בחירת העורכים

וירוס בבטן: תסמינים ודרכי טיפול מומלצות לשנת 2024

גסטרואנטריטיס הוא מונח רפואי לנגיף הגורם לדלקת הקיבה והמעיים, אנשים רבים קוראים לזה וירוס או שפעת בטן, אבל כולם מתכוונים לאותו דבר-דלקת של רירית הבטן או וירוס בבטן.

וירוס בקיבה יכול לפגוע בכל אחד ובכל גיל. הוא עלול להזיק לתינוקות, לאנשים מבוגרים ולכל מי שיש לו מערכת חיסונית חלשה ועלול לפתח סיבוכים.

2 מוצרים שיעזרו לכם לטפל בתסמינים של וירוס בבטן מבלי לשבור את הראש:

הבחירה שלנו
1
Helico Bacstop של מעבדות הומאוטריט
עוזר להתמוד עם תסמינים של בעיות במערכת העיכול כמו: כאבים חדים בקיבה, חוסר תיאבון, בחילות, סחרחורות, נפיחות, צרבות, גזים ועוד
מומלץ!
100% טבעי.
באישור משרד הבריאות
מסייע בשיפור תפקוד מערכת העיכול.
מחטא טבעי
2
בלזם של חברת MORE
תערובת צמחים מימי קדם שהסגולות האנטי-דלקתיות שלה איפשרו לה לשמש בתור תרופה למעל 500 בעיות שונות. מומלצת לשימוש במצבים של: וירוסים מסוגים שונים, דלקות בדרכי השתן, הליקובקטר פילורי, זיהומים אקוטיים במערכת העיכול, ועוד.
לחיטוי טבעי!
100% טבעי
מחטא, קוטל ומשמיד וירוסים, חיידקים ומיקרואורגניזמים אחרים.
כל האמור כאן אינו מהווה התוויה רפואית אלא תמצות מאמרים מדעיים המובאים כאן מכוח חוק חופש המידע. המידע אינו מהווה הנחיה רפואית או המלצה לטיפול. אנשים הנוטלים תרופות לפי מרשם, נשים בהריון, נשים מניקות וילדים – יש להתייעץ עם רופא לפני השימוש.

הוירוסים האלה הם בדרך כלל לא חזקים מדי ונעלמים לבד וללא טיפול. מקרים חמורים של דלקת הקיבה והמעיים עלולים לגרום לבעיות בריאותיות אחרות ובמקרים קיצוניים אף למוות.

תוכן עניינים לצפיה בתוכן העניינים

סימפטומים של וירוס בבטן

קל להתבלבל בין המופילוס אינפלואנזה או שפעת, לבין וירוס בבטן, הידוע בשם "שפעת המעיים".

השפעת הזו נגרמת על ידי מספר וירוסים, בעיקר נוירו-וירוסים, המהווים יותר מחצי מכלל המקרים וגם וירוסים אחרים כמו וירוס רוטה וחיידקי סלמונלה כמו Escherichia Coli יכולים גם הם להיות הסיבה.

קבלת חיסון נגד שפעת אינו מונע הידבקות בדלקת הקיבה והמעיים, אבל הוא כן מונע הידבקות בהמופילוס אינפלואנזה.

תסמיני שפעת המעיים כוללים כאבי בטן, בחילות, הקאות ושלשולים. תסמינים נפוצים נוספים כוללים חום בדרגה נמוכה, צמרמורות וכאבי שרירים. הסימפטומים יכולים להתחיל רק כ-12 שעות לאחר החשיפה ויכולים להימשך בין יום אחד ל-14 יום. למרבה הצער הדלקת הזו היא מדבקת ביותר.

דלקת הקיבה והמעיים מופצת על ידי "מחזור צואה-פה", כלומר, וירוסים הנמצאים בצואה או קיא נגועים מוצאים את דרכם לפה שלנו על ידי נגיעה במשטח מזוהם ואז נגיעה בפנים או אכילה/שתייה של מזון או משקה מזוהמים.

