קולוסטרום: הדרך שלכם לחיים בריאים – מדריך + 3 התוספים הכי טובים

קולוסטרום הוא נוזל המופרש מבלוטות החלב אצל בני אדם, פרות ויונקים אחרים לפני שחרור חלב האם.

הוא נחשב למזין מאוד, ומכיל רמות גבוהות של נוגדנים בצורת חלבונים שנלחמים בזיהומים ובחיידקים.

הוא מקדם גדילה ובריאות אצל תינוקות ובעלי חיים שרק נולדו, אך בנוסף, מחקרים מראים כי שימוש בתוסף שמכיל אותו יכול לעזור לגוף לפתח חסינות, לעזור להילחם בזיהומים ולשפר את בריאות המעיים שלכם לאורך החיים.

בשביל לעשות לכם חיים קלים יותר, חקרנו וצמצמנו עבורכם את תוספי הקולוסטרום הטובים ביותר שקיימים היום בשוק. מוכנים? אנחנו מתחילים!

תוספי הקולוסטרום הכי טובים לשנת 2024

קולוסטרום פלוס של חברת Naturade Symbiotics

מדובר בחברה שמספקת תוספי תזונה למותג iHerb הבינלאומי. המוצרים שלהם נועדו כדי לשפר את הבריאות והיופי הטבעי על ידי החזרת האיזון בין תוספי תזונה למקורות מזון.

המוצר מכיל אבקה שמספקת 1000 מ"ג של קולוסטרום בקר בכל מנה. מנה אחת שווה ל-2 קפליות, המוצר מכיל 120 קפליות.

בקצרה

 • 1000 מ"ג בכל מנה
 • לא מכיל גלוטן
 • מכיל פוליפפטידים עשירים בפרולין

בשורה התחתונה

זהו תוסף חזק המיוצר על ידי חברה בעלת מוניטין. הוא נקי מגלוטן, מהורמונים סינטטיים ומאנטיביוטיקה ומכיל פוליפפטידים עשירים בפרולין ו-25% נוגדנים פרוביוטיים (LGG) בהבטחה.

קולוסטרום של חברת NOW Foods

NOW Foods היא חברה הממוקמת בארצות הברית שהערכים המרכזיים שלה כוללים איכות והבטחה לקיימות סביבתית ולתרומה לצדקה. יש לה מעבדות פנימיות שבהן בודקים את איכות המרכיבים, העוצמה שלהם ועד כמה הם טהורים. היא מחזיקה כמה מפעלי ייצור והפצה גם בארצות הברית וגם בקנדה.

זה אחד מהתוספים בעלי הדירוג הגבוה ביותר שיש היום בשוק. הוא מכיל 500 מ"ג בכל מנה. מנה אחת שווה לקפליה אחת, המוצר מכיל 120 קפליות.

בקצרה

 • 500 מ"ג בכל מנה
 • ללא הורמוני גדילה סינטטיים
 • אימונוגלובולינים ולקטופרין המופיעים באופן טבעי
 • מיוצר במתקנים בעלי תקן GMP
 • מכיל חומרי מילוי

בשורה תחתונה

מדובר בתוסף עוצמתי המכיל קולוסטרום באיכות גבוהה ללא הורמוני גדילה סינטטיים. ניתן להשיג אותו או באריזה של 120 קפליות או בצורת אבקה באריזה של 85 גרם. ערך מעולה ביחס למחיר, החיסרון היחיד הוא השימוש בחומרי מילוי.

קולוסטרום פריים לייף של חברת Jarrow Formulas

Jarrow Formulas היא חברה הממוקמת בלוס אנג'לס, קליפורניה ומייצרת תוספי תזונה מאז 1977. המוטו שלה הוא: "תזונה ופורמולות מעולות" ובהתאם, מייצרת תוספי תזונה איכותיים ביותר, עוצמתיים וטהורים, בהבטחה.

מדובר בתוסף המכיל 500 מ"ג בכל מנה. מנה אחת שווה לקפלייה אחת, והמוצר מכיל 120 קפליות.

