ולריאן: 8 תוספי ולריאן רפואי הכי טובים בעולם לשנת 2024

כדי לעזור לך למצוא את המוצר הכי טוב שיש בשוק, הלכנו ובדקנו עשרות תוספי ולריאן, שמהם בחרנו את 8 התוספים הכי טובים שיש בשוק.

קצרים בזמן? הנה 3 המובחרים:

אי אפשר לטעות עם התוסף של Nature's Way. הוא מגיע במחיר משתלם ומאפשר, ללא ספק, ליהנות מכל היתרונות שיש לולריאן להציע.
תוסף שורש ולריאן של NOW Fodds תמורה מעולה למחיר
חברת NOW Foods היא יצרנית עם מוניטין גדול ואנחנו יכולים להיות בטוחים שהמוצרים שלה עברו את מבחני האיכות הכי מחמירים והם לא מכילים חומרים מזיקים. המינון של הולריאן במוצר הזה הוא מיניון מדויק, הנכון והמחיר שלו מאוד משתלם.
מדובר בתוסף תזונה מאוד יעיל וזול. יכול להיות שחלק מהאנשים לא יאהבו את הריח של המוצר, אבל כמו שאומרים – על טעם ועל ריח.

אחרי הדירוג של המוצרים הכי טובים, נדבר גם על הסגולות של התוסף עצמו, ננפץ מיתוסים שונים, וניתן לכם את כל המידע שצריך בנושא.

8 תוספי הולריאן הכי טובים לשנת 2024

תוסף ולריאן של חברת Nature's Way

מדובר בתוסף איכותי שמזכה אותו למקום הראשון ברשימה שלנו. במוצר הזה, חברת Nature's Way משתמשת באבקת ולריאן מלאה, שזה למעשה הכי קרוב לדבר הטבעי שאפשר למצוא. הקפסולות האלו הן צמחוניות ולא מכילות חומרים מלאכותיים, גלוטן, תירס, עמילן, סוכר, חיטה, חלב או שמרים.

התוסף מכיל גרם 1 של ולריאן בכל מנת הגשה, ועשוי מרכיבים צמחיים וטבעיים (מתאים לצמחונים). הוא אינו מכיל גלוטן, סוכר, חלב, ביצים, סויה ותירס, ולא מהונדס גנטית.

חברת Nature's Way היא יצרנית תוספי תזונה עם מוניטין מצוין בכל העולם. החברה נוסדה בשנת 1968 בידי טום מרדוק והפכה להיות יצרנית תוספי תזונה המבוססת על מדע ומוכוונת לאיכות גבוהה. החברה משתמשת רק ברכיבים הטובים ביותר תוך הקפדה על אמצעי בקרת איכות מחמירים.

קפסולות ולריאן של NOW Foods

התוסף של חברת NOW Foods מגיע בקפסולות צמחיות המכילות נוסחה עוצמתית והיפואלרגנית. המוצר אינו מהונדס גנטית ומיוצר במפעל המאושר בתקן GMP לתנאי ייצור נאותים.

הוא מכיל 1 גרם של ולריאן בכל מנת הגשה, ומתאים לטבעוניים\צמחוניים מאחר והוא מכיל רכיבים טבעיים בלבד. הוא אינו מכיל גלוטן, אגוזים, סוכר, חלב, ביצים, סויה ותירס, ולא עבר הנדסה גנטים. בנוסף לכל אלו, הוא גם מיוצר בתקן המחמיר של ה-GMP.

חברת NOW Foods היא יצרנית מאוד פופולרית של תוספי תזונה. החברה נוסדה במדינת אילינוי, ארצות הברית, בשנת 1968 ומאז מתחזקת מודל עסקי של עסק משפחתי המוכוון לאיכות. החברה מתחייבת לספק ללקוחותיה מוצרים מובחרים שיעזרו להם לתמוך במצבם הבריאותי. בהתאם למוניטין החברה, היא מייצרת את אחד מתוספי הולריאן הכי חזקים שיש בשוק.

