, המיוצר באופן סינטטי. הוא לא מכיל אורגניזמים מהונדסים גנטית (GMO) והוא גם היפו-אלרגני, מה שהוא שהופך אותו לתוסף שכמעט כל אחד יכול לקחת.
 • 25,000 יחב"ל של הויטמין
 • משתלם
 • ללא אורגניזמים מהונדסים גנטית
 • צמחוני וללא גלוטן
 • נוגד חמצון עוצמתי

חברת Solaray מייצרת תוספי תזונה איכותיים ומבוססים על מחקרים כבר למעלה מ-30 שנה. היא חברה מובילה בייצור תוספי תזונה שעוזרים לשמור על הבריאות של לקוחות מכל רחבי העולם. המוצרים שלהם לא מכילים אורגניזמים מהונדסים גנטית (GMO) ומתקני הייצור שלהם עומדים בתקן ה-GMP.

כמוסות ויטמין A של חברת Nature’s Way

מוצר איכותי ומשתלם המכיל 10,000 יחב"ל של ויטמין בכמוסות מוצקות שעטופות בג'ל רך בשביל לגרום לספיגה מרבית. זהו תוסף שמופק באופן טבעי משמן כבד של דגי בקלה אטלנטיים ומיוצר במתקני ייצור שעומדים בתקן ה-GMP.

הוא לא מכיל גלוטן, סוכר, מלח, חיטה, תירס, מוצרי חלב, טעמים וצבעים מלאכותיים וחומרים ומשמרים.

 • 10,000 יחב"ל השל ויטמין (משמן כבד של דגי בקלה אטלנטיים)
 • משתלם
 • ויטמין טבעי
 • ללא גלוטן, סוכר, מלח, חיטה, תירס ומוצרי חלב
 • נקי מטעמים מלאכותיים, צבעים וחומרים משמרים
 • מיוצר במתקנים בעלי תקן GMP

Nature’s Way  היא חברה שהוקמה עלי ידי טום מורדוק בשנת 1968, היא מייצרת תוספי תזונה טבעיים ונחשבת לאחת החברות הראשונות שהוסמכו להיות TRU-ID, כלומר, תוספי התזונה שלהם משקפים במדויק את המרכיבים שהם מכילים. הם מייצרים את המוצרים שלהם ללא שימוש באורגניזמים מהונדסים גנטית במתקני ייצור שעומדים בתקן ה-GMP .

בשורה תחתונה: מדובר בתוסף בעל יתרונות בריאותיים עוצמתיים בדירוג מהגבוהים ביותר. הוא מופק באופן טבעי משמן כבד מדגי בקלה אטלנטיים, מיוצר במתקנים בעלי תקן GMP ומיוצר על ידי אחת החברות האמינות בתחום תוספי התזונה. בחירה טובה ומשתלמת במיוחד.

ויטמין A של חברת Source Naturals

מוצר מעולה לצמחוניים, מגיע בצורת כמוסה צמחונית שמכילה ויטמין A פלמיטט. המוצר לא מכיל שמרים, חלב, ביצים, גלוטן, חיטה, צבעים, טעמים וריחות מלאכותיים וחומרים משמרים. בסה"כ, תוסף תזונה שמכיל אך ורק את החלק החשוב.
 • 10,000 יחב"ל של הויטמין (פלמיטט)
 • מיוצר בארצות הברית
 • ללא שמרים, חלב, גלוטן וחיטה
 • לא מכיל צבעים, טעמים וריחות מלאכותיים
 • ללא חומרים משמרים

Source Naturals היא חברה שהוקמה בשנת 1982 על ידי אירה גולדברג ומייצרת תוספי ויטמינים וצמחי מרפא. החברה זכתה להכרה גדולה בזכות המצוינות שלה ובזכות כך שהפיקה פורמולות עטורות פרסים בתוספי תזונה לשיפור הבריאות הכללית. מדובר באחת החברות הראשונות ששילבו עשבים, תכשירי הזנה וחומרים מזינים לתוך פורמולה אחת.

מוצר מעולה לצמחונים המכיל ויטמין סינטטי בצורת כמוסות, איכותי ויעיל במחיר מעולה.