בהשוואה לווירוסים אחרים, נוירו-וירוסים יכולים לשרוד ימים שלמים על גבי משטחים שונים בבית ולכן הם מתפשטים בקלות.

מה גורם לוירוס בבטן?

אישה עם וירוס בבטן יושבת על המיטה

זיהומים נגיפיים, חיידקיים או טפיליים גורמים לרוב המקרים של וירוס בבטן. מדובר בזיהומים מדבקים אשר יכולים להתפשט באמצעות מגע עם אדם אחר חולה, מגע עם פריט שבו נגע לאחרונה מישהו עם גסטרואנטריטיס, או צריכת מזון או מים מזוהמים.

אנשים רבים מפתחים וירוס בבטן בזמן שהייה בחו"ל, במיוחד במדינות פחות מפותחות.

הגורם השכיח ביותר להידבקות בגסטרואנטריטיס הוא נוירו-וירוס, כאשר מישהו חולה בדלקת הקיבה והמעיים בדרך כלל מדובר בזיהום של אחד הנגיפים מהמשפחה הזו.

הנוירו-וירוס מדבק מאוד, ולעתים קרובות אחראי להתפרצויות מחלה בספינות תענוגות, בבתי אבות ובבתי ספר. הסימפטומים נמשכים בדרך כלל רק יום-יומיים.

עד לאחרונה זיהום בוירוס הרוטה היה הגורם השכיח ביותר לגסטרואנטריטיס אצל ילדים. הסימפטומים נמשכים עד שבוע, ויכולים להיות קשים מאוד.

אצל ילדים צעירים, במיוחד ילדים מתחת לגיל חמש, דלקת במערכת העיכול מנגיף הרוטה עלולה לגרום לסיבוכים חמורים יותר מהתייבשות אם לא מטפלים בהם, ואף עלולה להיות קטלנית.

מאז שנת 2006, ישנם חיסונים יעילים לנגיף הזה שהפחיתו באופן דרסטי את שכיחותם של ילדים מאושפזים הסובלים מזיהום רוטו-וירוס וגסטרואנטריטיס.

חיידקים גורמים למקרים רבים של דלקת הקיבה והמעיים שכוללים זיהומים עם Escherichia Coli ומינים שונים של סלמונלה, קמפילובקטר, שיגלה, סטפילוקוקוס וחיידק ירסיניה.

בחלק מהמקרים החיידקים עצמם גורמים לדלקת בעוד שבאחרים החיידקים מייצרים רעלנים הפוגעים במערכת העיכול וגורמים לאנשים לחלות.

מוצרי מזון שנרכשו מחנויות עלולים להיות נגועים בחיידקים מזיקים, ומזון שהוכן בבית או במסעדה בה לא שומרים על היגיינה מספקת עלול להיות מזוהם. החיידקים הללו יכולים להתפשט גם מאדם לאדם.

פרוטוזואה כמו Giardia Lamblia ו-Cryptosporidium Parvum יכולים גם הם לגרום לדלקת במערכת העיכול, רוב האנשים שנדבקים בטפילים האלה נדבקים כתוצאה משתיית מים מזוהמים.

הם יכולים להתפשט גם על ידי מגע בין בני אדם. הסוגים של הזיהומים האלה שכיחים יותר במדינות פחות מפותחות. אנטיביוטיקה עשויה להגביר את הסיכון לחלות בדלקת הקיבה והמעיים אצל אוכלוסיות רגישות על ידי הפרעה במאזן של חיידקי המעי (מיקרוביוטה).

מניעה של וירוס בבטן

בחורה צעירה נחה במיטה עם מצעים אפורים

מכיוון שדלקת הקיבה והמעיים עלולה להיגרם על ידי מספר גורמים שונים, חיסון נגד שפעת אינו מספיק כדי להגן עליכם מפני דלקת במערכת העיכול.

במידה ויש לכם ילדים, חשוב שתדאגו שהם יקבלו את החיסונים הנדרשים בזמן. החיסונים האלה יכולים להגן על ילדכם מפני נגיף רוטה. לא כל הילדים יכולים לקבל חיסון דרך הפה (ולא בזריקה), לכן חשוב לפנות לרופא הילדים לפני שעושים זאת.