טבליות ולריאן של מותג Sundown Natural's

הטבליות של חברת Sundown Natural מכילות צמח מרפא טבעי ומלא המאפשר, ללא ספק, להפיק את מלוא התועלת מולריאן. מכיל 12 גרם של ולריאן רפואי בכל מנה, אינו מכיל גלוטן, והוא גם היפואלרגני.

חברת Sundown Natural כמו שאפשר לצפות מחברת תוספים גדולה, מחויבת לספק את המוצרים הכי טבעיים שיש. כל פס הייצור שלהם הוא 100% ללא הנדסה גנטית. ההיסטוריה בת 40 השנים של ייצור תוספי תזונה איכותיים העניקה לחברה את קהל הלקוחות הנאמן שלה.

ולריאן אורגני של חברת Solaray

התוסף האורגני של חברת Solaray מספק ריכוז גבוה של חומצה ולרית – הרכיב הפעיל בולריאן. התוסף הזה הוא מוצר אורגני בעל תקן GreenScreen – תקן המבטיח שהמוצר טבעי לחלוטין – ונחשב לתוסף מאוד יעיל. הוא מכיל 1,030 מ"ג ולריאן בכל מנת הגשה. בנוסף הוא גם צמחוני. הוא טיפה יותר יקר מתוספים אחרים, אבל בהחלט שווה את המחיר.

חברת Solaray נוסדה במדינת יוטה, ארצות הברית, בשנת 1973 ומאז הפכה לאחת מיצרניות תוספי התזונה הכי מובילות בעולם. היא ממלאה בקפדנות את הנחיות תקן GMP לתנאי ייצור נאותים ומקפידה על אמצעי בקרת איכות מחמירים השומרים על טוהר ויעילות הרכיבים של מוצרי החברה.

התוסף האורגני של חברת Solaray הוא תוסף ולריאן רפואי מצוין, עם זאת הוא מתומחר קצת גבוה יותר ממוצרים דומים של חברות מתחרות.

כמוסות ולריאן של חברת Gaia Herbs

הכמוסות של חברת Gaia Herbs (שיטת ייצור הכמוסות של חברת Gaia Herbs רשומה כפטנט של החברה), הן צמחוניות, ללא מתכות כבדות, חומרי הדברה או מזהמים, וקלות לבליעה ולספיגה מהירה בגוף.

כל מנת הגשה כוללת 2 קפסולות המכילות 450 מ"ג של ולריאן, שמגיע עם זמינות ביולוגית גבוהה. יש לו תו תקן של מוצר אורגני, והוא לא מכיל חלב או גלוטן.

חברת Gaia Herbs שמה את הערכים של טוהר ויושרה, בתור הערכים שעליהם היא מבססת את הפעילות שלה. נוסחת ההצלחה של החברה מורכבת מלהסתכל על העובדים שלה כעל משפחה אחת גדולה, יחד עם המחויבות לייצר מוצרים מובחרים שיכולים לעזור לאנשים לשמור על אורך חיים בריא.

תערובת צמחית של מותג Nature's Bounty

התוסף של חברת Nature's Bounty הוא מוצר מיוחד, מכיוון שהוא מכיל תערובת צמחית ייחודית השייכת לחברה, בנוסף לולריאן עצמו. תערובת הצמחים של התוסף הזה כוללת מליסה, כשותנית ושעונית רפואית, והיא מעורבבת לעיתים עם ולריאן רפואי כדי לחזק את היעילות שלה.

כל מנה (5 קפסולות) מכילה 2,250 מ"ג של ולריאן רפואי ו-500 מ"ג של תערובת צמחית (כשותנית, מליסה ושעונית רפואית). המוצר הזה הוא היפואלרגני, ולא עבר הנדסה גנטית.

כבר מספר עשורים שחברת Nature's Bounty מייצרת מוצרים מובחרים. החברה משלבת פריצות דרך במדעי התזונה עם שיטות ייצור מהשורה הראשונה כדי לייצר תוספי תזונה אשר לקוחות רבים ישימו בהם את מבטחם.