ויטמין A של חברת BlueBonnet

תוסף משתלם שמגיע בצורת כמוסת ג'ל רכה וקלה לבליעה. הוא מכיל ויטמין איכותי משמן כבד דגים מזוקק מולקולרית, לא מכיל חלב, ביצים, רכיכות סרטנים, בוטנים, אגוזים וחיטה.
 • 10,000 יחב"ל הויטמין (משמן כבד דגים)
 • משתלם
 • נוגד דלקת ונוגד הזדקנות

BlueBonnet Nutrition היא חברה הממוקמת בטקסס ומייצרת תוספי תזונה טבעיים. החברה הוקמה בשנת 1991 ומייצרת כיום מעל 300 תוספי תזונה שונים. החזון שלהם הוא להוביל את הענף בצורה ירוקה ואחראית.

ויטמין של חברת Country Life

ויטמין A של חברת country life

זה מוצר שמכיל ויטמין A יבש ומסיס במים (כמו רטינול פלמיטט). חצי מהפורמולה מכילה ויטמין מבטא-קרוטן והחצי השני שלה הוא ויטמין צמחוני מתוכנת מראש. הכמוסות לא מכילות גלוטן, שמרים, חיטה, סויה, חלב, מלח, סוכר, חומרים משמרים וצבעים מלאכותיים. המוצר גם טבעוני וגם כשר פרווה.

יתרונות:

 • 10,000 יחב"ל של הויטמין (רטינול פלמיטט ו-50% בטא-קרוטן)
 • משתלם
 • טבעוני וכשר פרווה
 • ללא גלוטן, שמרים, חיטה, סויה, חלב, מלח וסוכר
 • ללא חומרים משמרים וצבעים מלאכותיים
 • מקור עוצמתי לנוגדי חמצון

חסרונות:

 • עלול להריח רע
 • מינון נמוך

Country Life Vitamins היא חברה בבעלות משפחתית שהוקמה בשנת 1971 ומייצרת תוספי תזונה. מתקני הייצור שלהם עומדים בתקן האורגני מטעם ה-USDA ובעלי תקן GMP. החברה מחזיקה במספר מותגים מובילים, בניהם, Biochem, Iron-Tek ו- Desert Essence.

בשורה תחתונה: מדובר על מוצר טוב לטבעונים שלא מכיל גלוטן וכשר פרווה. הוא זול ומיוצר על ידי חברה אמינה ומכיל  רק 50% בטא-קרוטן, מה שהופך אותו למוצר עם מינון נמוך של הויטמין מתוכנת מראש לעומת אלטרנטיבות אחרות.

שאלות נפוצות

אישה מרימה תינוק ושניהם מחייכים זה אל זה

איך לבחור מוצר ויטמין A טוב?

ויטמין איכותי צריך להיות מיוצר על ידי חברה אמינה, שמשתמשת במרכיבים איכותיים. הוא אמור להכיל ויטמין ממקור שהגוף יודע באופן טבעי איך להשתמש בו. בנוסף, צריך לקחת בחשבון עד כמה המוצר משתלם וכמה חומרים מיותרים הוא מכיל, כמו חומרי מילוי ומעטפת. ויטמין זה מתוכנת מראש ונמצא במקורות מן החי, כמו שמן כבד דגים – והגוף שלנו יודע באופן טבעי איך להשתמש בו. ניתן גם לייצר ויטמין זה באופן סינטטי. ויטמין A סינטטי נקרא פלמיטט והוא טוב לטבעונים, צמחוניים ולאלו האלרגיים לדגים.

מה זה ויטמין A?

ויטמין A הוא שם לקבוצת תרכובות בהן הגוף משתמש בשביל לתמוך במספר איברים ומערכות. הוא מגיע מתרכובות הנקראות רטינואידים וקרוטנואידים. רטינואידים מגיעים ממקורות מן החי, כמו כבד דגים, חלמון ביצה ורטינול.

קרוטנואידים מגיעים ממקורות צמחיים, כמו גזר, עגבניות וירקות ירוקים כהים. התרכובות האלו הן שמות של 'פרו-ויטמין A' מכיוון שהגוף צריך להמיר אותם לרטינואידים שבהם יוכל להשתמש. קרוטנואידים חשובים כוללים בטא-קרוטן, לוטאין, זקסנטין, ליקופן ועוד. מוצרים שמכילים את הויטמין הזה מספקים לכם רטינואידים שהגוף כבר יודע להשתמש בהם כי הם ממקור מן החי – בצורה הטבעית שלו, ומספקים לכם קרוטנואידים שהגוף יודע להמיר לויטמין A. המוצרים יגיעו בכמוסות, כמוסות ג'ל רכות, טבליות לבליעה ועוד. הרבה ממוצרי המולטי-ויטמין שתמצאו יכילו בתוכם גם ויטמין A.