מומלץ לנקוט בצעדים הבאים כדי להפחית את הסיכון להידבק בדלקת:

הקפידו לשטוף היטב את הידיים

כשאתם חולים, הנגיף מתפשט ומדביק כל מה שבא במגע עם צואה נגועה. שטיפה נכונה של הידיים היא חיונית לעצירת ההתפשטות. נגיפים שנותרו על הידיים יכולים להתפשט בקלות למשטחים, אוכל ואנשים שבאים אתכם במגע.

חשוב לשטוף ידיים היטב אחרי שהולכים לשירותים, מחליפים חיתול, נוגעים במשטח כלשהו בחדר השירותים והאמבטיה וכמובן לפני שמתעסקים עם אוכל.

היזהרו עם אוכל

איש מבוגר סובל מתופעות של וירוס בבטן

אתם עלולים להידבק בשפעת המעיים ממזון או ממים מזוהמים, או להעביר אותה למישהו אחר. כדי להרחיק את הנגיפים מהאוכל שלכם חשוב לנקות את משטחי המטבח בעזרת חומר חיטוי (שהורג חיידקים), במיוחד בעבודה עם בשר נא או ביצים.

תרחיקו בשר נא, ביצים ועופות ממאכלים שאינם נאים. עדיף להימנע מאכילת בשר, ביצים או מאכלי ים שאינם מבושלים עד הסוף.

אין מה לעשות, וירוס בבטן זה אחד המצבים הכי מבאסים שיש: במקום לקום בבוקר עם חיוך, אנחנו מוצאים את עצמנו מתעוררים עם חום וראש שמתפוצץ מכאבים, סובלים מבחילות, מקיאים ומשלשלים את הנשמה, עם כאבי בטן שמרגישים כאילו דקרו אותנו עם סכין. כאן תוכלו למצוא את המוצרים הטבעיים שאנחנו הכי אוהבים, שיכולים לסייע לכם עם תסמינים של וירוס בקיבה.
באישור משרד הבריאות למידע נוסף
כל האמור כאן אינו מהווה התוויה רפואית אלא תמצות מאמרים מדעיים המובאים כאן מכוח חוק חופש המידע. המידע אינו מהווה הנחיה רפואית או המלצה לטיפול. אנשים הנוטלים תרופות לפי מרשם, נשים בהריון, נשים מניקות וילדים – יש להתייעץ עם רופא לפני השימוש.

עדיף לשתות רק מוצרי חלב ומיץ תפוחים שעברו פסטור (תהליך חימום שהורג חיידקים). הקפידו לשטוף היטב ירקות ופירות לפני האכילה.

תקפידו לשתות מים מבקבוקים והימנעו מהוספת קוביות קרח כאשר אתם נמצאים בחו"ל במיוחד במדינות מתפתחות. חיידקים לא מוכרים שחיים במים עלולים לגרום לכם לחלות.

כדי לשמור על הבריאות של הסובבים אתכם אל תכינו אוכל לאנשים אחרים בזמן שאתם חולים ולמשך יומיים לאחר שהסימפטומים נעלמו. תנקו כל מה שייתכן שנגעתם בו בזמן שהייתם חולים.

שטפו את הכביסה במים חמים וייבשו אותה בחום גבוה. תקפידו להשתמש בחומר חיטוי לניקוי אזורים בהם אדם חולה הקיא או שלשל.

מתכונים ביתיים

לעיתים קרובות אין טיפול רפואי ספציפי בנגיף גסטרואנטריטיס. אנטיביוטיקה לא יעילה נגד וירוסים, ושימוש יתר בהם יכול לתרום להתפתחות זנים עמידים לאנטיביוטיקה של חיידקים. ההמלצה היא לטפל בשפעת המעיים לבד בבית על פי השלבים הבאים:

לשתות את הנוזלים הנכונים

יהיה עליכם לשתות מספיק נוזלים כדי למנוע התייבשות. בנוסף למים, ילדים גדולים יותר ומבוגרים יכולים לשתות משקאות איזוטוניים כמו גטורייד ו-Power Aid, בעוד שתינוקות וילדים צעירים יכולים לצרוך תמיסות נגד התייבשות כמו Pedialyte.