בקצרה

 • 500 מ"ג בכל מנה
 • ללא אנטיביוטיקה ותוספות הורמונים
 • תקן אורגני מטעם ה-USDA
 • ללא rBGH (הורמון גדילה מהונדס גנטית)
 • מופחת לקטוז

בשורה תחתונה

מדובר באחד מתוספי הקולוסטרום הטובים ביותר שניתן להשיג. הוא בעל תקן אורגני מטעם ה-USDA ולא מכיל הורמונים סינטטיים או אנטיביוטיקה. כמו כן, הוא מופחת לקטוז במטרה לצמצם אי נוחות אצל אנשים הרגישים ללקטוז. לגמרי שווה את הכסף!

מה זה קולוסטרום?

קולוסטרום הוא החלב הראשוני המיוצר בבלוטות החלב של פרות בריאות במהלך ה-72 שעות הראשונות שלאחר הלידה. הוא מורכב מתרכובות ייחודיות ושימש לאורך ההיסטוריה לטיפול במגוון של מחלות. טקסטים איורוודים הודיים קדומים תיארו את השימוש בקולוסטרום לצורך ריפוי. כיום, זוהי אחת הבחירות הראשונות של הרפואה לטיפול במגוון מחלות. בשנת 1799 גילה ד"ר כריסטופר הופלנד את הקשר הישיר בינו לבין ההתפתחות הבריאה של עגלים.

מאז אותה תקופה, נערכו כמויות משמעותיות של מחקרים על קולוסטרום. בתחילת המאה ה-19, מדענים התחילו לשים לב להשפעה שלו על גדילה, התפתחות והישרדות של תינוקות שרק נולדו. הם הצליחו לזהות רמות גבוהות של נוגדנים פרוביוטיים וקישרו אותן להגנה מפני מחלות זיהומיות.

כיום אנחנו יודעים שקולוסטרום שמקורו בבקר מכיל שומנים, חלבונים, פחמימות, ויטמינים, מינרלים ונוגדנים. רמת הנוגדנים בקולוסטרום מבקר יכולה להיות גבוהה עד פי 100 מאשר רמת הנוגדנים בחלב פרה רגיל!

בשביל ליצור ממנו תוסף תזונה, אוספים את הקולוסטרום מפרות שחוסנו לייצור נוגדנים הנלחמים בסוגים מסוימים של מחלות, בתקווה שאותם נוגדנים יוכלו להיות פעילים גם אצל בני אדם.

מזין במיוחד

קולוסטרום בקר נחשב למזין ביותר ומכיל יותר חומרים מזינים מאשר חלב רגיל.

הוא מכיל יותר חלבון, שומן, פחמימות, מגנזיום, ויטמין B, ויטמין A, ויטמין C, וויטמין E מאשר חלב פרה רגיל (1).

אמנם הוא מכיל המון חומרים מזינים, ויטמינים ומינרלים, אך היתרונות הבריאותיים שקשורים אליו מיוחסים בדרך כלל לתרכובות חלבון ספציפיות שיש בו, הכוללות:

 • לקטופרין – חלבון המעורב בתגובה של המערכת החיסונית לזיהומים, כולל אלו הנגרמים על ידי חיידקים ווירוסים (2, 3, 4).
 • גורמי גדילה – ההורמונים שמעודדים גדילה. קולוסטרום שמקורו בבקר מכיל רמות גבוהות במיוחד של שני הורמונים מבוססי חלבון הדומים לאינסולין ומעודדים גדילה, IGF-1 ו-IGF-2 (5).
 • נוגדנים – החלבונים שמכונים גם אימונוגלובולינים,  משמשים את המערכת החיסונית להילחם בחיידקים ווירוסים. קולוסטרום שמקורו בבקר עשיר בנוגדנים lgA, lgG, ו-lgM (6, 7).

מכיוון שהוא מכיל כל כך הרבה חומרים מזינים שנלחמים במחלות ומעודדים גדילה, כנראה שיש לו את היכולת לשפר את החסינות של הגוף, לטפל בזיהומים ולהציע מגוון יתרונות בריאותיים לבני אדם לאורך כל החיים.