מדובר בתוסף שנחשב לאחד מתוספי הולריאן הכי חזקים שיש בשוק. עם זאת, כמות הקפסולות הגדולה שיש בכל מנת הגשה הופכת אותו לקצת פחות נוח לשימוש.

ולריאן 100% צמחוני של מותג Oregon's Wild Harvest

הולריאן של חברת Oregon's Wild Harvest הוא מוצר 100% צמחוני ומיוצר ללא רכיבים שעברו הנדסה גנטית. התוסף הזה מכיל 450 מ"ג של ולריאן בכל מנת הגשה, מגיע עם תקן של מוצר אורגני, והוא גם היפואלרגני.

חברת Oregon's Wild Harvest, שנוסדה בשנת 1994, היא חברה יותר צעירה מרוב החברות המתחרות שלה. עם זאת, הגישה שלה, שמתבססת על מחקר מדעי,מעגנת את המוניטין שלה בתור אחת מיצרניות תוספי התזונה הכי מובילות בעולם.

מדובר במוצר מעולה, עם זאת, אם המחיר שלו היה טיפה יותר זול, אז המוצר הזה היה משובץ במקום גבוה יותר ברשימה שלנו.

תוסף ולריאן של חברת Herbal Factors

התוסף של חברת Herbal Factors מכיל אבקת תמצית ולריאן רפואי סטנדרטית. מדובר בתוסף מאוד יעיל המאפשר לנו להנות מהתועלות השונות של הולריאן. הוא מכיל 300 מ"ג אבקת תמצית ולריאן רפואי המספקת 2.4 מ"ג של חומצה ולרית. התוסף אינו מכיל חלב, גלוטן, עמילן, שמרים, חיטה וסויה או תוספות מלאכותיות.

חברת Natural Factors היא יצרנית מוצרי תזונתה שקיימת מאז שנות ה-50 של המאה ה-20. החברה משתמשת רק ברכיבים אורגניים שלא עברו הנדסה גנטית, ומתגאה באמצעי בקרת האיכות המחמירים שלה אותם עוברים כל זרע, צמח מרפא או רכיב לפני שהם מגיעים לפס הייצור.

זהו תוסף איכותי שמיוצר על ידי חברה מובילה בתחום. עם זאת, המחיר עבור כל קפסולה הוא קצת גבוה יותר ממה שהיינו רוצים.

יתרונות, סגולות, תועלות ותופעות לוואי

ולריאן רפואי (Valeriana Officinalis) הוא צמח פרחוני ויפה עם גבעול גבוה (עד 1.8 מטרים) ופריחה ורודה-לבנה בעלת ריח מתוק. יש המאמינים שהצמח נקרא על שם ולריוס, האדם הראשון שתיעד את סגולות הצמח והשימוש שלו למטרות רפואיות. יש אחרים שחושבים שהשם של הצמח מגיע מהמילה הלטינית "valere" שהמשמעות שלה היא: "להיות בריא". הולריאן הרפואי אף חולק את שמו עם ואלריה -משפחת אצולה עתיקה מימי האימפריה הרומית.

לאורך ההיסטוריה השתמשו בולריאן בזכות תכונותיו הרפואיות. אולי אחד משימושיו הידועים ביותר הוא בתור עזר לשינה במקרים של נדודי שינה, אבל לפעמים גם צורכים אותו במקרים של חרדה, שיעול, פרכוסים, כאבי ראש, התכווצויות קיבה, כאבים, גודש באף, הקלה על תסמינים של גיל הבלות ואפילו כהגנה מפני המגפה השחורה.

התכונות הרפואיות של הולריאן טמונות בשורש של הצמח. באופן מסורתי, הכינו מהצמח תה ומרקחות שונות. רוב תוספי התזונה המודרניים מכילים שורשים כתושים של Valeriana officinalis בקפסולות, דבר אשר הופך אותם למאוד קלים לנטילה.