למה משתמשים בויטמין A? למה הוא יכול להועיל?

ויטמין A הוא ויטמין מסיס בשומן שחשוב למגוון תהליכים בגוף. חלק מהיתרונות הבולטים שלו: נוגד חמצון: ויטמין זה הוא נוגד חמצון עוצמתי במיוחד שעוזר להגן על הנזק שנגרם בגוף מרדיקלים חופשיים. לנוגדי חמצון באופן כללי יש את היכולת לעזור בהפחתת דלקת, בהגנה על בריאות העור והעיניים ובהאטת ההזדקנות. השימושים העיקריים בויטמין הזה קשורים בדרך כלל ליתרונות שלו כנוגד חמצון. יתרונות שכבר הוכחו.

בריאות העיניים: הויטמין הזה ממלא תפקיד חשוב בבריאות הרשתית, במיוחד אצל אנשים מבוגרים מאוד. בטא-קרוטן (ויטמין A ממקור צמחי) יכול לעזור בהגנה מפני ניוון מקולרי. מומחים ממליצים להשיג את מינון הויטמין ממקורות תזונתיים ומזהירים כי צריכה של יותר מידי מהויטמין דרך תוספים עלולה להשפיע לרעה. דלקות: דלקת היא שורש למגוון בעיות בריאותיות. ויטמין A ונוגדי חמצון אחרים יכולים לעזור בהפחתת רמות הדלקת בגוף. ויטמין זה יודע להילחם ברדיקלים החופשיים, שיכולים לגרום לנזק לתאים. לכן, הוא נחשב כיעיל לדלקת ובכך מפחית את הסיכון למגוון בעיות בריאותיות. בריאות העור: ויטמין זה יכול להועיל לבריאות העור. העור יודע להגיב לרטינואידים שהויטמין A עשיר בהם. הגוף משתמש בהם ליצירת גליקופרוטאינים שמסייעים לתאים להיקשר יחד ליצירת רקמת עור חדשה.

ויטמין זה משמש למגוון מטרות הקשורות לבריאות העור, גם באמצעות מריחה מקומית על העור, וגם באמצעות בליעה דרך הפה של תוספי תזונה. יש עדויות המראות שויטמין זה יכול לעזור להתמודדות עם אקנה וסרטן העור, למרות שהנושא דורש מחקרים נוספים. סרטן: ויטמין זה יכול לעזור להשיג שליטה על תאים ממאירים בגוף, דבר שיכול לעזור בסוגים מסוימים של סרטן. הוכח שחומצה רטינואית יכולה לדכא את סרטן הריאות, השחלות, השד, הפה, העור והערמונית, אך יש צורך במחקרים נוספים על ההשפעה הפוטנציאלית שלו נגד סרטן.

בסך הכל, ויטמין A הוא חומר מזין וחשוב לבריאות שלנו ממספר סיבות שונות. אך עם זאת, עדיף לקבל אותו באופן טבעי דרך התזונה. תוספי תזונה יכולים להועיל בנסיבות מסוימות, אך ברוב המקרים תוכלו להשיג מספיק מהויטמין הזה דרך תזונה מתאימה בלבד.

מי יכול ליהנות מהיתרונות של ויטמין A?

מבוגרים מזדקנים – לויטמין A יש יכולות נוגדות הזדקנות. הוא עוזר לתמוך בראייה בגילאים מבוגרים, יכול לעזור לניוון מקולרי הקשור לגיל (ARMD) ולהאט את ההתפתחות של רטינטיס פיגמנטוזה. בגלל היכולות נוגדות החמצון העוצמתיות שלו – יש לו יתרונות נוגדות דלקת, מה שעוזר לתמיכה במערכת החיסונית, בבריאות העור ובבריאות כלי הדם של הלב.