למה משתמשים בקולוסטרום? למה הוא יכול להועיל?

איש מסתכל למעלה ומתלבט

חברות שמייצרות תוספי תזונה מציגות מספר יתרונות לקולוסטרום, מחיזוק המערכת החיסונית ועד לתוספת אנרגיה לספורטאים.

מערכת החיסון

הוא יכול לחזק את המערכת החיסונית ולעזור לגוף להילחם במחלות. ההשפעות שמחזקות את המערכת החיסונית מגיעות מהריכוז הגבוה של הנוגדנים lgA ו-lgG, חלבונים שיודעים להילחם בנגיפים ובחיידקים (8, 9).

מחקרים מראים שתוסף קולוסטרום יכול להיות יעיל במיוחד להגברת התפקוד של המערכת החיסונית אצל ספורטאים מתקדמים. מחקר שנערך לאורך 12 שבועות על קבוצה של 35 גברים שמתאמנים בריצות למרחקים ארוכים מצא כי שימוש בתוסף שמכיל אותו באופן יומי העלתה את כמות הנוגדנים lgA ב-79% בהשוואה לרמת הבסיס (10).

החוקרים הסבירו שרמות גבוהות יותר של lgA יכולות לשפר את החסינות של הגוף לזיהומים בדרכי הנשימה העליונות (11). מחקר נוסף שנערך לאורך 5 שבועות על קבוצה של 29 גברים רוכבי אופניים, הראה ששימוש ב-10 גרם ביום הצליח למנוע את הירידה בתאים חיסוניים לאחר אימון ולהפחית את הסיכון לתסמיני זיהום בדרכי הנשימה העליונות – בהשוואה לקבוצת הפלסבו (12).

מחקרים אחרים קישרו באופן דומה את השימוש בתוספי קולוסטרום עם תגובה חיסונית מוגברת, אך יש צורך במחקרים נרחבים יותר בנושא (13).

אימון גופני

במחקר שפורסם בשנת 2006, התחילו את המחקר בביצוע מבחני אנרגיה ועייפות על 29 גברים רוכבי אופניים מאומנים במיוחד. לאחר מכן, קיבלו הנבדקים מינונים נמוכים של תוסף קולוסטרום או פלסבו, לאורך 5 שבועות.

לאחר התקופה, נבחנו שוב מדדי האנרגיה והעייפות שלהם. התוצאות הראו שהמינונים הנמוכים של קולוסטרום היו קשורים לשיפור הביצועים אך נדרשים מחקרים נוספים בנושא.

אנטי אייג'ינג (נוגד הזדקנות)

חברות שמספקות תוסף קולוסטרום טוענות כי הוא מקדם הזדקנות בריאה מכיוון שהוא מכיל גורם גדילה דומה לאינסולין. עם זאת, לא נעשו מחקרים שתומכים בעובדה שלגורם הגדילה שדומה לאינסולין שנמצא בקולוסטרום יכולה להיות השפעה מסוימת על בני אדם.

שלשולים

התרכובות שקיימות בו, במיוחד הנוגדנים והחלבון לקטופרין – יכולות לעזור למניעת שלשולים שקשורים לזיהומים חיידקיים ויראליים (14, 15).

מחקר שנערך על קבוצה של 87 מבוגרים שסבלו משלשולים הקשורים לאיידס (HIV), הראה ששימוש ב-100 גרם קולוסטרום בכל יום, יחד תרופות נפוצות למניעת שלשולים הצליח להפחית באופן משמעותי את תדירות היציאות ב-21% יותר מאשר שימוש בתרופות הנפוצות בלבד (16).

ניתן לתת לפרות חיסונים נגד זנים ספציפיים של חיידקים בשביל לגרום להן לייצר קולוסטרום עשיר בנוגדנים שיכולים להילחם בזיהומים ספציפיים (17). סוגים כאלה נחשבים להיפר-חיסוניים ויכולים להיות דרך יעילה לטיפול בזיהומים מסוימים אצל בני אדם, כמו למשל חיידקי coli וגם Shigella dysenteriae בנוסף (18, 19, 20).