אם הילדים שלכם מקיאים, תוכלו לנסות לתת להם מספר כפיות נוזל אחת לכמה דקות. אפשר להמשיך להניק תינוקות כרגיל ולהימנע ממשקאות עם תכולת סוכר גבוהה כגון מיצים או משקאות מוגזים כי הם עלולים להחמיר את השלשול.

לאכול את המאכלים הנכונים

בחורה עם שיער קצר וגופייה לבנה מתאוששת ממחלה

אם אין לכם תיאבון כדאי להתמקד בשתיית נוזלים בלבד לתקופה קצרה. מומלץ לאכול עמילן מבושל כמו תפוחי אדמה, אטריות, אורז, חיטה ושיבולת שועל או דגנים רגילים עם מלח אם אתם סובלים משלשול מימי.

אפשר לנסות לאכול גם לנסות קרקרים, בננות, מרק וירקות מבושלים.

עדיף להימנע ממאכלים כבדים. מצד שני, כדאי להימנע ממאכלים מסוימים עד שתרגישו טוב יותר, לרבות מוצרי חלב, קפאין, אלכוהול, ניקוטין ומזונות שומניים או מתובלים מאוד.

והכי חשוב, תנוחו הרבה! המחלה או ההתייבשות עלולים לגרום לכם להרגיש עייפים.

מבוגרים מתחת לגיל 65 עם התקף שלשול חדש ללא חום או דם בתנועות הקיבה יכולים ליטול תרופות להפסקת השלשול כמו לופרמיד (אימודיום) או ביסמוט סובסליצילאט (פפטו ביסמול) למשך יום עד יומיים. אם אין אלרגיה לתרופות הללו כמובן. מבוגרים מעל גיל 65 צריכים לפנות לרופא המטפל שלהם לפני נטילת תרופות ללא מרשם.

השפעות לטווח הארוך

ילד מחזיק גליל נייר טואלט והולך לשירותים

למרות שהגוף בדרך כלל מנקה זיהום בתוך מספר ימים לפעמים יכולות להיות השפעות מתמשכות. נגיף גסטרואנטריטיס יכול לשנות את מאזן המיקרוביום ולהוביל לירידה במגוון ובכמות החיידקים הטובים בקיבה, זה עלול לגרום לסיבוכים בריאותיים בטווח הארוך.

מחקר אחד מצא שאחד מכל חמישה מהנפגעים מנוירו-וירוס חווה שינויים משמעותיים במיקרוביוטה, אם כי לא ברור כמה מהם יפתחו סיבוכים כתוצאה מחוסר איזון זה.

אחת ההשלכות הפוטנציאליות של גסטרואנטריטיס היא סוג של תסמונת המעי הרגיז (IBS) שיכולה להתרחש לאחר אירוע זיהומי של מערכת העיכול. על פי מחקרים תסמונת המעי הרגיז לאחר אירוע זיהומי משפיעה על בין 5-32% מאלו שנדבקו בגסטרואנטריטיס.

למרות התחזית טובה לסוג זה של תסמונת המעי הרגיז, כאשר התסמינים בדרך כלל נעלמים זמן קצר לאחר התפתחותם, ללא צורך בטיפול. במקרים של דלקת מעי חיידקית, זה יכול לקחת כמה שנים עד שהבעיה נפתרת, אבל אם היא נגרמת על ידי זיהום נגיפי, הסימפטומים בדרך כלל נעלמים בתוך מספר חודשים.

הסוג הזה של תסמונת המעי הרגיז עלולה לגרום לאי נוחות אבל היא לא מובילה לתופעות שליליות אחרות ולא מגבירה את הסיכון למחלות או הפרעות אחרות לאחר ההחלמה.

סיבוכים פוטנציאליים אחרים (אך נדירים) של דלקת במערכת העיכול, כוללים התפתחות של קוליטיס כיבית, מפרצת אבי העורקים או דלקת מפרקים תגובתית בחודשים שלאחר ההדבקה.