ככל שהגוף מתבגר, החסינות שלו יורדת בהתמדה בגלל הלחצים הקשורים להזדקנות ובכך מפחיתה את היכולת שלו להתמודד עם מחלות. אנשים עם מערכת חיסונית חלשה – ויטמין זה עוזר לתמיכה ולשיפור מערכות חיסון מוחלשות באופן כללי. הוא עוזר להגן על המערכת החיסונית (המשפיעה על כל מערכות האיברים בגוף) מפני רדיקלים חופשיים. רדיקלים חופשיים הם מולקולות שנוצרות מאכילת מזון לא בריא, אלכוהול, עישון טבק, זיהום אוויר וחומרי הדברה. הויטמין יודע לנטרל את המולקולות המזיקות האלה ולהגן על המערכת החיסונית מפני נזק.

הוא גם נוגד דלקת ומסייע בוויסות וחיזוק המערכת החיסונית. אנשים שסובלים מאקנה – אקנה היא בעיית עור שמאופיינת בהופעת פצעונים מוגזמים באזורים כמו הפנים, הגב, הצוואר, הכתפיים והחזה. פצעונים נוצרים כשנקבוביות וזקיקי השיער נסתמים מעודף חלב, (סבום, Sebum) – שמן שמיוצר על ידי העור. אקנה היא בעיית עור נפוצה אצל צעירים בגיל ההתבגרות, אך יכולה להופיע אצל כל אחד. לחץ חמצוני מרדיקלים חופשיים יכול לתרום להתפתחות של אקנה.

ויטמין A מסוגל לעזור לנטרל את אותם רדיקלים חופשיים ובכך להפחית את הסתימה של הנקבוביות מעודף החלב שנוצר על ידי העור. אנשים שסובלים ממחלת מעי דלקתית – מחלת מעי דלקתית (IBD) היא שם לקבוצת בעיות המאופיינות בדלקת במערכת העיכול כמו קוליטיס כיבית ומחלת קרוהן. הוא עוזר בהפחתת הדלקת, שהיא המנגנון העיקרי של מחלת מעי דלקתית. לאלו הסובלים ממחלת מעי דלקתית, קשה יותר לספוג חומרים מזינים חשובים ממזון והם נמצאים בסיכון גדול יותר להיות במחסור.

איך צורכים אותו?

ויטמין זה זמין בתוספי תזונה מתוכנתים מראש או בצורת קרוטנואידים. מוצר שמכיל ויטמין A מתוכנת מראש נחשב כיעיל במיוחד, מכיוון שהוא ממקור שנמצא כבר מראש בצורה שהגוף יודע להשתמש בו. מרבית תוספי הויטמין מגיעים בצורה של כמוסות, כדורים, טבליות ועוד. הויטמין הזה מסיס בשומן ולכן צורכים אותו יחד עם האוכל.

איזה שילובים יעילים עם ויטמין A?

ויטמין A יכול להשתלב עם ויטמינים ומינרלים אחרים לשיפור היעילות. לדוגמא, ניתן לשלב אותו עם ויטמין E, ויטמין C וגם אבץ במטרה להפחית את ההתקדמות של ניוון מקולרי הקשור לגיל. לאלה הסובלים מבעיות ספיגה, ניתן לשלב ויטמין זה עם ויטמינים חיוניים אחרים בשביל למנוע מחסור.

האם יש תופעות לוואי?

באופן כללי, הוא נחשב בטוח לשימוש כל עוד משתמשים בו במינון בריא. צריכתו במינון גבוה לאורך זמן ארוך יכולה לגרום לתופעות לוואי כמו אנורקסיה, עייפות, בחילה ועוד.

ויטמין A: סיכום ושורה תחתונה

מדובר בויטמין פופולרי (בטוח יצא לכם לשמוע עליו מספר פעמים), שיש לו סגולות בריאותיות רבות, כמו למשל: מערכת הראייה (וראיית הלילה), מערכת הרבייה, תהליכי הגדילה של הגוף, ועוד.

לפעמים נוצר בלבול בין הגרסה של הויטמין הזה שמשתמשים בה בתעשיית הקוסמטיקה, לבין הגרסה שבה משתמשים למטרות בריאותיות (ועל זה דיברנו במדריך).

אהבתם את המאמר? עזרנו לכם? יש שאלות שעוד לא ענינו לכם? כתבו לנו למטה בתגובות!
איתן לוי
איתן לוי

איתן לוי הוא דמות פיקטיבית של המומחה הכי גדול בעולם לאורח חיים בריא, תוספי תזונה, ויטמינים, וכל מה שקשור לגוף חזק, בריא ואנרגטי.

דברו איתנו בתגובות

השאירו תגובה

ויטה פלוס
Logo