מחקרים מראים ששימוש בקולוסטרום היפר-חיסוני יכול למנוע סוג של שלשול שנקרא שלשול מטיילים שנגרם בדרך כלל על ידי חיידקי E.coli.

מחקר שנערך על קבוצה של 30 מבוגרים בריאים הראה ששימוש במנה יומית של 1200 מ"ג קולוסטרום בקר היפר-חיסוני המכיל נוגדנים שנלחמים בחיידקי E.coli הצליח להפחית את הסיכוי לפתח: "שלשול מטיילים" ב-90% בהשוואה לקבוצת הפלסבו (21).

עיכול

הוא יכול לחזק את המעיים ולהילחם בזיהומים בדרכי העיכול. מחקרים על בני אדם ועל בעלי חיים הראו את ההשפעה שלו על גדילה של תאי המעיים ועל חיזוק דופן הבטן ומניעה של חדירות מעיים, בעיה שגורמת לחלקיקים מהמעי לדלוף לשאר הגוף (22, 23, 24).

ההשפעות המועילות האלה מגיעות ככל הנראה מהלקטופרין וגורמי הגדילה שהוא מכיל (25, 26). מחקר שנערך על קבוצה של 12 ספורטאים שהיו רגישים לחדירות מעיים שקשורות לפעילות גופנית אינטנסיבית הראה ששימוש ב-20 גרם מונע 80% מהעלייה בחדירות מעיים בהשוואה לקבוצת הפלסבו.

מחקר הראה ששימוש בקולוסטרום בחוקן יכול להועיל לטיפול בקוליטיס, בעיה רפואית המאופיינת בדלקת במעטפת הפנימית של המעי הגס.

מחקר שנעשה על קבוצה של 14 מבוגרים שסובלים מקוליטיס ומשתמשים בתרופות מסורתיות, הראה שחוקן של קולוסטרום שמקורו בבקר ביחד עם התרופות המסורתיות, הצליח להפחית את הסימפטומים בהשוואה לתרופות המסורתיות בלבד.

יש מחקרים שנעשו על בעלי חיים שתומכים בהשפעה הפוטנציאלית שלו על מערכת העיכול, אך יש צורך במחקרים נוספים בנושא על בני אדם.

תוספת מסה רזה

קולוסטרום הוא חלבון תזונתי שיכול להוסיף מסת גוף רזה. נראה שהוא מתפקד באותו אופן שמתפקד חלבון מי גבינה, מכיוון שלא נראה שלגורמי הגדילה שדומים לאינסולין שקיימים בו יש השפעות נוספות.

איך לקחת קולוסטרום?

חפיסת כדורים נשפכת על רקע לבן

אין מינון סטנדרטי לצריכת תוסף שמכיל אותו. לפי האתר Examine.com, המינון המומלץ לשיפור בריאות המעיים הוא בין 20 ל-60 גרם ליום (המכיל בין 10% ל-20% של אימונולובולין).

במידה והצורך בשימוש בתוסף הוא למניעה של: "שלשול מטיילים", יש צורך לקחת בין 400 ל-3500 מ"ג  של אימונוגלובולינים. בשביל שקולוסטרום שמקורו בבקר יוכל להיות יעיל למניעת "שלשול מטיילים", הפרה חייבת לקבל חיסון לחיידקי E.coli. תוספים שמכילים אותו יכולים להגיע בצורת אבקה או בקפליות.

האם יש תופעות לוואי לשימוש בקולוסטרום?

בהתבסס על מחקרים מצומצמים שנעשו על בני אדם, נראה שהוא בטוח לשימוש בשביל רוב האנשים, אך יש לו כמה חסרונות.

בתור התחלה, תוספי תזונה ואבקות קולוסטרום הם מוצר יקר, המחיר שלהם נע בין 200 ל-400 ש"ח עבור 450 גרם, כאשר המינון האופייני הוא כחצי כפית (1.5 גרם) ליום.