שפעת המעיים מול הרעלת מזון

אישה צעירה עם סוודר גולף אפור יושבת על הספה

ישנם תסמינים קליניים משותפים רבים לשפעת המעיים והרעלת מזון כמו הקאות, שלשולים, אי נוחות בבטן וחום. הדרך הקלה ביותר לדעת את הסיבה לתסמינים היא להסתכל על מה שעשיתם לאחרונה.

אם הסימפטומים שלכם נגרמים כתוצאה מהרעלת מזון, הם בדרך כלל מתרחשים בתוך מספר שעות לאחר האכילה. אם אתם זוכרים שאכלתם משהו חריג או אם אנשים אחרים שאכלו את אותו הדבר כמוכם סובלים גם הם מתסמינים דומים כנראה שאתם סובלים מהרעלת מזון.

אם אתם היחידים שחליתם, סביר להניח שאתם סובלים ממחלה נגיפית.

הסימפטומים של הרעלת מזון מתפתחים מהר יותר מאשר אלה של נגיף בקיבה. לסימפטומים של נגיף בקיבה יכולים לקחת כמה ימים כדי להתפתח, לעומת זאת תסמינים של הרעלת מזון יכולים להופיע במהירות רבה, תוך שש שעות בלבד לאחר האכילה.

הרעלת מזון נגרמת בדרך כלל על ידי חיידקים. סלמונלה ו-Escherichia Coli הם שני סוגים נפוצים של חיידקים הקשורים להרעלת מזון. בדרך כלל, הרעלת מזון לא מתרחשת אצל מאדם אחד, כל מי שאוכל את המזון המזוהם חולה.

סלט ירקות, ביצים, עופות לא מבושלים, מוצרי חלב ופירות ים יכולים לגרום בקלות להרעלת מזון אם לא מבשלים אותם כמו שצריך, בין אם בבית ובין אם במסעדה.

מספר הבדלים בין וירוס בבטן לבין הרעלת מזון:

 • שלשולים עם דם הם בדרך כלל סימפטום של הרעלת מזון.
 • הקאה בכוח והתכווצויות בבטן נגרמות לעיתים קרובות על ידי נוירו-וירוס, סוג של נגיף קיבה.
 • לנגיפים בבטן לוקח זמן רב יותר להתפתח, אך הם בדרך כלל נעלמים בתוך 24-28 שעות לאחר תחילת הופעת הסימפטומים. הרעלת מזון בדרך כלל נמשכת זמן רב יותר.
 • הרעלת מזון פוגעת בדרך כלל ביותר מאדם אחד ולעתים קרובות ניתן לייחס אותה למקור מסוים.
 • הסבירות שנגיף בקיבה יגרום לחום, כאבי ראש וכאבי בטן גבוהה יותר.

טיפול בילדים עם גסטרואנטריטיס

מומלץ להשאיר את הילדים בבית אם הם סובלים משלשולים והקאות. בדרך כלל אין טיפול ספציפי והילדים אמורים להתחיל להרגיש טוב יותר בתוך כמה ימים. בדרך כלל אין צורך לקבל ייעוץ רפואי אלא אם כן הסימפטומים שלהם לא משתפרים או שיש סיכון לבעיה חמורה יותר.

הקלת הסימפטומים של וירוס בבטן אצל ילדים

תעודדו אותם לשתות הרבה נוזלים, הם צריכים לפצות על כל הנוזלים שאיבדו כתוצאה מההקאות והשלשולים.

ההמלצה היא לשתות בעיקר מים. הימנעו מלתת להם משקאות מוגזים או מיצי פירות, מכיוון שהם עלולים להחמיר את השלשול. במידה ויש לכם תינוקות אפשר להמשיך להאכיל אותם כרגיל.

במידה והילדים רעבים, תנו להם לאכול מרק או אוכל מוצק, תנסו לתת להם כמויות קטנות של מאכלים פשוטים, כמו אורז, פסטה ולחם.