רוב תוספי הולריאן משווקים בתור חומרי הרגעה קלים או מעודדי שינה – שזה היה השימוש העיקרי של הצמח מלכתחילה. מחקרים מצביעים על כך שההשפעות המרגיעות ומורידות הלחץ של הצמח עשויות לנבוע מחיקוי פעולתו המעכבת של המוליך העצבי GABA. המנגנון של פעולת הצמח דומה למנגנון פעולתם של חומרי הרגעה חזקים יותר כדוגמת דיאזפם (וליום) ואלפרזולם (קסנקס).

מה הם השימושים והתועלות של ולריאן רפואי?

נדודי שינה

על אף שהשתמשו בוולריאן רפואי עבור נדודי שינה במשך עשרות שנים, ההוכחות על יעילותו היו אנקדוטיות בלבד. במהלך מספר העשורים האחרונים נערכו מחקרים רבים שבדקו את יעילותו האמיתית בתור טיפול בנדודי שינה. סקירה מערכתית של 16 מחקרים שהשתמשו בבקרת פלצבו אקראית וכללו מעל 1,000 משתתפים מצאה ששימוש בולריאן עשוי לשפר את איכות השינה מבלי לגרום לתופעות לוואי (1). ממצאים מניתוח תוצאות של מחקרים נוספים מראים שקיים שיפור סובייקטיבי בנדודי השינה ואיכות השינה.

חרדה וחוסר נחת

מחקר משנת 2002 מצא שיפור בתסמיני חרדה בשימוש בתמצית ולריאן רפואי, אשר נמדדו באמצעות שאלון החרדה של המילטון (HAM-A). יחד עם זאת, המחקר התבסס על מספר נבדקים יחסית קטן, מה שגרם לחוקרים להמליץ על עריכת מחקרים נוספים לפני הגעה למסקנות סופיות (2). תוצאותיו של מחקר נוסף הצביעו על כך ששילוב של ולריאן ומליסה (Melissa officinalis) יכול לגרום להשפעות אנטי-חרדתיות. מחקר שלישי מצא ששילוב של ולריאן רפואי עם מליסה היה יעיל בשיפור תסמינים של חוסר שקט ובעיות שינה אצל ילדים (3).

דיכאון

מחקר מצא ששילוב של תמצית ולריאן ותמצית פרע מחורר, יעיל בשיפור של סימפטומים בקרב מטופלים שסבלו מדיכאון וחרדה (4). התוצאות היו מבטיחות, אבל חוקרים תמכו בטענה שדרושים מחקרים נוספים כדי לאמת את התוצאות.

כאבי מחזור

תוצאותיו של מחקר קליני בו השתמשו בקבוצת בקרה שקיבלה פלצבו הראו שולריאן רפואי היה יעיל בהפחתה משמעותית של כאבי דיסמנוראה (כאבי מחזור חריגים). ניתן להסביר זאת בתכונותיו משחררות העיוותים והתכווצויות השרירים של הצמח (5).

גיל המעבר

תוצאותיו של מחקר קליני, בו השתמשו בקבוצת בקרה שקיבלה פלצבו, הבוחן את יעילותו של הולריאן הרפואי בטיפול בגלי חום הנובעים מגיל הבלות מצאו שיפור משמעותי בחומרה ובתדירות של התסמינים (6).

פרכוסים ואפילפסיה

מחקר על עכברי מעבדה הראה שתמצית מימית של ולריאן רפואי טומנת בחובה תכונות נוגדות פרכוסים משמעותיות (7). עם זאת, עדיין יש צורך לערוך מחקרים נוספים על בני אדם כדי לאשר את התוצאות האלו.

*חשוב לציין כי ההוכחות הקיימות כיום לא תומכות בשימוש בו בתור טיפול בודד או כתחליף לטיפול קונבנציונלי עבור אף אחת מהתופעות שדיברנו עליהן. וכמובן שחובה להתייעץ עם הרופא המטפל לפני החלטה על שינויים בטיפול הקיים.