אנשים שאלרגיים לחלב לא יכולים להשתמש בקולוסטרום שמקורו בבקר. ניתן לייצר מוצרים שיכולים להכיל אלרגנים נפוצים אחרים כמו סויה.

זה מאוד תלוי בצורת הגידול של הבקר, קולוסטרום יכול להכיל אנטיביוטיקה, חומרי הדברה או הורמונים סינטטיים, אך אפשר לקנות מוצרים שנבדקו שהם לא מכילים את התרכובות האלה.

לא ידוע אם תוסף קולוסטרום בטוח לנשים בהיריון או לנשים מניקות.

אנשים מסוימים מודאגים מהאתיקה שעומדת מאחורי אופן ההפקה של קולוסטרום מבקר כי הוא אמור לשמש את העגלים שנולדים וזקוקים לו לאחר הלידה.

יכולות להיות בעיות בטיחות הקשורות לתוספים מהסוג הזה. באחד המחקרים, 8 מתוך 55 דגימות שנלקחו מקולוסטרום שמקורו בבקר הכילו עקבות של סלמונלה, חיידק מוכר ומזיק.

אך עם זאת, במידה והוא מפוסטר כמו שצריך, אין מה לדאוג מסלמונלה וחיידקים מזיקים אחרים.

תמיד, אבל תמיד יש לרכוש תוספי תזונה ממקור אמין ובעל מוניטין ויש לפנות ליצרן לכל שאלה ספציפית שיש לכם בנוגע למקור הקולוסטרום בתוסף ולצורה שבה עיבדו אותו.

בסופו של דבר, תוסף קולוסטרום יכול להיות יקר ולהכיל אלרגנים נפוצים כמו חלב וסויה. בנוסף, קיימת השאלה האתית בנוגע לשימוש בקולוסטרום מבקר והדאגה מהאפשרות שהתוסף יכיל חיידקים מזיקים.

איך לבחור מוצר קולוסטרום איכותי?

חשוב לבדוק שהמוצר עבר עיבוד בצורה ראויה, אך לא עבר עיבוד-יתר, ובהתאם גם עבר בקרת איכות רצינית. אין לכם מה לדאוג יותר מידי בנוגע לרמת האימונוגלובולינים (IG): למרות שהם חשובים לעגלים שרק נולדו, הם לא ממש משמעותיים לבני אדם.

התוסף הכי טוב צריך להיות:

 • מופק מפרות הגדלות במרעה פתוח
 • מעובד בחום נמוך
 • מפוסטר-על
 • ללא הורמונים, חומרי הדברה ואנטיביוטיקה
 • נאסף ממחלבות אורגניות

קולוסטרום: השורה התחתונה

מדוברב תוסף שעשוי מנוזל המשתחרר מעטיני הפרות זמן קצר לאחר הלידה.

הוא עשיר בתרכובות שיכולות להילחם במחלות, להגביר את תפקוד המערכת החיסונית, להילחם בזיהומים שעלולים לגרום לשלשולים ולשפר את בריאות המעיים. למרות זאת, יש צורך במחקרים נוספים כדי להוכיח את יעילותו בצורה חד משמעית.

למרות שהוא נחשב לבטוח לשימוש עבור רוב בני האנשים, חלק מהאנשים יכולים להביע דאגה בנוגע למקור שלו ולאופן שבו מעבדים אותו. כמו כן, הוא בדרך כלל די יקר.

אך בסופו של דבר, קולוסטרום יכול להועיל לבעיות רפואיות ספציפיות, זיהומים מסוימים או דלקות מעיים.

עזרנו לכם? אהבתם את המאמר? נשארתם עם שאלות? כתבו לנו למטה בתגובות!
אייל רז
אייל רז

אייל רז הוא דמות פיקטיבית של מומחה לכושר, תזונה, וספורט. אייל אוהב להתעורר מוקדם לריצת 10 קילומטר, ולא מוותר על ארוחת בוקר בשום יום בשבוע.

דברו איתנו בתגובות

השאירו תגובה

ויטה פלוס
Logo