תנו להם אקמול במידה והם סובלים מחום או כאבים. ילדים צעירים בדרך כלל מעדיפים אקמול נוזלי מאשר טבליות, כי הוא קל יותר לבליעה.

אם הם סובלים מהתייבשות, השתמשו במשקאות איזוטוניים המיוצרים משקיקים או אבקות שאפשר לקנות בבתי מרקחת.

רופא המשפחה או הרוקחים יכולים להמליץ על המינון הנכון לילדים שלכם. אל תתנו להם תרופות נגד שלשול ונוגדי הקאות, אלא אם כן קיבלתם המלצה כזו על ידי רופא המשפחה או הרוקח.

וודאו שאתם וילדכם שוטפים את הידיים באופן קבוע בזמן שהם חולים והרחיקו אותם מבית הספר או מהפעוטון עד 48 שעות לפחות לאחר שהתסמינים שלהם הפסיקו.

והכי חשוב, תוודאו שהם באמת מקבלים את המנוחה שהם צריכים כדי להתחזק!

עצירת התפשטות שפעת המעיים

ילדה קטנה עם וירוס בבטן במנוחה על הספה

מכיוון שזה כל כך מדבק קשה מאוד להישמר מפני הידבקות בדלקת הקיבה והמעיים. לפניכם מספר טיפים שיעזרו לכם להגן על עצמכם מפני זיהומים נגיפיים הגורמים לדלקת הזו:

 • חסנו את הקטנטנים. ניתן לחסן גם תינוקות נגד הוירוס. החיסון מוצע לתינוקות בגילאים 2,4 ו-6 חודשים במידה והם מבקרים אצל הרופא לעיתים קרובות.
 • תשטפו את הידיים לעיתים קרובות כדי לעצור את התפשטות החיידקים. חיטוי ידיים חשוב גם לאחר שהסתובבתם בחוץ.
 • תחטאו גם את הבית! השתמשו בחומרי ניקוי ביתיים לחיטוי משטחים וחפצים כמו משטחי עבודה, ידיות לדלתות, ידיות, כיורים, שירותים, מקלדות מחשב וטלפונים.
 • תפרידו את הכביסה שלכם. שטפו כביסה של מי שהחלימו משפעת המעיים מהכביסה של שאר בני משפחתכם.
 • תנסו להרחיק את ילדיכם (במיוחד תינוקות) מאנשים חולים. אם מישהו ממשפחתכם חולה, הישארו בבית ואל תלכו לעבודה, לבית הספר או למעון. אתם צריכים להמתין 48 שעות לאחר שהסימפטומים הפסיקו לפני שאתם חוזרים לשגרה.

מתי צריך לראות רופא?

אישה מבוגרת עם חולצה ורודה ומשקפיים בבדיקה אצל הרופא

בעוד שרוב מחלות המעיים חולפות מעצמן, ישנם מקרים בהם יש צורך בטיפול רפואי. מומלץ לשים לב לתסמינים הבאים המעידים על התייבשות קשה:

 • צימאון מוגבר
 • פה יבש
 • כאבי ראש
 • בלבול
 • דופק מוגבר מעל 100 פעימות לדקה
 • נשימה כבדה
 • סחרחורת בעמידה, ישיבה או שכיבה
 • עילפון
 • תשישות
 • שתן בצבע צהוב כהה או בצבע ענבר
 • היעדר שתן בטווח של 6-8 שעות (במהלך היום)

תסמינים נוספים הדורשים התייחסות של רופא:

 • צואה עם דם/דימום מפי הטבעת או דם בהקאות
 • הקאות במשך יותר מ-24 שעות
 • חום גבוה מ-40 מעלות צלזיוס
 • ירידה במשקל
 • כאבי בטן עזים
 • תסמינים שנמשכים יותר משבוע
 • הריון

תסמינים אצל תינוקות המחייבות התייחסות רופא מיידית:

 • הקאות שנמשכות מספר שעות
 • החיתול לא היה רטוב כבר שש שעות
 • יש צואה מדממת או שלשול חמור
 • אם יש נקודה רכה שקועה על הראש
 • פה יבש או שהתינוק בוכה ללא דמעות
 • אם התינוק ישנוני בצורה בלתי רגילה, מנומנם או לא מגיב

אם לפחות אחד מהתסמינים הללו קיימים, יש צורך לפנות מיד לאבחנה של רופא מומחה וייתכן שיהיה צורך במתן עירוי ואף אשפוז.