מינון מומלץ

יש אנשים שמכינים תה עם ולריאן ושותים אותו לפני השינה, כי זה עוזר להם להירגע ולישון יותר טוב. אנשים אחרים מעדיפים להכין ממנו תמיסה, מאחר וחלק מהתרכובות בצמח לא מסיסות במים.

דרך יותר נוחה, שמצריכה מאמץ מינימלי ומבטיחה מיצוי של מלוא התועלת של הצמח, היא לצרוך אותו בצורת קפסולה. תוספי ולריאן מכילים תמצית מרוכזת של הצמח שנספגת במהירות ולרוב ללא תופעות לוואי.

לפי כמה מקורות שונים, המינון המומלץ של ולריאן עבור טיפול בנדודי שינה נע בין 250-600 מ"ג אותם צריך לקחת לפני השינה או עד 3 פעמים לאורך היום (8). יכול לקחת כמה ימים או שבועות עד שהשפעות התוסף יהיו מורגשות. מינון גבוה יותר אמור להיות בסדר גם כן, אבל מומלץ להתחיל ממינון נמוך, ולהגדילו במידת הצורך.

המינון המומלץ לטיפול בתסמינים של חרדה הוא לרוב נמוך יותר מהמינון הנדרש לטיפול בנדודי שינה. 120-200 מ"ג 3 פעמים ביום הוא מינון התחלתי טוב.

תופעות לוואי

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) מסווג ולריאן רפואי תחת הקטגוריה של: "באופן כללי מזוהה כבטוח לשימוש" (GRAS), מה שאומר שאפשר להשתמש בו בתור תוסף מזון או תוסף תזונה באופן בטוח.

רוב הניסויים הקליניים שנערכו כדי להעריך את היתרונות וההשפעות של השימוש בצמח דיווחו כי לא נמצאו תופעות לוואי משמעותיות. עם זאת, כמה מחקרים דיווחו על כאבי ראש, סחרחורות, גירודים והפרעות בטן, ותופעות דומות דווחו לעיתים קרובות גם בקבוצות שקיבלו פלצבו.

בנוסף, נערך ניסוי קליני על מנת להעריך את השפעת תמצית הוולריאן הרפואי על זמן התגובה, הערנות והריכוז בבוקר שאחרי לקיחת התמצית ולא נמצאו שום השפעות שליליות (9).

ולריאן עלול להגיב עם מעכבים אחרים של מערכת העצבים המרכזית, דבר העלול לגרום להשפעות שליליות. מומלץ לא לצרוך אותו עם בנוזודיאזפינים (לדוגמה זנקס), ברביטורטים (לדוגמה פנוברביטל), מורפיום או אלכוהול.

מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל שלכם לפני השימוש בוולריאן רפואי, במיוחד אם אתם נוטלים תרופות אחרות.

איך לבחור תוסף ולריאן רפואי איכותי?

כמו בכל תוסף תזונה, שוב מאוד לקנות מוצר שמגיע מיצרן בעל מוניטין טוב הנצמד לנהלי ייצור נאותים (GMP). מוצרים מאיכות גבוהה מגיעים במינונים וריכוזים שונים, שצריך לשקול אותם בכובד ראש לפני הרכישה.

ולריאן: סיכום ומסקנות

ילד וילדה מציצים מבין השיחים וצוחקים

ולריאן הוא תוסף שמשתמשים בו למגוון רחב של מטרות: טיפול בנדודי שינה, מתח נפשי, חרדה, דיכאון, מיגרנות, כאבי שרירים, תסמונת קדם וסתית, ועוד. מדובר בתוסף, טבעי ויחסית זול ונגיש שכל אחד יכול להרשות לעצמו.

אהבתם את הדירוג והמדריך? חושבים שפספסנו משהו? ספרו לנו בתגובות שלמטה!
איתן לוי
איתן לוי

איתן לוי הוא דמות פיקטיבית של המומחה הכי גדול בעולם לאורח חיים בריא, תוספי תזונה, ויטמינים, וכל מה שקשור לגוף חזק, בריא ואנרגטי.

דברו איתנו בתגובות

השאירו תגובה

ויטה פלוס
Logo