טיפים נוספים:

גבר עם חולצה לבנה וג'ינס עומד במרפסת

אחד הדברים החשובים ביותר זה להקפיד על שתייה מרובה של נוזלים. במידה ואתם סובלים מהקאות ושלשולים, המשמעות של זה היא שאתם מאבדים הרבה נוזלים.

קחו לגימות קטנות של מים או מרק כדי להימנע מהתייבשות. נוזלים המכילים אלקטרוליטים כמו משקאות איזוטוניים או מי קוקוס יכולים גם הם להועיל (הימנעו משתיית משקאות ממותקים).

אם הפסקתם להקיא ולשלשל, אתם יכולים להתחיל לאכול מזון פשוט וקל לעיכול כמו טוסט, קרקרים, מרק, אורז ולחם. עדיין חשוב שתנוחו הרבה! עדיף לבטל פגישות או פעילויות מתוכננות עד שתרגישו טוב יותר.

אל תיקחו תרופות נגד בחילות או נגד שלשולים מבלי להתייעץ תחילה עם רופא או רוקח,יש תרופות שיכולות לגרום לכם להרגיש רע יותר. מבוגרים יכולים ליטול איבופרופן או פרצטמול כדי להקל על הסימפטומים.

שאלות ותשובות

רופא עם סטטוסקופ על הצוואר בפרצוף עם הבעת שאלה

כיצד מאבחנים נגיף במעיים?

הרופא שלכם יבצע בדיקה גופנית וישאל אתכם שאלות לגבי הסימפטומים שאתם חווים. יכול להיות שתתבקשו לספק דגימת צואה כדי לשלול בעיות בריאותיות אחרות.

כמה נפוץ וירוס בבטן?

נגיף הבטן שכיח מאוד. נוירו-וירוס הוא הגורם השכיח ביותר לדלקת הקיבה והמעיים (גסטרואנטריטיס).

בארצות הברית לבדה נוירו-וירוס גורם ל-19-21 מיליון מקרים של הדלקת מדי שנה.

האם דלקת הקיבה והמעיים עלולה לגרום לחום?

אתם עלולים לסבול מחום כאשר אתם חולים בדלקת הקיבה והמעיים, חום יכול להיות סימן לכך שהגוף שלכם נלחם בזיהום.

אתם עלולים להזיע ולסבול מצמרמורות. תסמינים נוספים הם כאבי ראש ולעיתים אף כאב בכל הגוף.

למה סובלים מהתסמינים בעיקר בלילה?

אצל אנשים מסוימים תסמיני המחלה עשויים להיות בולטים יותר בלילה בגלל השעון הביולוגי. עלייה בפעילות מערכת החיסון בלילה משחררת כימיקלים שנלחמים בזיהום ואלה עלולים לגרום לדלקת שגורמת לכם להרגיש רע יותר בזמן שהגוף שלכם נלחם בדלקת.

האם דלקת הקיבה והמעיים (גסטרואנטריטיס) מדבקת?

שפעת הבטן מתפשטת ועוברת בקלות לאנשים אחרים. אתם יכול להידבק בנגיף בכל עונה בשנה, אבל הווירוס נפוץ יותר בין החודשים נובמבר עד אפריל כאשר אנשים נוטים לבלות יותר זמן בתוך הבית.

מגוון וירוסים עלולים לגרום לדלקת, לכן ייתכן שתקבלו גרסאות שונות של המחלה פעמים רבות במהלך החיים. המחלה מתפשטת מאדם לאדם על ידי מגע עם חלקיקים זעירים ובלתי נראים מצואה או מהקיא של אדם שנדבק ויכולה להדביק אתכם.

ההדבקה יכולה לקרות אם אתם נוגעים במשטחים ובאים במגע עם החיידקים ולאחר מכן נוגעים באוכל או בפה שלכם, אם אתם אוכלים או שותים מזון או משקאות שיש בהם חיידקים של אדם חולה או נמצאים קרוב למישהו שסובל משפעת המעיים (גם אם אין להם תסמינים).

כמה זמן וירוס בבטן נמשך?

שפעת המעיים נמשכת בדרך כלל פחות משבוע. הקפידו להישאר בבית אם יש לכם תסמינים והמשיכו להקפיד על שטיפת ידיים טובה.

הנגיף עדיין יכול להיות בצואה עד שבועיים לאחר הפסקת הסימפטומים, אז היזהרו במיוחד כשאתם בשירותים. שטפו תמיד את הידיים לאחר כל יציאה ושטפו בדים מלוכלכים היטב במים חמים עם סבון.

מי נוטה להידבק יותר בדלקת הקיבה והמעיים?

כל אחד יכול להידבק אבל יש קבוצות ברמת סיכון גבוהה יותר. תינוקות וילדים חשופים יותר להידבקות וגם בני הדור השלישי, אנשים עם מערכת חיסונית חלשה ונשים בהריון.

הילד נדבק בדלקת, מה לתת לו לאכול?

ברגע שהילדים מפסיקים להקיא אפשר לתת להם לאכול שוב. המאכלים הטובים ביותר אחרי התמודדות עם דלקת הקיבה והמעיים הם דיאטה הכוללת בננות, אורז, רסק תפוחים וטוסט. המזונות האלה קלים מאוד לעיכול. אפשר גם לתת להם לאכול קרקרים, עוף בגריל או עוף בתנור.

ילדים צריכים להימנע ממאכלים שומניים, כבדים או חריפים במשך כמה ימים לאחר שההקאות פסקו. הימנעות מחלב יכולה להיות מועילה גם בגלל אי סבילות חולפת ללקטוז לאחר ההחלמה מהדלקת. במידה ומדובר בתינוקות עדיין צריך להניק אותם או לקבל פורמולה אחרת בהתאם לתגובה שלהם.

משקאות מסוימים כמו מיץ תפוחים או משקאות מוגזים עלולים להחמיר את ההקאות או השלשולים ולכן עדיף להקפיד על שתיית משקאות איזוטוניים או מים. אם הילדים שלכם סובלים מבחילה או הקאות עדיף להפסיק לתת להם לאכול עד שהמצב שלהם יתייצב.

השורה התחתונה

בחור צעיר שוכב במיטה עם וירוס בבטן

רוב המבוגרים ללא מחלות רקע יחלימו מהתסמינים של וירוס בבטן ומדלקת המעיים בתוך מספר ימים ללא סיבוכים מתמשכים.

ילדים צעירים, אנשים קשישים, נשים בהריון ובעלי מערכת חיסונית חלשה נוטים יותר לחוות התייבשות קשה או חוסר איזון אלקטרוליטי במידה והם לא מקבלים טיפול מספק. הדלקת עלולה לגרום לאנשים בקבוצת סיכון מוגברת לפתח מחלות והפרעות אחרות.

הקפדה על שטיפת ידיים נכונה והישארות בבית בזמן שחולים יכולה לסייע במניעת התפשטות ההדבקה. אם אתם מודאגים מעצמכם או ממישהו שאתם באים איתו במגע, דאגו להתייעץ עם איש מקצוע רפואי.

ד"ר מארק ליטווק
ד"ר מארק ליטווק

ד"ר מארק ליטווק הוא רופא בכיר בישראל, עם למעלה מ-35 שנות ניסיון ברפואה קונבנציונלית ואלטרנטיבית. ומכהן בתור נשיא איגוד הרופאים המטפלים בשיטת פרופסור רביצ'י. בין היתר, ד"ר ליטווק הוא בעל ידע עשיר והבנה מעמיקה בתחום תוספי התזונה, והוא עומד מאחורי המצאה ופיתוח של מכשירים טיפוליים רבים.

דברו איתנו בתגובות

השאירו תגובה

ויטה פלוס
Logo